غرب نگران همکاری ایران و روسیه در حوزه انرژی است

1089517 فقط خبر

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، سایت اویل پرایس با استناد به سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران و توافقات انجام شده بین شرکت روسی گازپروم و شرکت ملی نفت ایران، همجواری دو کشور را یکی از این موارد دانست. نگرانی های نگران کننده غرب

این رسانه نوشت: شرکت دولتی گازپروم روسیه با شرکت ملی نفت ایران تفاهم نامه ای به ارزش 40 میلیارد دلار امضا کرد که بخشی از طرح گسترده تر برای افزایش همکاری های ایران و روسیه است.

مجله آمریکایی نشنال اینترست نیز درباره تحریم های آمریکا علیه تهران و مسکو نوشت: ایران و روسیه در مخالفت با تحریم های غرب نظر یکسانی دارند.

این نزدیکی از دو جهت برای کشورهای غربی نگران کننده است. اول اینکه ایران و روسیه بزرگترین دارندگان منابع انرژی در جهان محسوب می شوند و همکاری این دو در حوزه انرژی بر رفتار سایر بازیگران بازار انرژی تاثیر خواهد گذاشت.

یکی دیگر از جنبه های مهم همکاری این کشورها در حوزه انرژی، ناکارآمدی مهم ترین ابزار سیاسی غرب در عرصه بین المللی – تحریم ها است.

همکاری کشورهای تحریم شده مانند ایران، روسیه و ونزوئلا ممکن است مولفه مهمی در شکست سیاست تحریم باشد.

رسانه های غربی اهمیت این سند راهبردی را به خوبی درک کرده اند چرا که تجربه همکاری کشورهای تحت تحریم آمریکا نشان می دهد که این کشورها می توانند با هم افزایی بیشتر، سازوکارهای جدیدی را در زمینه مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی ایجاد کنند و در عین حال تاثیر تحریم ها را خنثی کنند.

  این قوانین را در اختلافات زناشویی به خاطر بسپارید - تفکر مدرن

ایجاد پالایشگاه های نفت ونزوئلا توسط کارشناسان ایرانی نمونه موفق این رویکرد بود که سیاست تحریم های غرب در آمریکای لاتین را به چالش کشید.

توافقات اخیر ایران و روسیه قطعاً فرصت بسیار خوبی برای هر دو کشور خواهد بود تا سلطه غرب در حوزه فناوری، سرمایه گذاری و مالی را به چالش بکشند.

البته غرب با درک تأثیر شکل‌گیری چنین روابطی، مدت‌هاست که تلاش بازدارنده‌ای را برای مقابله با این اقدامات آغاز کرده است.

ایجاد اختلاف بین ایران و روسیه با طرح ادعاهایی مانند جایگزینی روسیه به جای ایران در بازارهای نفت، تاکید بر لزوم انتخاب ایران بین دوراهی روابط با روسیه یا انزوا و یا پیوند توسعه روابط ایران و روسیه به مذاکرات برای رفع مشکل. تحریم و غیره نمونه های واضحی در این زمینه وجود دارد.

آنچه مسلم است نزدیک شدن ایران و روسیه در حوزه انرژی از سرمایه گذاری مالی تا افزایش توان فنی و مهندسی گامی مهم و موثر برای شکستن سال های تحریم علیه دو کشور و تقویت ظرفیت و تولید است. ظرفیت کشورها با تکیه بر منابع داخلی و خارجی.

این نزدیکی یکی از مولفه‌های مهم حذف ابزارهای تحریم نفت و گاز از دست غرب است، چرا که غرب در کنار وعده معافیت ایران از فروش نفت و گاز در صورت معامله با آنها، صادرات نفت پیشرفته فن آوری های نوسازی تاسیسات و تجهیزات نفت و پالایشگاه نیز برای Scored بسیار مفید است.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید