لزوم توجه واحدهای دانشگاه آزاد به برگزاری دوره های مهارتی

1089628 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جلسه بررسی لایحه بودجه سال مالی 1402-1401 دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان عصر امروز با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت.

دکتر طهرانچی در این دیدار برنامه راهبردی عملیاتی پنج ساله و بودجه سالانه دانشگاه آزاد اسلامی را دو رویداد مهم در این دانشگاه برشمرد و گفت: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در تحقق و اجرای تحول و سند بسیار جدی و مصمم است. تعالی و بودجه سالانه در دوره جدید، سال مالی دانشگاه از سال شمسی به سال تحصیلی تبدیل شد، زیرا درآمد و هزینه های دانشگاه در طول سال تحصیلی مشخص می شود. بنابراین ما موفق شدیم به تدریج سیستم مالی دانشگاه را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: با تغییرات و اصلاحات در ساختار و نظام تحویل در دانشگاه آزاد اسلامی به ثبات مالی دست یافته ایم و بحمدالله میزان حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1401 نسبت به سال 1396 تغییر چشمگیری داشته است. .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه منابع درآمدی دانشگاه در سه حوزه آموزشی، درآمد حاصل از فعالیت های دانش بنیان و درآمد حاصل از بهره وری به دست می آید، گفت: منابع درآمدی حوزه آموزش دانشگاه است. شامل سه بخش: دانشجویان، دانشجویان و کارشناسی. از واحدهای دانشگاهی انتظار می رود با برگزاری دوره های مهارتی برای جبران کاهش شهریه دانشجویان، شهریه دانشجویان را افزایش دهند.

دکتر طهرانچی کلاس، استاد و تجهیزات را برای درآمدزایی از محل برگزاری دوره های مهارتی ضروری عنوان کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی شرایط لازم برای افزایش جذب دانشجو در دوره های مهارتی را دارد اما واقعیت این است که تاکنون عملکرد واحدها در این حوزه مطلوب نیست و پیش بینی می شود منابع درآمدی استان ها در سال جاری از محل برگزاری دوره های مهارتی، فعالیت های دانش بنیان و ارتقای بهره وری رشد قابل قبولی داشته باشد.

  ادامه راه اندازی پردیس های دانشگاه آزاد در سیستان و بلوچستان

وی با تاکید بر بهره وری از منابع دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: یکی از مواردی که به تمامی استان ها ابلاغ شده است، لزوم بهره وری از منابع دانشگاه اعم از آزمایشگاه ها و کارگاه ها است. بنابراین یکی از اقداماتی که واحدها باید در سال جاری انجام دهند، ایجاد و تقویت آزمایشگاه های همکار استاندارد است. زیرا این اقدام جدای از کار علمی موجب ارتقای جایگاه دانشگاه و افزایش درآمدزایی واحدها خواهد شد. بنابراین نگاه به دانشگاه به عنوان یک عنصر تأثیرگذار باید تغییر کند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از کم توجهی واحدهای دانشگاهی به مزیت ها و ظرفیت های استان انتقاد کرد و اظهار داشت: به عنوان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی در استان گیلان با وجود همجواری با بندر انزلی و ظرفیت ویژه در حوزه کشاورزی و ماهیگیری، باید از این ظرفیت ها نهایت استفاده را ببرد. اعضای هیئت علمی این دانشگاه در زمینه کشاورزی هوشمند، پوست ماهی، کوادکوپتر سمپاش و… برنامه های خوبی داشتند که تاثیر این طرح ها و فعالیت های دانش بنیان در لایحه بودجه لحاظ نشد.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: انتظار ما از همه استان ها این است که درآمد حاصل از مراکز نوآوری، طرح های غیر دانشگاهی، فعالیت های کشاورزی، محصولات دانش بنیان و… در بودجه سنواتی مشخص و قابل قبول باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم بالاخره گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان ها لایه میانی بین سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاهی نیست؛ بلکه در این میان دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای دانشگاهی است. بلکه مسئولیت سطح هماهنگی و برنامه ریزی را بر عهده دارند. همچنین انتظاری که امسال از واحدها داریم این است که به فکر روش های مختلف درآمدی باشند و برای تحقق آن برنامه ریزی کنند.

  توجه داشته باشید نقش بی بدیل پرس تی وی در آگاهی افکار عمومی جهان

در ادامه این نشست، تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی بین اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان به امضای دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رسید. محمد دوستر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان و رضا زمانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان.

دکتر طهرانچی در جلسه امضای این تفاهم نامه از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تدوین سامانه سوالات و آمار چالش های زیست محیطی استان گیلان با همکاری اداره کل محیط زیست استان خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد 100 هزار نفر دارد. پایان نامه های کارشناسی ارشد و 10000 پایان نامه دکتری ظرفیت منحصر به فردی در زمینه پژوهش و رسیدگی به چالش ها و مشکلات کشور دارد و اداره کل محیط زیست استان گیلان می تواند از ظرفیت شبکه سراسری دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید