لوله زهکشی کاروگیت – خبرگزاری آنا

به گزارش خبرگزاری آنا سیل، باران و آب های زیرزمینی می تواند مشکلات زیادی را در محل ایجاد کند. سطح بالای آب زیرزمینی باعث افزایش رطوبت بیش از حد در لایه زیرین زمین و همچنین باعث خرابی زودرس پی می شود. بنابراین لوله های زهکشی در سایت ها نصب می شود که هدف اصلی آن حذف و هدایت آب اضافی از محل است. برای قرار دادن اتصالات تخلیه از لوله تخلیه شیاردار مخصوص استفاده می شود.

لوله زهکشی شیاردار مجهز به دو نوع فیلتر مصنوعی (ژئوتکستایل)، الیاف طبیعی (نارگیلی) بوده و ظرفیت کار الیاف مصنوعی در ذرات فیلتر بین 450 تا 700 میکرون است و ظرفیت کار الیاف نارگیل نیز می باشد. 700 میکرون

ویژگی های لوله تخلیه Carogate

بسته به ویژگی های ساخت و ساز، لوله زهکشی دارای دیواره های صاف (پلی اتیلن، PVC) یا موجدار است. لوله زهکشی می تواند از مواد مختلفی از جمله پلی اتیلن، فولاد، پلی پروپیلن و پی وی سی، بتن و … ساخته شود. اما امروزه گسترده ترین لوله های زهکشی از مواد پلیمری – پلی اتیلن، پلی وینیل کلراید، پلی پروپیلن – ساخته می شوند. این محبوبیت مواد پلیمری برای تولید لوله های زهکشی به دلیل مزایای مواد پلیمری نسبت به سایر مواد است:

  • مقاوم در برابر رطوبت.
  • پایداری مکانیکی
  • وزن لوله سبک
  • نصب آسان.
  • زندگی طولانی.

سطح کاروگیت به دیواره های لوله مقاومت بیشتری در برابر بارهای مکانیکی خارجی می دهد. عمر متوسط ​​لوله تخلیه Karogate حدود 60 سال است. در حالی که عمر لوله تخلیه بتنی 20 سال و لوله زهکش سرامیکی 30 سال تخمین زده شده است. لوله تخلیه موج دار با مواد پلی اتیلن دهانه های کوچک تری نسبت به لوله های آزبست سیمانی یا چدنی دارد. شیارها از گرفتگی سوراخ ها با توده های خاک جلوگیری می کنند و شستشوی مکرر و تمیز کردن درزها را کاهش می دهند تا حجم زهکشی افزایش یابد. نصب لوله فاضلاب پلی اتیلن کاروگیت به صورت دستی و بدون نیاز به متخصصین مجرب و تجهیزات ساختمانی انجام می شود.

  پوتین در بدو ورود به تهران با آیت الله رئیسی دیدار کرد

ثابت شده است که لوله کاروگیت با مواد پلی اتیلن بهترین گزینه برای اتصالات زهکشی زیرزمینی است.

انواع لوله های کاروگیت برای سیستم زهکشی

هنگام خرید مواد اولیه برای تولید لوله های زهکشی توجه به برچسب محصول ضروری است. بسته به کلاس سختی، شرایط کار و دامنه کاربرد لوله های شیاردار، عمق نصب لوله زهکشی به طور خاص تعیین می شود. لوله تخلیه فاضلاب با حروف SN و اعداد از 2 تا 16 مشخص شده است، توجه داشته باشید که هر چه این عدد بیشتر باشد کلاس مقاومت لوله تخلیه بالاتر است. لوله های زهکشی موج دار با کلاس سختی SN-2 و SN-3 برای زهکشی سیلاب های سطحی و آب باران طراحی شده اند. نصب این لوله ها در بالای سطح زمین یا نزدیک سطح انجام می شود. لوله های زهکشی موجدار با شاخص سختی بیش از 12 برای سازماندهی زهکشی در عمق چند متری استفاده می شود.

عمق درج لوله تخلیه کاروگیت بر اساس مقاومت حلقوی

  • SN2 – تا عمق 2 متر
  • SN4 – تا عمق 3 متر
  • SN6 – تا عمق 4 متر
  • SN8 – تا عمق 10 متر
  • SN16 – عمیق تر از 10 متر

توجه داشته باشید که لوله کاروگیت کم استحکام در صورت نصب در عمق زیاد می تواند در اثر فشار خاک له شود و متعاقباً باعث خرابی کل سیستم زهکشی شود. لوله های پلیمری زهکشی آب های زیرزمینی و سیلابی در دو نوع دوجداره و تک جداره تولید می شوند:

لوله زهکشی تک جداره

این دسته از لوله ها دارای بالاترین درجه ارتجاعی هستند و در مواقع لزوم به راحتی خم می شوند. نقطه ضعف آن کاهش مقاومت در برابر بارهای مکانیکی است. لوله زهکشی تک جداره برای نصب سازه های زهکشی کم عمق در نظر گرفته شده است.

