لزوم تغییر مدل فعلی استفاده از منابع ارزی در انرژی

1000018 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نشست «اختلاف انرژی ملی» «چرا، آثار و پیامدها در ابعاد مختلف» به ریاست رئیس مرکز مطالعات راهبردی و با حضور رئیس مرکز مطالعات راهبردی برگزار شد. گروهی از کارشناسان و صاحب نظران در این زمینه.

در این نشست حاضران تصویری جامع از وضعیت کنونی بخش انرژی، زیان‌های فزاینده آتی و اثرات این شرایط در ابعاد مختلف استراتژیک، اقتصادی و ژئوپلیتیکی کشور تهیه و به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداختند.

محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری در سخنان کوتاهی ضمن خیرمقدم به حاضران به دو ماموریت اصلی این مرکز در زمینه توسعه شبکه نخبگان و نقش مشورتی این مرکز در راهبردی اشاره کرد. حوزه هایی را برای رئیس جمهور عنوان کرد و گفت: این مرکز در راستای اجرا است که خود مأموریت ها باید نظرات کارشناسان و صاحب نظران حوزه های مختلف را جلب کنند.

خیاطیان موضوع انرژی را یکی از حوزه هایی می داند که مرکز مطالعات راهبردی به منظور استفاده از توان کارشناسی و علمی شبکه نخبگان کشور وارد آن شده و هدف آن انتقال افکار و نظرات به دستگاه های اجرایی است.

وی اعلام کرد: مرکز بررسی راهبردی ریاست جمهوری آمادگی دارد تا گزارش جامع راهبردی انرژی، جمع بندی این جلسات و دستیابی به استراتژی و جدول زمانی را به رئیس جمهور ارائه کند.

در ادامه این نشست، علی ماراوی، دبیر این نشست و رئیس اندیشکده کسب و کار شریف، حوزه انرژی را یکی از مهم ترین موضوعات مدیریت و سیاست گذاری کنونی کشور دانست و گفت: اگرچه انرژی مورد توجه است. به عنوان یکی از مزیت های رقابتی و نسبی کشور، اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که میزان مصرف انرژی در کشور از میزان عرضه (تولید) فراتر رفته است، بنابراین شاهد شکاف روزافزون در این بخش هستیم.

  شناسایی 2580 بیمار جدید مبتلا به عروق کرونر / 98 فوت یک شبه - اندیشه معاصر

وی افزود: این شکاف تاکنون به دلایل مختلف پنهان بوده است، اما در دو سه سال اخیر به ویژه در حوزه برق رسانی به نیروگاه ها شاهد ظهور آن بوده ایم. راهکارهایی برای مقابله با این مشکل هم در تامین برق نیروگاه ها و هم در مدیریت مصرف برق به ویژه در صنعت اندیشیده شده است. از این رو با دعوت از همه کارشناسان این نشست را برگزار کردیم تا ضمن بحث و تبادل نظر، به یک استراتژی مشخص در این زمینه برسیم.

در ادامه نشست «به انرژی کشور ضربه بزنید؛ چرایی، آثار و پیامدها در ابعاد مختلف»، کارشناسان حاضر در جلسه در خصوص اهمیت توجه به روند افزایشی مصرف انرژی در بخش نفت از یک سو و عدم توسعه متقارن و سرمایه گذاری در بالادست. حوزه های انرژی و کاهش شدید عرضه در سال های آینده (به دلیل کاهش تولید) از سوی دیگر تاکید کردند.

کارشناسان حاضر در جلسه همچنین با نگاهی به موضوع در سطح کلان اقتصادی خاطرنشان کردند که مدل فعلی استفاده از منابع ارزی در انرژی در کنار بروز تورم بر حجم تولید نیز تاثیرگذار بوده است. همچنین منابع تامین شده در صندوق توسعه ملی و نیز بودجه عمرانی دولت ها نتوانست به رشد و توسعه اقتصاد کشور منجر شود. به عبارت دیگر، برای به صفر رساندن کسری بودجه ساختاری، باید ارزهای نفتی از بودجه دولت حذف شود و نحوه مدیریت درآمدهای نفتی برای دستیابی به توسعه پایدار در کشور بازطراحی شود.

کارشناسان حاضر در این نشست همچنین اظهار داشتند: فرصت‌های ژئوپلیتیکی کشور و بازارهای مختلف انرژی نشان می‌دهد که هزینه فرصت انرژی برای ایران بسیار بالاتر از قیمت‌های جهانی است، زیرا بخش مهمی از این فرصت‌ها تنها با استفاده از اهرم‌های انرژی قابل دستیابی است. محاسبات به روز نشان می دهد که پیشرفت پروژه های ژئوپلیتیکی اولویت دار کشور مستلزم حداقل 10 درصد از تولید گاز سالانه کشور است که اگر این عدم تعادل رو به رشد در نظر گرفته شود، عملاً امکان تخصیص این حجم از تولید گاز کشور به پروژه های ذکر شده

  جدول رده بندی تیمی پس از پیروزی تیم ایران مقابل لبنان - اندیشه معاصر

در پایان این نشست کارشناسان ابراز امیدواری کردند با تداوم چنین اتاق فکری ضمن تبیین شرایط موجود و پیش بینی آینده این حوزه با ارائه راهکارهایی در این زمینه، گزارش جامعی در این زمینه تهیه و ارائه شود. توسط مرکز مطالعات استراتژیک به رئیس جمهور ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید