عوارض مرگ جنین بر روی بدن مادر در اثر دود سیگار / استعمال دخانیات چیست؟

1083452 فقط خبر

مرضیه فریمانی، کارشناس ناباروری و رئیس مرکز ناباروری امید همدان در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان خبرگزاری آنا، در خصوص تاثیر سیگار بر ناباروری گفت: مصرف دخانیات بر ناباروری تاثیر دارد.

وی درباره تاثیر دود سیگار بر زنان گفت: زنانی که در معرض دود سیگار هستند، زودتر به ناباروری می رسند و باروری آنها کاهش می یابد و زودتر از بین می رود.

فریمانی گفت: این برای سیگار کشیدن به طور کلی است، یعنی حتی کسانی که سیگار نمی کشند و در معرض سیگار کشیدن غیرفعال هستند، به ازای هر نخ سیگاری که در این مکان دود می شود، نصف ضرر این سیگار برای فردی است که آن را می کشد. مکان آنجاست و آن طرف در خطر است.

چندین سال پیش، مطالعه‌ای در بریتانیا به‌دنبال علت مرگ غیرقابل توضیح جنین در رحم مادر انجام شد و به این نتیجه رسید که وقتی یک زن باردار در معرض دود سیگار قرار می‌گیرد که این مشکل را ایجاد می‌کند، جنین در ناحیه شکم دچار حساسیت می‌شود. سیگار می کشد و جان خود را از دست می دهد.

فریمانی در پاسخ به این سوال که آیا مصرف قلیان نیز مشکل ایجاد می کند، گفت: مصرف قلیان بسیار مضر و خطرناکتر از سیگار است زیرا هر جعبه آن چندین نخ سیگار را وزن می کند، زیرا سیگار معمولا فیلتر دارد و عوارض کمتری از قلیان دارد.

وی در خصوص راه های پیشگیری از این بیماری افزود: هرچه آگاهی مردم نسبت به این حوزه بیشتر باشد، بهتر و موثرتر بوده و آثار و خطرات منفی کمتری بر فرد و جامعه تأثیر می گذارد.

  پرسپولیس تمرین کرد و به اردو رفت

فریمانی در پاسخ به این سوال که روند بهبودی از چه زمانی شروع می شود، گفت: هر بار که سیگاری شروع به ترک می کند، روند بهبودی بعد از سه تا چهار ماه شروع می شود.

انتهای پیام/120/

دیدگاهتان را بنویسید