ماهیت ماده تاریک را آشکار می کند

استفاده از عدسی گرانشی؛

42471 156 فقط خبر

ستاره شناسان به تازگی پروژه ای را آغاز کرده اند که از ده ها لنز گرانشی برای به دست آوردن اطلاعات قابل توجهی در مورد ماهیت ماده تاریک استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، در اوایل سال جاری میلادی، یک الگوریتم یادگیری ماشینی حدود پنج هزار عدسی گرانشی احتمالی را ردیابی کرد که می تواند انقلابی در توانایی دانشمندان در نقشه برداری از تکامل کهکشان ها پس از انفجار بزرگ ایجاد کند.

کیم وی تران از دانشگاه نیو ساوت ولز و همکارانش اکنون 77 مورد از این عدسی ها را با استفاده از رصدخانه کک در هاوایی و تلسکوپ بسیار بزرگ در شیلی ارزیابی کرده اند. تیم بین المللی تایید کرد که 68 مورد از این لنزها عدسی های گرانشی قوی هستند که در فواصل بسیار طولانی کیهانی گسترش می یابند.

این میزان موفقیت 88 درصدی نشان می‌دهد که الگوریتم مذکور قابل اعتماد است و هزاران لنز گرانشی جدید وجود دارد. تشخیص لنزهای گرانشی دشوار است و تنها حدود صد مورد از آنها به طور منظم استفاده می شود.

این تحقیق که اخیراً در مجله Astronomical منتشر شده است، شواهد طیف‌سنجی برای لنزهای گرانشی قوی قبلاً کشف شده ارائه می‌کند.

ماهیت ماده تاریک را آشکار می کند

محققان می گویند که این طیف سنجی ایجاد یک نقشه سه بعدی از لنزهای گرانشی را ممکن کرد و نشان داد که این لنزها واقعی هستند و فقط موقعیت های تصادفی نیستند. این مقاله پژوهشی حاصل همکاری محققان بین المللی از استرالیا و آمریکا گرفته تا انگلیس و شیلی است.

  تجاوز وحشیانه به دختر 19 ساله/ متهم به شلاق

عدسی گرانشی اولین بار توسط انیشتین به عنوان یک پدیده شناسایی شد، او پیش بینی کرد که نور به دور اجسام بزرگ در فضا خم می شود همانطور که نور هنگام عبور از عدسی خم می شود. این پدیده تصاویر کهکشان هایی را که در غیر این صورت نمی توانستیم مشاهده کنیم، بزرگ می کند. این عدسی‌ها علاوه بر امکان دیدن کهکشان‌هایی که میلیون‌ها سال نوری از ما فاصله دارند، به اخترشناسان امکان دیدن ماده تاریک “نامرئی” را نیز می‌دهد.

داشتن لنزهای گرانشی بیشتر در فواصل مختلف نیز تصویر کاملی از جدول زمانی تا حدود زمان انفجار بزرگ ایجاد می کند.

انتهای پیام/4144

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید