قوانین ضد پایان نامه باید اعمال شود

1083582 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دانشگاه تهران، پیمان صالحی در دومین جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونت های پژوهش و فناوری کشور در سال 1401 که در تالار شهید سلیمانی این دانشگاه برگزار شد، گفت: خیر در نگارش مقاله شرکت داشته و یا نداشته اند ولی استفاده از هدایای وی پیگرد قانونی دارد.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر رعایت موضوع اخلاق پژوهشی گفت: همه ابزارهای قانونی برای مبارزه با بداخلاقی در پژوهش وجود دارد و برای رسیدگی به این موضوعات قانون داریم. بنابراین ما فقط باید به دنبال بهره وری باشیم. برای ورود به بی اخلاقی های پژوهشی و برخورد قانونی با این موضوع باید در حوزه قضایی، اجرایی و علمی متحد شویم.

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه شبکه ملی آزمایشگاهی؛ وی دوره های فوق دکتری، نمایه سازی مجلات و مجامع علمی و سیاست همگرایی در جوامع را برشمرد.

مهدی فکور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و رئیس دبیرخانه شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونت های پژوهشی و فناوری منطقه یک در حاشیه این نشست و در مصاحبه ای با دانشگاه تهران وی به برگزاری جلسات معاونت پژوهشی اشاره کرد و گفت: به گفته معاون پژوهشی باید بیشتر به دنبال برنامه ریزی و تصویب موضوعاتی باشیم که بتواند تحرک و پویایی در پژوهش ایجاد کند.

وی با اشاره به تاکید معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر رعایت اخلاق و پیگیری تخلفات، گفت: موضوع اخلاق پژوهشی در دانشگاه تهران به صورت ویژه دنبال می شود. دانشگاه تهران کارگروه اخلاق پژوهشی دارد که در هر جلسه رئیس دانشگاه تهران نیز حضور دارد و این کارگروه از نظرات بزرگان دانشگاه استفاده می کند.

  ما آماده گسترش همکاری های علمی با ترکیه هستیم

فکور رویکرد اصلی دانشگاه در این مدت را جلوگیری از تخلفات عنوان کرد و گفت: وقتی پرونده ها را بررسی می کنیم و دفاعیات معلمان و دانشجویان را مطالعه می کنیم متوجه می شویم که آنها به دلیل عدم آگاهی عمل کرده اند که در دسته بندی قرار می گیرد. تخلفات پژوهشی.» از این رو پیشنهاد شد سمینارهایی برای یادآوری یکی از نمونه های اختلالات پژوهشی برگزار شود. اطمینان داریم در صورت اطلاع رسانی به این موارد و آموزش مؤلفه های «اخلاق پژوهشی» از اختلالات پژوهشی کاسته خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران گفت: بررسی ها نشان می دهد که بیشتر اختلالات پژوهشی به دلیل عدم تبیین قوانین است.

وی خاطرنشان کرد: طرح اخلاق در پژوهش و مبارزه با فروش پایان نامه ها که مورد تاکید معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونت های پژوهشی قرار گرفت. و فناوری، تعریف شده، همه دانشگاه ها را متحد می کند و همه را در این زمینه سخت گیر می کند. این برنامه یادداشت خواهد کرد.

انتهای پیام/4167/

دیدگاهتان را بنویسید