لوله تخلیه پرچم

لوله پلی اتیلن راه راه

از دو دیوار داخلی صاف و دیواره بیرونی مواج متحدالمرکز تشکیل شده است. لوله زهکشی دو جداره (کاروگیت) همراه با افزایش مقاومت در برابر بارهای خارجی، به دلیل صاف بودن سطح داخلی، مستعد رسوب نمک، کلسیفیکاسیون و سایر رسوبات معدنی نیست. لوله های زهکشی دو جداره برای نصب در عمق زیاد در مناطقی با محتوای زیاد مواد افزودنی معدنی در آب های زیرزمینی استفاده می شود. لوله های زهکشی با توجه به ابعاد استاندارد به قطر 50-300 میلی متر و طول 2-50 متر تولید می شوند. سوراخ ها به صورت دایره ای روی سطح لوله تخلیه اعمال می شوند، جایی که در هر دایره شش سوراخ وجود دارد. قطر سوراخ ها کمتر از 1.5 میلی متر است. انتخاب لوله های زهکشی بستگی به حجم تخمینی فاضلاب دارد. هنگامی که لوله های کاروگیت در زمین قرار می گیرند، در ورقه های ژئوتکستایل پیچیده می شوند و سپس در بستری از مخلوط ماسه درشت و سنگ خرد شده قرار می گیرند.

  عکس | اعتیاد عجیب این دختر 16 ساله به جراحی زیبایی چهره او را به امروز رسانده است - یک تفکر مدرن

ویژگی های عملکردی ژئوتکستایل ها در سیستم زهکشی

ژئوتکستایل ها نقش مهمی در ساخت اتصالات زهکشی ایفا می کنند تا از مواد توده ای در برابر سیلو شدن با ماسه ریز یا خاک رس محافظت کنند.

آب های زیرزمینی همیشه حاوی مقدار زیادی ناخالصی های مکانیکی معلق مانند دانه های ماسه یا ذرات رس هستند. هنگامی که رطوبت یا فاضلاب زیرزمینی از مواد زهکشی (سنگ خرد شده، شن) عبور می کند، ذرات معدنی و غیر معدنی در آنجا رسوب می کنند و لوله ها را مسدود می کنند و رطوبت زمین یا باران پس از عبور از لوله ها، جذب محیط اطراف نمی شود. لایه ای از مواد درشت که توسط سیلت مسدود شده است. در نتیجه لوله ها پر از آب می شوند و کل سیستم زهکشی از کار می افتد.

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، لایه مخلوط زهکشی اطراف لوله های موجدار از بیرون با یک ژئوتکستایل پوشانده می شود. ژئوتکستایل زهکشی یک پارچه نساجی ساخته دست بشر است که برای زهکشی طراحی شده است. سوراخ های کوچک روی سطح ژئوتکستایل دارای خاصیت ارتجاعی کافی بوده و در هنگام عبور رطوبت از ورود مواد افزودنی مکانیکی مختلف به ذرات ریز خاک رس به سیستم زهکشی جلوگیری می کند. به لطف این ویژگی ها، ژئوفبریک از ورود ذرات گل به لوله جلوگیری می کند.

روش صحیح نصب لوله فاضلاب شیاردار

هزینه لوله تخلیه

نصب لوله های کاروگیت کار سختی نیست و توسط افراد واجد شرایط انجام می شود. نکات مهم در آماده سازی پروژه عبارتند از:

در محل تلاقی انشعابات تکی باید منهول هایی قرار داد که برای تمیز کردن لوله های زهکشی در صورت گرفتگی طراحی شده اند. فاصله بین شاخه های مختلف سیستم زهکشی به نوع خاک غالب بر روی زمین بستگی دارد:

  هشدار هواشناسی درباره بارش باران و برف در 19 استان - اندیشه معاصر

برای خاک های رسی، فاصله نباید از 10 متر تجاوز کند، برای خاک های رسی و شنی – 20-30 متر، برای خاک های شنی فاصله از شاخه ها را می توان به 40-45 متر افزایش داد.

مرحله بعدی طبق نقشه ترسیم شده حفر ترانشه برای نصب لوله زهکشی شیاردار می باشد. عمق ترانشه ها به سطح آب زیرزمینی بستگی دارد، اما اتصالات زهکشی همیشه عمیق تر از سطح یخ زدگی زمین در زمستان نیست. این کار رطوبت لایه های بالایی خاک را از بین می برد و از گرم شدن زمستانی خاک به دلیل یخ زدن آب در آن جلوگیری می کند. حوض (گودال) برای ذخیره آب و فاضلاب خارج شده از لوله تخلیه باید در پایین ترین قسمت محل قرار گیرد تا رطوبت تخلیه شده توسط گرانش به آنجا برود.

هزینه لوله زهکشی شیاردار

قیمت لوله تخلیه کاروگیت از 700000 ریال شروع و تا بیش از 3500000 ریال می رسد. جنس لوله، عیار و کیفیت مواد اولیه، نرخ ارز، تکنولوژی تولید، قطر لوله، مش یا نیم مش و غیره. تاثیر مستقیمی بر هزینه لوله تخلیه شیاردار خواهد داشت. برای استعلام قیمت سرپایین شیاردار با مشاورین شرکت سازاب تماس بگیرید.

انتهای خبر/ ر

دیدگاهتان را بنویسید