لزوم مخالفت قاطعانه با هرگونه شورش ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز جنوبی

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عنوان کرد؛

30712 608 فقط خبر

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی بر لزوم مقابله قاطعانه با هرگونه شورش ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز جنوبی تاکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا بابک نگاری، رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر در واکنش به تجدید درگیری نظامی باکو و ایروان گفت: ابعاد این بحران فراتر از تنش و اختلافات مرزی دو کشور بوده و دارای سیاسی است. تأثیرات استراتژیک و اقتصادی نه تنها در منطقه قفقاز جنوبی، بلکه برای جمهوری اسلامی ایران است، بنابراین برای شناخت درست ماهیت تنش در این منطقه، باید به اهداف و پیامدهای آن در منطقه توجه ویژه داشت. سطح ژئوپلیتیک

وی افزود: تمایل ناتو برای گسترش اراضی تا سواحل دریای خزر و مداخله نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز نشانه توطئه جدید غرب و برخی بازیگران منطقه برای ایجاد تحول ژئوپلیتیکی در این منطقه است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیامدهای این تحرکات نه تنها ژئوپلیتیک خواهد بود، بلکه ژئواکونومیک منطقه را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، خاطرنشان کرد: تحرکات قابل توجهی در زمینه ایجاد کریدور در حوزه های تحت مدیریت است. ارمنستان در قالب اسامی و القاب جعلی می تواند تهدید باشد. مشکل مهمی در حوزه مزیت ها و دسترسی های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده و منافع اقتصادی ملت ایران را در این حوزه تهدید می کند که قطعاً مورد قبول نظام نخواهد بود و جمهوری اسلامی اقدامات پیشگیرانه را انجام خواهد داد. در برابر آن

نگاری هشدار داد: تغییر مرزهای بین‌المللی از سوی هر بازیگر و به هر شکلی که باشد منجر به تحریک انگیزه‌های توسعه‌طلبانه و ایجاد دومینوی درگیری‌های نظامی برای اشغال و الحاق سرزمین‌های منطقه می‌شود. دفاع می کند، در برابر هر نوع اقدام برای تغییر ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک در محیط واکنش جدی نشان خواهد داد.

  عصبانیت برخی اعضای کمیته فنی پس از ماجرای اسکوچیچ!

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا بازیگران خارج از منطقه قفقاز نباید با تحریک برخی کشورهای درگیر در این بحران و استفاده ابزاری از آنها، صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران را محک بزنند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در سیاست همسایگی و تلاش برای تقویت همکاری های راهبردی با همه بازیگران پیرامونی و حفظ صلح و ثبات در منطقه، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نباید باقی بماند. بی تفاوت نسبت به شکل گیری تهدیدات در اطراف مرزهای خود باقی بماند

وی با بیان اینکه تهران از ابتدای این مناقشه اصول روشن و معقولی را برای مدیریت بحران مطرح کرده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی حل بحران را حل مسالمت آمیز و گفت و گوی سیاسی می داند و طرفین را به خویشتن داری و خویشتن داری دعوت می کند. اجتناب از درگیری نظامی که جمهوری اسلامی ایران بر حفظ تمامیت ارضی کشورها تاکید دارد. از این رو، تهران با همان منطقی که از بازگشت قره باغ به آذربایجان حمایت می کند، نیات برخی از بازیگران را برای اشغال نظامی بخشی از ارمنستان چه در قالب ایجاد کریدور و چه در قالب الحاق جنوب ارمنستان به آذربایجان و محکوم کرد. طبیعتاً نیروها و نهادها. در صورت تغییر مرزها، مسئولان مربوطه در کشور باید اقدامات متقابل مناسب را در دستور کار قرار دهند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: هرگونه اقدام در زمینه ایجاد یا توسعه راه های ارتباطی باید بدون تغییر در ژئوپلیتیک منطقه و روند مدیریت دولت باشد و از آسیب به منافع اقتصادی جلوگیری کند. ملت ایران و تصریح کرد: البته جمهوری اسلامی ایران با توجه کامل به حفظ منافع کشور باید از همه امکانات خود برای میانجیگری و کمک به حل اختلافات دو کشور همسایه استفاده کند.

  عوارض آبله میمون چیست؟

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید