فدایی: کمترین قیمت در عرضه اولیه مشخص شد/ شاخص بورس دیگر منعکس کننده وضعیت بازار نیست

962536 فقط خبر

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران گفت: فعالان بازار نسبت به شاخص کل انتقاد دارند و معتقدند این شاخص منعکس کننده وضعیت بازار نیست. در این راستا باید شاخصی برای انعکاس بهتر وضعیت بازار ایجاد شود.

فدایی در همایش چشم انداز اقتصادی 1401 و فرصت های پیشرو برای افزایش نقدینگی گفت: در سهام شرکت های حاضر در بازار اصلی نمادهایی وجود داشت که بیش از یک سال در صف فروش قفل شده بودند که به دلیل متفاوت بودن بازار، اقتصادی نیاز به تعدیل قیمت داشتند. یا عوامل اساسی؛ از این رو، طرحی در اواخر آذرماه سال گذشته مطرح شد تا برای شرکت هایی که بیش از 20 روز در نوبت خرید یا فروش بوده اند، حجم پایه حذف شود تا نقدینگی بازار افزایش یابد تا سهامداران بتوانند به راحتی معامله کنند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم پس از فصل نصب و با بازگشایی نمادها دیگر سهم قفلی در صف فروش نداشته باشیم، افزود: با این تصمیم شاخص فرابورس نوسانات کمتری را تجربه می کند و همچنین تصمیم می گیرد که اگر سهمی 1.5 برابر معامله شود. میانگین حجم پایه ماهانه، حجم پایه در این نماد حذف خواهد شد.

فدای گفت: شاخص کل موضوع دیگری است که فعالان بازار همواره به آن انتقاد می کنند که منعکس کننده وضعیت بازار نیست. در پاسخ می توان گفت به گفته کارشناسان شاخص کل باید شامل چه بازارهایی باشد و همچنین وزن سهام های مختلف در آن چقدر است؟ مشکل دیگر شرکت های سرمایه گذاری و شرکت های زیرمجموعه آنها هستند که بسیار مبهم هستند زیرا شاخص کل یک بار به دلیل شرکت های تابعه و بار دیگر به دلیل شرکت سرمایه گذاری بالا می رود.

  مجازات سرقت طلا از خانه چیست؟ - اندیشه معاصر

فدایی ادامه داد: به منظور بهبود عرضه اولیه شرکت های صندوق سرمایه گذاری مقرر شد حداقل قیمت تعیین شود و همچنین تعداد صندوق ها افزایش یابد.

مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص تغییر دامنه نوسانات نیز اظهار داشت: تغییر دامنه نوسانات در دی ماه 1400 مطرح شد و مقرر شد دامنه نوسانات هر فصل در بورس و فرابورس یک درصد افزایش یابد. بازار، اما با توجه به بودجه و شرایط مبهم برجام، این تصمیم در شرایط باثبات تری اتخاذ شد و قرار است اجرایی شود. در حال حاضر با افزایش یک درصدی دامنه نوسانات در فرابورس شاهد کاهش فروش هستیم.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید