مالیات بر خودروهای لوکس؛ کی چی داد؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «اندیشه معاصر»، دولت به صاحبان خودروهای «لوکس» گفته است که از پول خودروهای میلیاردی خود مالیات بگیرند. آخرین جزئیات روز شنبه منتشر شد و به نظر می رسد آخرین شماره باشد.

علی رستم پور، مدیرکل بازرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی روز پنجشنبه 30 دی ماه در گفت و گو با شبکه خبر درباره جمع آوری اطلاعات خودروهای لوکس مشمول مالیات اظهار داشت: در صورت تخلف، از خودروهای گران قیمت مشمول مالیات می شود.

در بودجه سال جاری، مالکان خودروهای با ارزش روزانه بیش از یک میلیارد تن مکلف به پرداخت «مالیات خودروهای لوکس» شده و در صورتی که خانوار یا شخص حقیقی و حقوقی بیش از یک خودرو (فقط خودرو به نام افراد «وابسته هستند» داشته باشند. بر خانواده) و اگر مجموع ارزش روزانه آنها بیش از یک میلیارد تن باشد، مشمول مالیات خودروهای لوکس نیز خواهند شد.»

تا الان مشکلی نیست مشکل اینجاست که ظاهرا هیچ یک از افرادی که با خودروهای لوکس رانندگی می کنند، علاقه ای به پرداخت مالیات و کمک به دولت ندارند و برخی منابع مدعی هستند که میزان درآمد مالیاتی دولت از این محل نزدیک به صفر است و لاکچری سواران برگردانده نمی شوند.

از جمله معتبی توانگر نماینده محترم مجلس که در تاریخ 11 آذر به مجلس گفت: «در نیمه اول سال هیچ مالیاتی برای خودروها و خانه های گران قیمت وضع نشده و بسیاری از پزشکان مالیات پرداخت نکرده اند» که احتمالاً با بخشی از آن همپوشانی دارد. جمعیت افرادی که به عنوان صاحب خودروی لوکس شناخته می شوند، در میان پزشکان، طبقه آهنی نه مالیات خودرو می پردازد و نه درآمد.

  ترفند کارمندان کاخ سفید برای جلوگیری از اشتباه بایدن

به همین دلیل رستم پور نیز از پاسخگویی به سوال مجری در این باره طفره رفت و گفت: فعلا از پیش بینی میزان تقاضا برای این نوع مالیات خودداری کنیم. زیرا تا امروز فرصت اطلاع رسانی به مردم را داشته ایم و مردم تا پایان بهمن ماه فرصت دارند این مالیات را پرداخت کنند یا در صورت اعتراض می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. آمار درآمدهای این پایه مالیاتی در پایان بهمن ماه اعلام می شود.

این کارمند شاید فکر کرده میلیاردها مالیات را بلد نیستند و می گوید: «مردم با مراجعه به سامانه سازمان امور مالیاتی می توانند رقم مالیات را بفهمند. شکل او مرتبط نیست. نوع پرداخت نیز اینترنتی است و مردم می توانند آن را به صورت نقدی در سامانه سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند و امکان پرداخت اقساطی وجود ندارد.»

اما این مبلغ برای هر خودرو چقدر است؟ تا مبلغ 1.5 میلیارد تومان در برابر مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد به مبلغ سه میلیارد تومان در مقابل مازاد 1.5 میلیارد تومان معادل دو درصد. تا 4.5 میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تنی معادل سه درصد. در مقایسه با مازاد 4.5 میلیارد، معادل چهار درصد؛ یعنی از این پس خودروهای بیش از یک میلیارد تن باید حدود 15 میلیون تن مالیات بپردازند. تا مبلغ سه میلیارد تن باید حدود 60 میلیون تن مالیات بپردازند.

همچنین خودروهای تا سقف چهار میلیارد و 500 میلیون تن باید حدود 180 میلیون تن مالیات بپردازند. برآورد دولت این است که سال آینده پنج هزار میلیارد تن از این محل درآمد حاصل شود. رستمپور در این مورد هم زبان لین را از قلم انداخته و گفته است که نداریم و نمی دهیم و «مودیان مالیات می توانند تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند و بعد از آن اداره امور مالیاتی طبق قانون می تواند آن را وصول کند. مدت اجرای این قانون برای بودجه سال جاری است.

  قیمت روز خودروهای سایپا شنبه 13 آذر 1400+ جدول

«اگر قانونگذار در قانون بودجه 1401 نیز مالیاتی را پیش بینی کرده باشد، سازمان امور مالیاتی سال آینده آن را وصول می کند. سوال دیگر این است که قیمت خودرو در این آشفته بازار چگونه محاسبه می شود؟ مثلا نقش زمان را در نظر می گیرند و قیمت ماشین الف را امروز یا فردا محاسبه می کنند و همینطور تا آخر. این مقام مالیاتی در این خصوص می گوید: برای محاسبه قیمت خودرو ملاک ما قیمت کارخانه است. در حال حاضر قیمت های کارخانه ای خودروهای داخلی با حداقل قیمت های بازار متفاوت است. در مورد خودروهای وارداتی نیز ارزش گمرکی خودرو ملاک است و با توجه به اینکه در سال های گذشته تاکنون ارز پایه مبنای قیمت های گمرکی بوده که در حال حاضر همان ارز 4200 تنی است، همان مبادله ای. نرخ به عنوان مبنای قیمت گذاری خودروهای وارداتی در نظر گرفته شده است. یعنی رانندگان لوکس هنوز تمایلی به پرداخت مالیات با قیمت 4200 ندارند. اما نکات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

برخی از خانواده‌های نه چندان ثروتمند، اما بالاتر از حد متوسط، اکنون میلیاردها خودرو دارند بدون اینکه بخواهند. یعنی زمانی ماشین آنها 200 میلیون قیمت داشت و امروز یک میلیارد شده است. این فشاری است که می توان بر آنها وارد کرد. اما چون مالیات نمی پردازند فشار از بین رفته است.

به گفته ناظران بازار، سیاست مالیاتی دولت تاثیری بر بازار خودرو نگذاشته و بازار به دلایل دیگری دچار آشفتگی شده است. ناظری به یک سایت اقتصادی گفت: مبنای محاسبه مالیات خودروهای لوکس توسط دولت نامشخص است. علاوه بر این، هرگز مالیاتی برای مالکان هنگام خرید و فروش خودروهای لوکس وضع نشده است. این قانون هیچ تاثیری بر قیمت خودروهای لوکس ندارد و قابل محاسبه نیست. زیرا سیاست خودرو در بطن قیمت خودرو است.

  زمان مناسب برای آمیزش جنسی - تفکر مدرن

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1253551

دیدگاهتان را بنویسید