قانون فراز و نشیب سقط جنین در سرزمین رویاها / رو در مقابل وید واژگونی مخالفان هویت یانکی را آشکار می کنند

گروه جهان خبرگزاری آنا – سید محمدرضا موسوی; در اواسط ماه مه سال جاری، رسانه های آمریکایی از لغو تصمیم Roe v. Wade توسط دادگاه عالی فدرال آمریکا خبر دادند و یک پروژه محرمانه را فاش کردند. انتشار این خبر منجر به اعتراضات پراکنده ای علیه دیوان عالی آمریکا شد که اختلافات سیاسی دو حزب بزرگ و گمانه زنی ها در مورد لغو یا عدم اجرای حکم را در بر گرفت.

زن 21 ساله ای به نام “جین رو” زمانی که سومین فرزندش را در سال 1969 باردار بود می خواست سقط قانونی کند. “هنری وید” در دادگاه. دولت فدرال حکم داد که قوانین سقط جنین تگزاس مغایر با قانون اساسی است. دادگاه همچنین به نفع “جین” رای داد و با استناد به اصلاحیه نهم قانون اساسی، قانون تگزاس را نقض قانون اساسی ایالات متحده اعلام کرد.

ایالت تگزاس درخواست تجدیدنظر خود را به دادگاه عالی فدرال ایالات متحده ارسال کرد. در سال 1352 دیوان عالی کشور با استناد به اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی که قانون اساسی قانون شهروندی است و بر حقوق فردی تأکید دارد، در رأی نهایی خود سقط جنین را به عنوان حق زنان به رسمیت شناخته و آن را جزو حقوق اساسی افراد قرار داده است. .

در ابتدا دادگاه عالی فدرال آمریکا این حق را مطلق ندانست و به منظور حفظ تعادل این حق بین زنان، منافع ایالت و زندگی جنین، تصویب قوانین سقط جنین در ایالت ها را مشروط کرد. سه دوره زمانی در دوران بارداری؛ بنابراین در سه ماهه اول ایالت ها حق ممنوعیت سقط جنین را نداشتند، در سه ماهه دوم ایالت ها با وضع قوانین بهداشتی توانستند سقط جنین را کنترل کنند و در سه ماهه سوم به طور کلی سقط جنین ممنوع بود مگر زمانی که جان زن باردار در خطر بود. پس از مدت ها، چارچوب سه دوره زمانی با جایگزینی شاخص بقای جنین کنار گذاشته شد.

  عکس آب گرفتگی جاده ها در آستارا و افرادی که با قایق تردد می کنند

نیم قرن از تصمیم رو علیه وید در سوم ژوئیه سال جاری می گذرد، دادگاه عالی فدرال ایالات متحده به ریاست قاضی ساموئل آلیتون به همراه چهار قاضی دیگر که معتقد بودند تصمیم رو علیه وید از ابتدا اشتباه بوده است. در این تصمیم تجدید نظر کرد. پرونده دیگری منتفی شد.

بنابراین، سقط جنین دیگر به عنوان حق زنان و حقوق اساسی آنها به رسمیت شناخته نمی شود، این امر منجر به محدودیت ها و ممنوعیت های بیشتر در مورد سقط جنین و تنزل تصمیم گیری از سطح فدرال به ایالت ها می شود. بدون شک Roe v. Wade و واژگونی آن جنجالی ترین و پیامدترین رویداد تاریخ آمریکا تا به امروز است.

فراز و نشیب قانون سقط جنین در سرزمین رویایی / مخالفت با لغو تصمیم

بخش قابل توجهی از مردم آمریکا با حذف قانونی سقط جنین مخالف هستند.

چالش هویت آمریکایی

موضوع سقط جنین در دهه 1960 به موضوع مهمی در چالش های ایدئولوژیک جامعه آمریکا تبدیل شد. در ارتباط با این پرسش، ارزیابی دیدگاه‌های سیاسی-اجتماعی حاکمان آمریکا از آن زمان تاکنون انجام می‌شود. به طور کلی، اگر کسی بر آزادی سقط جنین تاکید کند، در زمره لیبرال ها و مخالفان آن در زمره محافظه کاران طبقه بندی می شوند.

لغو این تصمیم، که هدف محافظه کاران مسیحی و برخی جمهوری خواهان برای مدت طولانی بود، یک پیروزی بزرگ تلقی می شود. ترامپ در شعارهای کمپین انتخاباتی خود در سال 2016 وعده داد که برای لغو این تصمیم، قضات دادگاه عالی فدرال را منصوب کند.

اگرچه دموکرات‌ها مخالفت خود را به وضوح اعلام کردند، اما از سوی دیگر با توجه به اینکه آمریکا قربانی شماره یک کرونا در جهان است، بحران اقتصادی دولت بایدن با مشکلاتی مانند افزایش قیمت سوخت، کمبود مواد غذایی و تورم بی‌سابقه همراه است. در ایالات متحده طی چهار دهه گذشته که در آستانه دو رقمی شدن است همزمان با ادامه جنگ بین روسیه و اوکراین؛ دموکرات ها حکم جدید دادگاه عالی ایالات متحده را یک موهبت می دانند زیرا امیدوارند شعار حمایت از حقوق قانونی زنان باعث افزایش مشارکت رای دهندگان در انتخابات میان دوره ای کنگره شود.

از دیدگاه «ساموئل هانتینگتون» هویت آمریکایی در توسعه تاریخی خود از چهار عنصر نژاد، قومیت، فرهنگ و آرمان (ایدئولوژی) تشکیل شده است که تنها آرمان باقی مانده است و سه عنصر دیگر با چالش‌های گوناگون از بین رفته‌اند. .

آرمان آمریکایی با محوریت برابری، آزادی و حقوق فردی عاملی است در این که چرا آمریکایی ها هویت خود را مدنی توصیف می کنند و بر خلاف بسیاری از دولت-ملت های دیگر اکتسابی هستند. آنها بر اساس این برتری نهادینه شده در هویت خود، کارزار نظامی آمریکا برای ایجاد لیبرال دموکراسی و تجاوز به سایر کشورها را توجیه می کنند که تنها منجر به کشتار و ویرانی شده است.

تمرکز دموکرات ها بر آزادی سقط جنین و ممنوعیت آزادی حمل سلاح های مخفی در انظار عمومی در مقابل تمرکز جمهوری خواهان بر آزادی حمل سلاح های مخفی در ملاء عام و ممنوعیت آزادی سقط جنین ها. این امر بیش از پیش تضاد ظاهری و اختلاف نظر آشکار آمریکایی ها را در مورد آزادی و حقوق فردی نشان می دهد. تراژدی امروز آمریکایی ها چالش و چندپارگی عمیق آرمان و هویت آمریکایی در داخل و خارج به عنوان رهبر جهان آزاد است.

سایه سنگین آشفتگی درونی

مدتی قبل از اعلام رسمی لغو بازی Roe v. در خبرنامه آمده است که تصمیم دادگاه عالی فدرال منجر به خشونت هم از سوی حامیان افراطی و هم از مخالفان آزادی سقط جنین خواهد شد.

با اعلام رسمی، تظاهرات پراکنده در مقابل دادگاه عالی فدرال به اعتراضات گسترده با رنگ خشونت تبدیل شد. بررسی تصاویر رسانه های داخلی آمریکا نشان می دهد کشور مدعی دموکراسی و حقوق بشر تنها با ماشین سرکوب به اعتراض شهروندان خود پاسخ می دهد. اقداماتی مانند تهدید مقامات دولتی به ویژه قضات دیوان عالی کشور و آتش زدن پرچم آمریکا در اعتراضات آمریکا نشانه دیگری از شکاف عمیق بین جامعه و دولت در آمریکاست.

فراز و نشیب قانون سقط جنین در سرزمین رویایی / مخالفت با لغو تصمیم

از گروهی از آمریکایی ها حمایت کنید تا Roe v. Wade را لغو کنند و از ممنوعیت سقط جنین محافظت کنند.

در سوی دیگر اعتراضات، خبر آتش زدن یکی از ساختمان های مخالف آزادی سقط جنین و حمله به دو مرکز بارداری در ایالت های کلرادو و ویرجینیا منتشر شد. معترضان روی ورودی یکی از این مراکز نوشتند: “اگر سقط جنین با خیال راحت انجام نشود، شما هم در امان نخواهید بود!” این جمله تقابل حامیان و مخالفان آزادی سقط جنین در بین شهروندان آمریکایی را نشان می دهد.

برخی از تحلیلگران، واژگونی رو علیه وید، با دامنه گسترده و توالی پیامدهایش، محرکی برای بحران مشروعیت و تسریع خشونت سیاسی است که کشورها بر اساس تفاوت های فرهنگی یا جنگ فرهنگی با آن مواجه خواهند شد و به سمت آمریکای بالکانیزه شده حرکت خواهند کرد. این روند در میان سایر بحران‌ها، می‌دانند که این مقدمه‌ای برای جنگ داخلی گرم است که در مرحله سردی قرار دارد و به دنبال پاسخی برای مدت زمان صلح نیمه‌مدت هستند.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید