ما آمادگی داریم ظرفیت تبادل گاز ترکمنستان با آذربایجان را از طریق ایران افزایش دهیم

1084692 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی که برای شرکت در ششمین اجلاس سران خزر به ترکمنستان سفر کرده است، در دیدار با سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، به روابط دوستانه و برادرانه 30 ساله اشاره کرد. وی گفت: دولت سیزدهم بین دو کشور اولویت ویژه ای برای گسترش روابط و همکاری با همسایگان خود دارد.
رئیس جمهور با بیان اینکه روابط تهران و عشق آباد بر اساس توسعه روابط همسایگی و بر اساس اعتماد متقابل و همکاری های گسترده به سرعت در حال گسترش است، افزود: این امر سطح و گسترش همکاری های دو کشور را تسریع می کند.
رئیسی خاطرنشان کرد: تسهیل در صدور روادید تجاری و افزایش سفر تجار دو طرف زمینه را برای گسترش و افزایش حجم روابط تجاری دوجانبه فراهم می کند. همچنین با توجه به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان برای آذربایجان را از طریق کشورمان افزایش دهد.
آیت الله رئیسی همچنین با ابراز امیدواری از اینکه ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر تفاهم و راهکارهایی را برای همه کشورهای همسایه برای استفاده بیشتر و بهتر از این ظرفیت فراهم کند، گفت: این امر می تواند منجر به استفاده بهتر از دریای خزر از ظرفیت های این دریا شود. برای اهداف صلح آمیز، ضمن رعایت ملاحظات زیست محیطی و تاکید بر جلوگیری از حضور خارجی.
سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان نیز با قدردانی از تلاش های آیت الله رئیسی برای بهبود روابط دو کشور بر اراده کشورش برای اجرای کامل تفاهم نامه ها و توافقات انجام شده بین دو کشور تاکید کرد.
رئیس جمهور ترکمنستان دریای خزر را سرمایه گذاری مشترک 5 کشور ساحلی خواند و گفت: باید با همکاری یکدیگر از این نعمت خدادادی با استفاده بهتر از ظرفیت های آن محافظت کنیم.

  8 ترفند سریع برای کاهش وزن - تفکر مدرن

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید