لزوم شکل‌گیری سازوکار پذیرش ایده‌های فعالان فرهنگی در استان

42454 298 فقط خبر

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در دومین روز از سفر خود به شیراز و در دیدار با مسئولان نهادهای مرتبط فرهنگی و اسلامی استان فارس، گفت: وی افزود: همه ما یک رسالت مهم داریم و آن رسالت اعتلای حوزه حکمرانی فرهنگی نظام مقدس است. اینجا یک جمهوری اسلامی است.

وی تصریح کرد: در کنار محتوای برنامه هایی که برای بهبود وضعیت این وزارتخانه داریم اقداماتی انجام شده و در یک سال گذشته سعی کرده ایم به جای شعار دادن، کارنامه ای از عملکرد خود ارائه دهیم. در حال حاضر بخش های مختلف با برنامه ریزی کاملا مستقل، تکاملی و روزانه رصد می شوند و کارها به خوبی پیش می رود.

وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی ادامه داد: ماموریت های اصلی محول شده به مجموعه ای از ادارات کل و سایر نهادهای زیرمجموعه وزارتخانه که به صورت مجموعه واحد و متصل هستند باید پیگیری شود و این مجموعه ها به عنوان یک شبکه مکمل فعالیت کنند.

اسماعیلی با اعتقاد به اینکه بسیاری از فعالیت ها در رویکرد تقریب پاسخ مثبت دارند، گفت: اگر این رویکرد تقریب نباشد، تعارضات درونی پیدا می کنیم و باید برای حل تعارضات انرژی صرف کنیم.

وی تصریح کرد: در گذشته شاهد بوده ایم که در برخی استان ها انسجام و همکاری بین مجموعه های زیرمجموعه وزارتخانه وجود ندارد و این عدم انسجام در برخی جاها به درگیری منجر شده و باید در استانداری و سایر سازمان ها تلاش شود تا این درگیری ها را حل کند. بنابراین، ابتدا سعی می کنیم پایه های این درگیری ها را از بین ببریم.

اسماعیلی افزود: علاوه بر ارتقای اقتدار در حوزه مدیریت فرهنگی، تعاملات مضاعفی داشته ایم و در پایتخت نزدیک ترین همکاری را با مجموعه های فرهنگی حتی مجموعه های خارج از دولت داریم. نظر ما این است که همه با هم باشیم.

  آیا پوتین به دنبال زلنسکی سر بریده شده است؟ - اندیشه معاصر

وی بیان کرد: تقویت رویکردهای فرهنگی نظام در بخش های مختلف یکی از مهمترین رسالت های وزارت فرهنگ و ارشاد است که بیش از هر چیز برای ما اهمیت دارد.

این مسئول یادآور شد: در ادارات مختلف هر مجموعه و هر فردی مأموریتی دارد و باید بتواند ماموریت خود را به نحو احسن انجام دهد. محدوده ماموریت ها متفاوت است. اما هرکس باید به مسئولیت خود پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: باید از نیرو، نیروی انسانی و مالی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم. در حال حاضر چندین میلیارد کار در حال انجام است و مجموعه های هنری خوبی در حال ساخت است، اما بازخورد این آثار قابل مشاهده نیست.

اسماعیلی بیان کرد: بحث تقویت نیروی انسانی و مالی ادارات کل را دنبال می کنیم و اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن است و موظفیم همه ملزومات کار را تامین کنیم و امیدواریم شاهد ارتقای کمی و کیفی فعالیت ها باشیم. .

وی افزود: همه ما رسالت مهمی داریم و آن رسالت اعتلای حوزه حکمرانی فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی در خصوص مشکلات معیشتی افراد شاغل در نهادهای وزارت ارشاد گفت: امسال مقرر شد این حداقل دستمزد افزایش یابد و می توانیم آن را به طور میانگین به 10 میلیون تومان برسانیم. اقداماتی در این زمینه آغاز شده است. مثلا بحث مسکن را شروع کرده ایم و قرار است بحث مسکن در همه شهرها اجرا شود.

اسماعیلی اضافه کرد: با تمام فشارهایی که به دولت وارد شده، در حوزه حقوق و دستمزد کمتر موضوعی برای طرح وجود دارد. این تلاش برای ادامه بحث افزایش حقوق و توزیع به نسبت مساوی بین همه است.

وی تصریح کرد: ممکن است نتوانیم اصل دستمزد پرداختی را فراتر از مقررات ساده شده امروزی، قانوناً گسترش دهیم. بنابراین باید از راهکارهای جبرانی در گروه استفاده کنیم و برای پیگیری این موضوع باید با حضور مسئولان استانی با استان ها ارتباط برقرار کرد.

  تهیه کننده فیلم: باید به فکر حل مشکلات فرهنگی و سینمایی کشور با تعامل باشیم

اسماعیلی در خصوص مشکلات حوزه قرآنی استان فارس گفت: پیگیری مشکلات حوزه قرآنی استان فارس در دستور کار قرار گرفته است. البته فعالیت های قرآنی باید مستمر دنبال شود. اما گام های بسیار خوبی در این زمینه برداشته می شود و اجرای برنامه های آموزشی در چهار پنج استان کشور به خوبی پیش می رود و بازخوردهای خوبی نیز داشته است.

وی با بیان اینکه شخصیت‌های برجسته فعالیت‌های قرآن را دنبال می‌کنند، بر اجرای «طرح‌های بشردوستانه» در تمامی مدارس تاکید کرد و گفت: باید آمادگی لازم برای اجرای برنامه‌های آموزش میراث را از نظر مزیت منطقه‌ای اندیشید. برای رسیدن به این هدف باید برنامه های تبلیغاتی در نظر گرفته شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه کتاب یکی از امتیازات منحصر به فرد حوزه فرهنگی است، گفت: حوزه کتاب و کتابخوانی باید تقویت شود زیرا در هر کشوری بین کتاب و کتابخوانی و رشد و توسعه رابطه معناداری وجود دارد. بنابراین برای پیشرفت کشور باید جایگاه خود را در حوزه کتاب و کتابخوانی ارتقا دهیم. با این حال، در حال حاضر در این زمینه وضعیت خوبی داریم.

وی افزود: در کنار وضعیت خوب کشور در زمینه انتشار کتب نماز و کتاب های آموزشی در سایر بخش ها، وضعیت ما نیز رو به بهبود است و اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

وی با بیان اینکه کتابفروشی ها باید تقویت شوند، گفت: باید الگوی کار سازمان تبلیغات را دنبال کنیم و اعتبارات ویژه ای برای توسعه کتاب شهری در نظر بگیریم. جایی که بتوانیم کتابخانه افتتاح کنیم، وزارت فرهنگ و ارشاد حرفه ای استقبال می کند.

  پشت صحنه حذف سه استقلالی از ساپینتو

اسماعیلی با تاکید بر اینکه جشنواره ها و رویدادها هویت آفرین هستند، گفت: برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر در سال گذشته انتقادات زیادی را به همراه داشت. البته استدلال های سازمان سینمایی را پسندیدم و موافق بودم، اما در عین حال باید تلاش کنیم تا برگزاری چنین جشنواره هایی را بهتر و به روز کنیم. به اندازه ای که صرف برگزاری جشنواره ها می شود باید تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت بین المللی فارس و استان شیراز بسیار بالاست، گفت: شیراز ظرفیت بین المللی بسیار بالایی دارد و یکی از افتخارات همیشگی ایرانیان این است که این کشور ظرفیت فرهنگی، هنری و تاریخی شیراز را دارد. توسعه ارتباطات بین شهرها بسیار حائز اهمیت است و شهرهایی مانند شیراز، اصفهان و تبریز در این زمینه مشاهده شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکلات بیمه و حقوق فعالان رسانه ای گفت: در حوزه رسانه و خبر از مشکلات و گلایه های خبرنگاران و عکاسان مطلع هستم و شرمنده همه هستیم. افراد فعال در این حوزه.» مطالبات این گروه درست است و خود را موظف می دانم این موارد را پیگیری و از طریق لایحه جامع روزنامه نگاری به برخی از آنها رسیدگی کنم.

وی خاطرنشان کرد: مسائل و مشکلات مربوط به نهادهای اطلاع رسانی در داخل وزارت فرهنگ و رهبری نیز باید حل شود.

در این جلسه حمیدرضا کانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و سایر مدیران استانی نهادهای خانواده زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند و به بررسی مشکلات و دیدگاه های خود پرداختند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز حافظ به شیراز سفر کرد و روز پنجشنبه نیز از روند تکمیل کارخانه کاغذ زاگرس در استان فارس بازدید کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید