قطار برجام برای حرکت به ایستگاه بازمی گردد

قطار برجام برای حرکت به ایستگاه بازمی گردد

بر اساس گزارش ها اعتدالحسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه روز دوشنبه پس از هفته ها مذاکره در اظهاراتی تحریک آمیز گفت: در نقطه ای هستیم که نتایج کار سه کمیسیون (بررسی لغو تحریم ها، اقدامات هسته ای ایران، هماهنگی) وین در تعامل سیاسی با همه کشورها گام بر می دارد و تصمیم می گیرد که چه چیزی مخالف چه چیزی است.

طرف های مختلف در مذاکرات وین اخیرا تاکید کردند که باید در روند مذاکرات به سمت تصمیم گیری های سیاسی حرکت کنیم. با توجه به اینکه موضوعات اصلی در بحث برجام و بازگشت به توافق 2015 مربوط به ایران و آمریکا است و تفاهم بین دو کشور نیاز به نهایی شدن دارد، لزوم همکاری مستقیم دو کشور و حذف میانجیگری و اسناد غیررسمی می تواند بر کیفیت و سرعت مذاکرات تاثیر مثبت داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به درخواست‌های مکرر طرف آمریکایی برای مذاکره مستقیم با ایران از طرق مختلف، گفت: اگر به مرحله مذاکره برسیم، باید به یک توافق خوب با تضمین بالا برسیم. ما این موضوع را با آمریکایی ها نادیده نخواهیم گرفت.

روسیه و آمریکا به چراغ سبز ایران برای مذاکرات احتمالی آمریکا درباره برجام پاسخ مثبت دادند

سخنان امیر عبداللهیان با استقبال نماینده روسیه در مذاکرات وین مواجه شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز دوشنبه در واکنش به اظهارات اخیر حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه روسیه، در توئیتی نوشت: «مذاکرات مستقیم در سطح عالی در وین می‌تواند «مفید» باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز دوشنبه گفت که ملاقات حضوری منجر به ارتباطات موثرتری خواهد شد که برای دستیابی سریع به توافق لازم است.

  تبریزی ها پیش افتادند / جزییات ابتدای حضور تماشاگر در ورزشگاه برای بازی تراکتور - اندیشه معاصر

تیم مذاکره کننده آمریکا از ابتدای مذاکرات احیای برجام در 8 ماه گذشته به موازات مذاکرات ایران و 1+5 در وین حضور داشته است، اما به طور غیرمستقیم از سوی هماهنگ کننده مذاکره برجام و کمیسیون مشترک یا با انتقال سوالات کتبی در جریان مشاوره ها و نظراتی پرسیده شد. در عین حال، به نظر می رسد با پایان یافتن بحث های کارشناسی و نگارش بخش مهمی از متن توافق، نیاز به گفت و گوی مستقیم ایران و آمریکا بیش از پیش احساس شده است، بنابراین ایران در حال بررسی است. در صورت لزوم این گفتگوها او موافقت کرد.

مقامات ایرانی در سطوح مختلف تاکنون گفته‌اند که نیازی به مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا در جریان مذاکرات وین نیست، زیرا آمریکا عضو شورای امنیت سازمان ملل نیست. با این حال بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نسبت به سوء استفاده از میانجیگری و فضای میانجیگری ایران و آمریکا در روند مذاکرات هشدار داده اند. آنها معتقد بودند که بدون بهره مندی آمریکا از مزایای حقوقی برجام، ایران و آمریکا می توانند در چارچوب مذاکرات احیای برجام مذاکره کنند.

در عین حال، به گفته وزیر امور خارجه، احتمالا در روزهای آتی شاهد گفت‌وگوهای دیپلماتیک ایران و آمریکا در وین در سطح کارشناسی و سیاسی خواهیم بود.

امیر عبداللهیان در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر در سطح کارشناسان ارشد و مدیران کل وزرای خارجه در حال مذاکره هستیم و امیدواریم در این سطح وارد روند اجرایی شویم و نیازی به جلسات در سطح بالا نیست، اما تصمیم گرفته شده است. در مورد هر اقدام دیگری در راستای پیشرفت مذاکرات انجام شود.”

  پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال 1400 - اندیشه مدرن

ایران از مواضع منطقی و سازنده تروئیکای اروپایی در هفته های اخیر استقبال کرده است

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: برخلاف دو ماه گذشته که از مواضع تروئیکای اروپایی در مذاکرات انتقاد کرد، این کشورها در یکی دو هفته اخیر موضع سازنده تری داشتند.

حسین امیرعبدالهیان روز دوشنبه گفت: انتقاد ما این است که اروپایی‌ها تاکنون هیچ ابتکار جدید، سازنده و آینده‌نگرانه‌ای در مذاکرات ارائه نکرده‌اند، هرچند در هفته‌های اخیر سعی کرده‌اند به صورت منطقی و سازنده وارد مذاکرات شوند. حتی امروز فرانسه دیگر نقش یک پلیس بد را در مذاکرات بازی نمی کند.

سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بر خلاف رویکرد نسبتا مثبتی که در دوران دونالد ترامپ در حمایت سیاسی از برجام و مخالفت شدید با اقدامات ترامپ علیه برجام داشتند، با روی کار آمدن دولت جو به یکباره رویکردی ضدایرانی در پیش گرفتند. بایدن در ایالات متحده رویکرد به مذاکرات احیای برجام که چندین ماه پس از روی کار آمدن دولت بایدن به طول انجامید، رو به افزایش بوده است، اما اوج رویکرد تروئیکای اروپایی با از سرگیری مذاکرات در 29 دسامبر بود و حضور تیم مذاکره کننده دولت ابراهیم رییسی

سه کشور با تهدیدهای مختلف و فشارهای سیاسی و رسانه ای سعی کردند خواسته های خود را به مذاکره کنندگان ایرانی و فضای مذاکرات تحمیل کنند، اما مقاومت هیئت ایرانی در برابر این فشارها در نهایت آنها را به جایی رساند که از موضع قوی خود عقب نشینی کردند. تعیین ضرب الاجل برای پایان مذاکرات و اتخاذ روند منطقی و واقع بینانه حاکم بر مذاکرات.

  تاج جان یک شاعر مشهور را گرفت - یک تفکر مدرن

علیرغم تاثیر تحریم های آمریکا بر تضعیف برجام و خروج یکجانبه آن از توافق هسته ای، این کشورها سعی کرده اند از موضوع مهم لغو تحریم ها فاصله گرفته و آن را موضوعی ایرانی-آمریکایی اعلام کنند.

پیشرفت قابل توجه در “ضمانت ها” و “تأیید”

در روزهای اخیر بخش مهمی از نشست‌ها و رایزنی‌ها در وین به بررسی دو موضوع «ضمانت‌ها» و «تأیید صحت» اختصاص داشت و اکنون هر دو موضوع روی میز، ایده‌های عملیاتی ملموس و جدی دارند.

به گفته منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران، «پیشرفت نسبتا قابل قبولی در این دو موضوع حاصل شده است».

این منابع در خصوص موضوع «راست‌آزمایی» اعلام کردند که بر اساس سازوکار مورد بحث که مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته است، تعلیق اقدامات جبرانی ایران در پی لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مجموعه‌ای از اقدامات به تعویق می‌افتد.

پیشرفت فوق یکی از نکات کلیدی است که ایران از زمان آغاز مذاکرات احیای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر آن تاکید داشته است و علیرغم فشارها و تهدیدهای آمریکا و اروپا از این موضع عقب نشینی نمی کند. از آنجایی که ایالات متحده به طور یکجانبه از برجام خارج شده است، ابتدا باید از این کشور خواسته شود تا اقداماتی برای لغو تحریم ها انجام دهد. ایران پس از لغو تحریم ها و راستی آزمایی اجرای صحیح تعهدات آمریکا و اروپا، گام های متقابلی برمی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید