فروپاشی نظام سلامت به دلیل کمبود تجهیزات علمی آزمایشگاهی

در آنا بخوانید:

19150 761 فقط خبر

اهمیت اقدامات پاراکلینیکی به ویژه تحقیقات در تشخیص بیماری ها پوشیده نیست. در تمام دنیا تجهیزات پزشکی مدرن توانسته است میزان خطاهای آزمایشگاهی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری آنا، پس از تشخیص بالینی اولیه، پزشک نیاز به انجام آزمایشات آزمایشگاهی دارد و متخصص آزمایشگاه نتایج را در اختیار او قرار می دهد تا بیماری به بهترین وجه تشخیص داده و پیگیری شود. اشتباه در نتیجه آزمایش گاهی اوقات می تواند مشکلات جبران ناپذیری ایجاد کند.

اشتباهات در آزمایشگاه ها گاهی بسیار ابتدایی است و به کار تخصصی مربوط نمی شود، مانند اشتباه در نام و نام خانوادگی و دادن نتیجه آزمایش فردی به فرد دیگر. گاهی اوقات اشتباهات مربوط به عدم دقت کارشناسان، قدیمی بودن تجهیزات، غیر منطقی بودن فرد معاینه شده و … می باشد. به طور کلی هدف هر آزمایشگاهی به دست آوردن نتایج صحیح و صحیح و اندازه گیری دقیق آزمایشگاهی نمونه ها است و برای رسیدن به این هدف باید میزان و نوع تغییراتی که در آزمایشگاه ها ایجاد می شود شناسایی و خطاهای آزمایشگاهی به حداقل برسد.

تجهیزات آزمایشگاهی یکی از ابزارهای ضروری و موثر است که با کمک ابزارهای پیشرفته آزمایشگاهی می توان دقت کار در فرآیندهای آزمایشگاهی را افزایش داد و نتایج قابل اطمینان تری به دست آورد. علاوه بر این، بسیاری از فرآیندهای آزمایشگاهی بدون استفاده از این تجهیزات غیرممکن است.

**کمبود تجهیزات به دلیل کمبود بودجه

«لیلا هاشمی نسب» کارشناس علوم آزمایشگاهی در گفتگو با خبرنگار گروه بهداشت و درمان آنا، درباره خطای آزمایشگاهی در آزمایشگاه ها گفت: فرسودگی دستگاه ها می تواند در ارائه پاسخ اشتباه به آزمایش بیمار موثر باشد.

  درخواست جدی محسنی بندپی از دولت و مجلس از معلمان امشب 8 اسفند 93 - اندیشه معاصر

این کارشناس علوم آزمایشگاهی افزود: کمبود تجهیزات علوم آزمایشگاهی که به دلیل کمبود بودجه است و همچنین قدیمی بودن تجهیزات و تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین خرابی بخشی از دستگاه بسیار مهم است. نقش در ارائه پاسخ های اشتباه به تست ها و سایر خدمات.

وی استفاده از تجهیزات مستهلک یا تعمیر شده برای انجام کارهای آزمایشگاهی را از دیگر مشکلات آزمایشگاه ها عنوان کرد و افزود: عمر استاندارد تجهیزات آزمایشگاهی سه سال است در حالی که در ایران به دلیل کمبود بودجه این استفاده بیش از سی سال است. . به همین دلیل از تجهیزات و دستگاه ها با تعمیرات مکرر استفاده می شود.

**در آزمایشگاه، ما به فناوری وابسته هستیم

چندی پیش محمدعلی برومند نماینده جامعه آزمایشگاهی در هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ در نشست خبری خود با بیان اینکه آزمایشگاه ها 70 درصد در تشخیص بیماری ها نقش دارند، گفت: متاسفانه آزمایشگاه در پایان است. زنجیره سلامت است و این کار آزمایشگاه ها را سخت می کند.

وی افزود: در آزمایشگاه به فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی وابسته هستیم و رفتن به روش های قدیمی آزمایشگاهی خطرناک است و باید از فناوری های جدید بهره ببریم.
به گفته برومند، سه تا پنج درصد از بودجه سلامت صرف آزمایشگاه های کشور می شود که مناسب نیست و منجر به تعطیلی این مراکز می شود.

فروپاشی نظام سلامت به دلیل نبود تجهیزات علمی آزمایشگاهی

**خطای آزمایشگاهی در کشورهای پیشرفته

در کشورهای پیشرفته بسیاری از آزمایشگاه های پزشکی با استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی توانسته اند فناوری های جدیدی را پیاده سازی کنند که در کاهش خطاها موثرتر است. تأثیر نهایی چنین خطاهایی کیفیت بالای مراقبت های ارائه شده به بیماران است.

  واکنش عصبی یحیی به خرید جدید پرسپولیس - تفکری مدرن

در این کشورها روش های جدیدی برای کاهش خطاهای آزمایشگاهی در مراحل پیش تحلیلی، تحلیلی و پس از آنالیز در آزمایشگاه ها به کار گرفته شده است که پزشکان معتقدند تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مورد استفاده در مرحله پیش از آنالیز به کاهش خطاهای آزمایشگاهی کمک کرده است.

مشخص شده است که با استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و تمام اتوماتیک با بهره وری، کیفیت و دقت بالا، می توان تنوع تست های مورد مطالعه را از نظر کاهش عامل انسانی افزایش داد و خطای نتیجه گیری را به میزان قابل توجهی کاهش داد و سرعت را افزایش داد. اکتسابی

دیدگاهتان را بنویسید