لزوم ارزیابی عینی و علمی از اجرای برنامه های توسعه قبلی/باید با جدیت و هم افزایی بیشتر کار کنیم.

استاد تمام علم اطلاعات و معرفت شناسی در گفتگو با آنا تاکید کرد;

30412 877 فقط خبر

اسفندیاری مقدم با تاکید بر اینکه باید در مسیر دستیابی به اهداف عالیه نظام کارآمدتر و عادلانه تر پیش برویم، گفت: اجرای صحیح سیاست های کلی برنامه توسعه مستلزم ارزیابی عینی و علمی از اجرای برنامه های قبلی است. استفاده از تجربیات موجود

علیرضا اسفندیاری مقدم، استاد تمام علوم اطلاع رسانی و معرفت شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در همدان، در خصوص ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم در هفت سرفصل «اقتصادی»، گفت: «مسائل زیرساختی»، «فرهنگی و اجتماعی»، «علمی، فناوری و آموزشی»، «سیاسی و سیاست خارجی»، «دفاعی و امنیتی»، «اداری، حقوقی و قضایی» در 26 بند مصوب مقام معظم رهبری. انقلاب (21 شهریور 1401) بیان کرد که ابتدا باید وجود چشم‌اندازی در قالب برنامه‌ریزی بلندمدت که به برنامه‌های زمانی کوتاه‌تر تقسیم می‌شود، به فال نیک گرفت.

وی افزود: وجود حمایت های مشورتی همراه با در نظر گرفتن فرصت ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت که در نهایت بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی، مقام معظم رهبری، سران سه قوه، رئیس جمهور مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این سیاست ها را ابلاغ خواهند کرد.

اسفندیاری محمد افزود: وقتی به متون نظری و دنیای واقعی کنونی نگاه می کنیم، می بینیم که در حاکمیت اکثر کشورها با واژه هایی مانند تورم و رکود مواجه می شود که خود متاثر از مسائل مختلف سیاسی، مدیریتی، محیطی و محیطی است. دلایل مشابهی دارد و طبیعتاً در چنین شرایطی عدالت نیز متزلزل می شود.

———————————————— — ———————————————-

بیشتر بخوانید:

* مروری بر سیاست های ابلاغی از برنامه های توسعه کشور

* نگاهی به استراتژی ها و استراتژی های پیاده سازی سیاست های کلی برنامه هفتم در زمینه امنیت غذایی

*«تجاری سازی» باید سلاح همه فعالیت های علمی و فناوری نظام باشد

* دیپلماسی پویا و تقویت نفوذ سیاست خارجی بر اقتصاد در برنامه هفتم

———————————————— — ———————————————-

  زمان پیوستن مدافع ملی پوش به پرسپولیس بود، تفکری مدرن

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان تصریح کرد: از منظر نظری و معرفتی اولویت دادن به «پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت» در کنار هفت دیدگاه جامع فوق، نوعی هوشمندی، حکمت تلقی می شود. آینده نگری و آینده نگری خوب; اما باید اضافه کرد که اجرای قابل قبول و مناسب چنین طرح و خط مشی خوبی مستلزم ارزیابی عینی و علمی میزان تحقق برنامه های قبلی و به کارگیری تجربه موجود است.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی در خصوص پیگیری و اجرای سیاست های برنامه های گذشته توسط دولت ها با اشاره به بیتی از غزل حافظ مبنی بر اینکه اگر چند قدم هم بردارید به این مقصد بزرگ نمی رسیم. ، تاکید کرد: باید دید که در گذشته به چه میزان هم افزایی و رفع موانع بوده است؟ مسلم است که کارهای زیادی انجام شده است; اما فاصله علم و عمل باید کمتر و کمتر شود.

وی تصریح کرد: به طور کلی مدیریت دانش محور و پژوهش محور که در مکاتب اولیه مدیریت از آن به عنوان مدیریت علمی یاد می شود، بهترین پاسخ به این سوال و تحقق عینی و بهینه افق آینده است. بر این اساس بر اساس معیارهای پژوهشی و علمی باید ارزیابی کرد که تا چه اندازه توانسته ایم برنامه های قبلی را محقق کنیم. بدیهی است که ما موفقیت های متعددی داریم. اما از منظر مدیریت کیفیت، علم، دانش و پژوهش و به دور از سوگیری، قطعاً باید در ابعاد مدیریت موفق و مؤثر یا به طور مشخص مدیریت خوب، فکر و بازنگری کنیم.

  دلیل توقف واردات خودروهای ایرانی در سوریه مشخص شد/ این ممنوعیت فقط شامل واردات از ایران نمی شود - اندیشه معاصر

ما باید جهادگونه و با هم افزایی بیشتر کار کنیم

فارابی برگزیده جشنواره توضیح داد: در اجرای سیاست های برنامه های مختلف و دستیابی به چشم انداز نظام از نظر ساختاری بسیار خوب عمل کرده ایم. گواه این امر حضور اندیشکده ها، پژوهشکده ها، کمیسیون ها، فراکسیون ها، نشست های دوره ای، کارشناسان رسانه و موضوعی، وزارتخانه ها، صدور اسناد چشم انداز است که به مراجع سه گانه به ویژه قوه مجریه کمک می کند. وقتی به مطالعات امکان سنجی نگاه می کنیم، همکاری چهار رکن حاکمیتی، بودجه، فناوری یا زیرساخت و منابع انسانی خودنمایی می کند. در واقع باید دید که آیا همه در این مسیر سخت گیر بوده اند یا خیر.

اسفندیاری محمد تاکید کرد: اگر نقد و همچنین دستاوردهایی را در یکی از حوزه ها بفرستیم و نسبت دهیم انصاف نیست. هر واحد تجاری و حقوقی و حقیقی تا شهروندان عادی باید در راستای اجرای سیاست های ابلاغی گام بردارد. اما قبول دارم که بار دولتمردان و نهادهای حاکمیتی بیشتر است. با یک انگشت شست و یک چشم آماری موفق شدیم. اما این موفقیت نباید نافی نقاط ضعف دولت‌های مختلف باشد و برای ارزیابی دقیق‌تر و پاسخ به این سوال بر اساس تحقیقات علمی و ضوابط باید ارزیابی کرد که چقدر در اجرای برنامه‌های قبلی موفق بوده‌ایم.

وی بیان کرد: شاخص های ارزیابی در ابعاد مختلف از جمله کیفیت زندگی، امید به زندگی، رفاه، امنیت، تولید علمی و فناوری، تولید ملی، روابط بین الملل و اساساً وزن دهی برابر ماموریت ها و فلسفه وجودی هر وزارتخانه و کمیسیون ها وجود دارد. شورای اسلامی که معیارهایی هستند که با تعیین آنها منصفانه تر است که بگوییم آیا توانسته ایم سیاست های برنامه های مختلف را محقق کنیم و به چشم اندازهای نظام برسیم یا خیر؟

  امیدوارم با مشارکت ایران ساختار سیاسی جدیدی در منطقه ایجاد کنیم

———————————————— — ———————————————-

بیشتر بخوانید:

* رمزگشایی پیشرفت اقتصادی همراه با عدالت / از کاهش تورم تا مشارکت واقعی مردم در اقتصاد

———————————————— — ———————————————-

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان در پاسخ به بایدها و نبایدهای اجرای سیاست های برنامه توسعه کشور و چگونه می توانیم در دستیابی به چشم انداز موفق باشیم؟ وی به آنا گفت: از تدابیر و نقش لاینفک ولی فقیه – که حاصل ایمان به خدا، تعلیم، تجربه، حکمت، کیست و دیدگاه مشورتی ایشان است – راضی است و به صراحت به ایشان اشاره کردند. خط مقدم سیاست های کلی برنامه هفتم – در سه ضلع چشم انداز ما در دو بعد اول نگرش و رفتار کاملاً مجهز و آماده هستیم.

اسفندیاری مقدم تصریح کرد: از نظر رفتاری یا کاربردی باید بیشتر جهادی و با شتاب و هم افزایی بیشتر کار کنیم. برای رسیدن به چشم انداز، گفتمان بسیار مهم است. در این راستا با توجه بیشتر به ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب، همگان به ویژه مسئولان باید با شیوه های گفتمانی مؤثر و پایدار، مسئولیت پذیرتر، سازنده تر و پیگیرتر باشند. باید در مسیر رسیدن به اهداف عالیه نظام گام های موثرتر و منصفانه تری برداریم و به جای واژه هایی مانند ایران، کشور، کشور، وطن، آگاهانه از سیستمی استفاده کنم که برابر با ورودی نظام است.

انتهای پیام/4121/

دیدگاهتان را بنویسید