ماموریت ماهواره خیام چیست؟

گزارش آنا

4631 267 فقط خبر

ماهواره خیام به دلیل دقت بالای خود در رصد تغییرات روی کره زمین و ثبت تصاویر باکیفیت از مناطق مختلف ایران، بستر لازم را برای پاسخگویی به نیازهای فضایی استارت آپ ها و پایگاه های دانش فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، ماهواره خیام یک ماهواره اندازه گیری با دقت 1 متر و کاربردی صلح آمیز برای ارتقای توان مدیریت و برنامه ریزی کشور در زمینه های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی است. , مین و مراقبت مرزی , مدیریت حوادث .کنترل غیر منتظره مرزهای کشور و…

با توجه به گستردگی خدمات و دقت بالای فناوری فضایی در زمینه های مختلف، امروزه بسیاری از کشورهای جهان به صورت مستقل یا با همکاری کشورهای صاحب نام در زمینه تحقیقات فضایی در تلاش هستند تا توانمندی های خود را در زمینه هایی از جمله افزایش دهند. به عنوان ارائه خدمات مرتبط با صنعت فضایی و طراحی و ساخت انواع ماهواره ها تحقیقاتی هستند. ایران به‌عنوان یکی از کشورهای عضو باشگاه جهانی فضایی و در میان معدود کشورهای دارای فناوری طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌ها و حامل‌های ماهواره، متعهد به توسعه صنعت فضایی و دستیابی به مدارهای مختلف زمین است.

بیشتر بخوانید:

همکاری ایران و روسیه منجر به رشد سریع صنعت فضایی کشور می شود

ماهواره جاسوسی خیام از اساس ایراد دارد

آغاز فصل پربار تعاملات فناورانه ایران و روسیه با پرتاب ماهواره خیام/ روسیه بازار خود را پر از محصولات باکیفیت ایرانی کرد.

ماهواره خیام با هدف افزایش ظرفیت های پژوهشی و مدیریتی کشور، سه شنبه 27 مردادماه توسط ماهواره بر سایوز از قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره حسگر هم اکنون در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دارد و هر شبانه روز 4 بار به دور زمین می چرخد ​​و اطلاعات مختلفی را به پایگاه های فضایی کشورمان ارسال می کند. به گفته حسن سالاریا، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، «این اطلاعات پس از پردازش اولیه و قیمت گذاری استاندارد در اختیار محققان و شرکت های دانش بنیان قرار خواهد گرفت».

  معاون اقتصادی رئیس جمهور: زمان کمتری برای کالاهای اساسی صرف شود

اطلاعات ثبت شده توسط ماهواره خیام فقط به ایران مخابره می شود

ماهواره خیام به سفارش ایران و توسط یک شرکت دولتی روسی با هزینه تقریبی 40 میلیون دلار ساخته شده است. مهندسان ایرانی در تمامی مراحل طراحی، ساخت و پرتاب این ماهواره حضور داشتند و تمامی فرآیندهای مربوط به ماهواره خیام زیر نظر آنها انجام شد. اگرچه ماهواره خیام یک ماهواره کاملا ایرانی و داخلی نیست، اما کنترل و هدایت این ماهواره توسط ایران و دانشمندان کشورمان انجام می شود و اطلاعات ارسالی ماهواره خیام تنها در اختیار سازمان فضایی ایران است.

عمر مفید ماهواره حسگر خیام 5 سال است و به همین دلیل برای حفظ جایگاه فضایی ایران در بین کشورهای صاحب فناوری فضایی باید از هم اکنون فرآیند طراحی و ساخت ماهواره جایگزین ماهواره خیام را آغاز کنند. با توجه به نوع طراحی و ویژگی‌های ساختاری و مأموریت محوله ماهواره خیام عموما صحت ندارد و اظهارات رسانه‌های معاند در این خصوص صرفاً برای تشویش اذهان عمومی است.

دلیل پرتاب ماهواره خیام از ماهواره بر سایوز

پس از پرتاب ماهواره خیام توسط موشک سایوز، بسیاری از علاقه مندان به اخبار مرتبط با صنعت فضایی این سوال را مطرح کردند که چرا ماهواره خیام توسط یک ماهواره بر روسی از قزاقستان به فضا پرتاب شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر روسیه را بزرگ ترین قدرت فضایی جهان ندانیم، قطعا این کشور یکی از ابرقدرت های فضایی جهان است و سال ها تجربه در اکتشافات فضایی و صدها موفقیت موفق ماموریت های سیاره ای شرایطی را برای این کشور فراهم کرده اند که امکان پروژه های فضایی را فراهم می کند. این کار را با کمترین میزان خطا انجام دهید. از سوی دیگر، ماهواره بر سایوز یکی از موفق ترین موشک های جهان است و ماهواره های زیادی را به مدارهای مختلف فرستاده است. با توجه به عملکرد مطمئن این ماهواره بر، شرکت ها و کشورهای مختلف از جمله کشورهای دارای فناوری پیشرفته فضایی از ماهواره بر سایوز برای پرتاب ماهواره های خود استفاده می کنند. پرتاب ماهواره خیام از ماهواره بر سایوز موفقیت بزرگی برای کشورمان محسوب می شود و بسیاری از کارشناسان همکاری استراتژیک ایران و روسیه را زمینه ساز رشد سریع صنعت فضایی کشورمان می دانند.

  استخدام مدیر انبار در شرکت شیدور پارس در شهرک صنعتی بشل - اندیشه معاصر

همزمان با آغاز همکاری‌های فضایی ایران و روسیه، توسعه صنعت فضایی داخلی با تمرکز بر طراحی و ساخت ماهواره‌های حسگر و ارتباطی و ماهواره‌برهای پیشرفته به‌ویژه توسط سازمان فضایی ایران و ایران در حال پیگیری است. بر اساس وعده وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران در چند ماه آینده خبر خوش پرتاب ماهواره های ایرانی برای همه مردم است. به زودی ایران از نظر دریافت و پردازش داده‌های فضایی در شرایطی قرار خواهد گرفت که استارت‌آپ‌ها و پایگاه‌های دانش فعال در حوزه‌های مختلف با محدودیت دسترسی به تصاویر ماهواره‌ای برای توسعه فعالیت‌های خود مواجه نشوند.

در زیر ویدئویی از ماهواره خیام را مشاهده می کنید:

انتهای پیام/4144

دیدگاهتان را بنویسید