قیمت جهانی غلات کاهش یافت

اولین صادرات غلات اوکراینی به بازار جهانی رسید.

3478 755 فقط خبر

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، قیمت گندم و ذرت در بحبوحه ورود اولین محموله غلات از اوکراین و انتظار کاهش محدودیت ها بر صادرات محصولات کشاورزی روسیه کاهش یافت.

معاملات آتی گندم، فعال ترین CBOT، با 1.4 درصد کاهش به 7.64 دلار در هر بشل رسید. ذرت با 1.1 درصد کاهش به 6.03 دلار در هر بشل و دانه سویا با 0.09 درصد کاهش به 14.07 دلار رسید. قیمت گندم نسبت به اوج 14.25 دلاری امسال در ماه مارس تقریباً به نصف کاهش یافته است.

از زمانی که مسکو و کیف قرارداد صادرات غلات را با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل در ماه گذشته امضا کردند، قیمت ها به طور پیوسته در حال کاهش بوده است. روسیه و اوکراین سبدهای نان جهان محسوب می شوند و نزدیک به یک سوم عرضه غلات جهان را تشکیل می دهند.

این توافق چارچوبی را برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه، که ماه ها به دلیل درگیری بین روسیه و اوکراین مسدود شده بود، تعیین کرد. علاوه بر این، مسکو و سازمان ملل یادداشت تفاهمی امضا کردند که مشارکت سازمان ملل در رفع محدودیت‌های صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی را فراهم می‌کند.

به گفته مقامات، سازمان ملل متحد برای رفع موانع ناشی از تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر تجارت، بیمه و لجستیک مربوط به صادرات محصولات کشاورزی روسیه میانجی خواهد کرد. در مجموع 10 کشتی حامل محصولات کشاورزی از روز دوشنبه بنادر دریای سیاه اوکراین را ترک کرده اند.

  اولمرت: ایرانیان بسیار توانا هستند و دانشمندان خوبی دارند - تفکر مدرن

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید