عین اللهی: دانشمندان باید به دیپلماسی کشور پایبند باشند

1037218 فقط خبر

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، بهرام عین اللهی امروز در نشست معاونان رئیس جمهور و مدیران بین الملل دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های مرتبط با موضوع مرجعیت علمی و بین المللی شدن در حوزه علمی پژوهشی و فناوری اظهار کرد: وجود دارد. درک درستی از واقعیت و ماهیت جمهوری اسلامی ایران در جوامع بشری است. کشورهایی که روابط نزدیک تری با ما دارند، شناخت بیشتری دارند، اما در بیشتر جوامع شناخت درستی وجود ندارد. من فکر نمی کنم در هیچ کشور دیگری علیه ایران تبلیغات انجام شود. تمام رسانه‌های بیگانه روی ما متمرکز شده‌اند و حمله‌ای گسترده انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در سایه انقلاب اسلامی پیشرفت های زیادی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته است و ما یکی از مدعیان مهم حوزه بهداشت و درمان هستیم. ما به دلیل امکانات و خدماتی که ارائه می دهیم، قوی ترین مراقبت های بهداشتی را در منطقه داریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با همه اینها وضعیت در حوزه بین الملل در دانشگاه ها خوب نیست و نیاز به احیای قلبی ریوی دارد. ما نیازی به ایجاد چیزی در عرصه بین المللی نداریم، همه چیز وجود دارد. تمامی فعالیت هایی که در دانشگاه ها انجام می شود می تواند ارتباط بین المللی داشته باشد. ما روزانه هزاران بیمار داریم، چقدر از این اطلاعات ثبت می شود؟ آیا یک مقاله خواهد بود؟ همه چیز در زمینه مراقبت های بهداشتی دارد. مسئله مهم ایجاد سیستم و مدیریت است. نقطه ضعف ما نبود سیستم و مدیریت است.

وی ادامه داد: در نهایت رهبری در حوزه وزارت بهداشت وجود دارد و این امر با حضور دکتر نیکنام مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت تقویت می شود. همه ما باید این رهبری را بشناسیم. برخی از دانشگاه ها اصلا آن را به رسمیت نمی شناسند. فعالیت ها زمانی می توانند موفق باشند که هماهنگ باشند. باید حرکات را هماهنگ کنیم. فعالیت های انجام شده باید با هماهنگی واحد بین الملل وزارتخانه باشد و کار بدون هماهنگی واحد بین الملل وزارت را نمی پذیریم. هر اقدامی باید هماهنگ و سیاسی باشد. در دانشگاه ها هم باید همین اتفاق بیفتد. در دانشگاه ها هر معاونی ساز خودش را می زند و اصلاً با هم ارتباط برقرار نمی کنند.

  سیگنال | احتمال مرگ و میر سه رقمی - تفکر مدرن

عین اللهی تاکید کرد: نیاز به ایجاد نظام داریم و وجود واحد بین الملل یکی از ارزیابی های روسای دانشگاه ها است و اگر واحد بین الملل دانشگاه مبدأ نداشته باشد آن را ضعف مدیریتی می دانیم. اگر روسای دانشگاه ها برنامه ریزی و نظام مند نباشند، سایر گروه ها کار خود را انجام می دهند، اما هنر مدیریت این است که در این زمینه نقش آفرینی کند تا فعالیت ها هماهنگ باشد.

وزیر بهداشت ضرورت بین المللی شدن را یکی دیگر از موضوعات مهم برشمرد و گفت: هر منطقه از کشور موقعیت خاص خود را دارد و بحث بومی سازی و بین المللی شدن موضوع بسیار مهمی است.

وی ادامه داد: همه فکر می کنند بین المللی شدن یعنی دانشجو; اما دانشجو یکی از ارکان بین المللی شدن است. این یکی از ارکان مهم است، اما تنها رکن نیست. پذیرش دانشجویان بین المللی باید با برنامه باشد و این دانشجویان باید مبلغان ما باشند.

عین اللهی با اشاره به بحث تبادل معلم گفت: معلمان خوب زیادی در خارج از کشور داریم و باید این زمینه را ایجاد کنیم که حتی یک ماه در سال به کشور بیایند. ما باید رابطه خود را با آنها تقویت کنیم. این کار بخشی از بین المللی سازی است. علاوه بر این، امکان حضور معلمان خارجی نیز موضوع مهمی است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در اروپا اروپای بدون مرز داریم و همه کنفرانس ها در کشورهای مختلف برگزار می شود و همه کشورها به هم متصل هستند. چرا نباید چنین شرایطی در منطقه داشته باشیم؟ کنفرانس های پزشکی باید محلی سازی شوند. یک ضرورت است. مرزهای سیاسی بین دولت ها وجود دارد، اما ما می توانیم مرز بین دانشمندان و دانشگاه ها را حذف کنیم. این آمادگی در وزارت بهداشت وجود دارد.

وی ادامه داد: اخیرا تصمیم گرفتیم سالی یک بار کنفرانس مشترکی با سوریه برگزار کنیم و اولین کنفرانس را در فوریه در دمشق برگزار کردیم. این کنفرانس ها روابط بین المللی بسیار خوبی ایجاد می کند.

  عکس | وقتی سنگی از آسمان می افتد تا جان یک پراید سوار را بگیرد

عین اللهی ایجاد زیرساخت های بین المللی شدن را از دیگر موضوعات مهم دانست و گفت: باید زیرساخت ها اعم از نیروی انسانی، امکانات، تجهیزات، نرم افزار، سیستم و… فراهم شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر همکاری خوبی با وزارت امور خارجه و سفارتخانه ها، کنسولگری ها و… وجود دارد. باید در حوزه بهداشت و درمان فعال باشد. بسیاری از اقدامات مانند پذیرش دانشجو و غیره. می توان از این طریق انجام داد.

وی افزود: معاونت های بین الملل دانشگاه ها باید برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت خود را به مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت ارائه کنند و بدون برنامه کاری فایده ای ندارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هیچ تفاوتی بین دانشگاه ها وجود ندارد. به همین ترتیب، بین دانشگاه های کشورهای پیشرفته دنیا تفاوتی وجود ندارد. هر نقطه از کشور ما می تواند بسیار موفق باشد. هر دانشگاه در هر شهر باید بتواند با توجه به امکانات و ظرفیت خود برنامه ریزی کند. هر دانشگاه باید شناسنامه خود را داشته باشد و می تواند آن را به زبان های مختلف ارائه دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه بهداشت و درمان در مرحله پر سرعتی هستیم و جهشی در تولید و دانش خواهیم داشت. در زمینه تولید دارو، کاری که در چند هفته اخیر انجام شده است، امیدواریم به مرحله ای برسیم که نه تنها کمبودی نداشته باشیم، بلکه به سمت صادرات برویم و این کار می تواند باشد. با کمک وزارت امور خارجه انجام شد. در جلسات زیادی که در کشورهای مختلف داشته ام همه به دنبال طب ایرانی هستند. متاسفانه با توجه به اینکه 65 درصد تولید ما مربوط به بخش خصوصی است، این داروها به صورت قاچاق وارد این کشورها می شود و به درد مردم نمی خورد.

عین اللهی ادامه داد: با توجه به اهمیت گردشگری سلامت، وزارت امور خارجه ممکن است در آینده در صورت داشتن معاونت بهداشتی مشاور سلامت باشد. توجه به گردشگری سلامت به صورت نظام مند و منطقه ای ضروری است و باید مدیریت و هدایت شود. ما از همکاری مشترک دانشگاه ها و خواهرخواندگی بین دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های منطقه حمایت می کنیم.

  قیمت جهانی غلات کاهش یافت

وزیر بهداشت، دیپلماسی علمی را موضوع مهمی خواند و تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی ما این است که متاسفانه اصول دیپلماسی علمی را رعایت نکرده ایم. بسیاری از اساتید و دانشجویان ما برای فرصت های آموزشی و بورس تحصیلی به خارج از کشور می روند. اما این دیپلماسی علمی نیست.

وی تاکید کرد: دیپلمات معنا دارد. دیپلمات کسی است که به کشور خود وفادار باشد. دیپلمات فردی است که مجهز به آرمان های کشور باشد. رنگش عوض نمیشه ما باید به معلمان و دانش پژوهان خود دیپلماسی علمی بیاموزیم تا دیپلمات شوند. فرهنگ دیگران به راحتی در دیپلم رسوخ نمی کند. بلکه پیام آور یک فرهنگ در نوع خود است. اهداف کشور را ادامه می دهد. یک دیپلمات باید نکات مثبت را بگیرد نه نکات منفی را و اصول اولیه را از دست ندهد.

عین اللهی خاطرنشان کرد: عالم کشور، دیپلمات کشور باید سرود جمهوری اسلامی را بخواند و به آن ایمان داشته باشد و به نظام کشور و نظام دانشگاه خود وفادار باشد. بحث فرهنگ جدا از بحث بین المللی نیست. برای اینکه بتوانیم در سطح بین المللی فعالیت کنیم نیاز به زیرساخت فرهنگی داریم. اگر بدون بحث فرهنگی بین المللی شویم، ممکن است در مسیر درستی نباشیم.

وی گفت: رعایت خطوط قرمز یکی از مهم ترین نکات است و تمام تلاش ما بر این است که دستور مقام معظم رهبری و رعایت خطوط قرمز را محقق کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید به واحد بین الملل در دانشگاه ها به عنوان یک واحد ویژه نگاه کنیم و همه کمک ها اعم از بودجه ای و سازمانی و… را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید