عمان با آغوش باز برای پزشکان ایرانی

بر اساس گزارش ها اعتدالروزنامه ایران در گزارشی می نویسد: آیا عمان را باید مقصد بعدی مهاجرت پرستاران و پزشکان ایرانی دانست؟

در پی گزارش روزنامه ایران در 9 اسفند می خوانیم: اخیرا عکسی از سید حسن قاضی زاده وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان موسس مرکز چشم پزشکی نور در عمان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. انتشار این تصویر به واکنش های سیاسی محدود شد اما شواهد نشان می دهد که مهاجرت پزشکان و پرستاران ایرانی به وزیر سابق محدودیتی ندارد.

حسین مقدم، فعال مسافرتی در عمان در گفت و گو با «ایران» گفت: آزمونی برای استخدام پرستاران در آژانس مسافرتی محل کارش انجام شده است. شرکتی که او از آن صحبت می کند یکی از هتل های چهار ستاره مسقط است. پرستاران هزینه این تور را پرداخت کردند و برای انجام آزمایش به مسقط منتقل شدند.

به گفته وی، هزینه تست پرومتریک برای پرستاران، پزشکان و پیراپزشکان شرکت کننده در این تور 2500 دلار است. این شرکت تنها شرکت فعال در زمینه استخدام پرستار و پزشک در ایران نیست. جست‌وجو در فضای مجازی نشان می‌دهد که شرکت‌های دیگر تورهای گردشگری سلامت و تجاری را برای پزشکان و پرستاران ایرانی برای مهاجرت به عمان گسترش داده‌اند. ملک بازار است.

مقدم معتقد است درآمدهای بالا دلیل مهاجرت پرستاران و پزشکان ایرانی به عمان است. هر «ریال» عمانی در زمان نگارش 71000 جلد است. حقوق پرستاران استخدامی در عمان از 400 ریال شروع می شود. وی گفت: ایرانیان مقیم عمان به راحتی می توانند با کشورهای دیگر تعامل داشته باشند.

مسافران و مهاجران از عمان به پرستار محدود نمی شوند. کیفیت درمان چشم پزشکی ایرانیان نیز یکی از دلایلی است که سال هاست گردشگران سلامت از کشورهای عربی را به ایران کشانده است. بیش از همه، آفتاب داغ و گرد و غبار، شهروندان کشورهای عربی را به بیماران دائمی کلینیک های چشم پزشکی تبدیل کرده است. ایران به دلیل قرابت های فرهنگی و مذهبی خود می تواند و می تواند یکی از مقاصد گردشگران عرب از جمله عمانی باشد.

مردم عمان هم قرابت مذهبی دارند و هم خاطره خوشی از دفاع ایران از عمان در برابر قیام دوفار دارند. مقصد آنها شیراز، تهران و مشهد است. معمولا بعد از مداوا و عبادت برای استراحت به استان های شمالی می روند. این گردشگران طبق باور خود ایران را کشوری امن برای سفرهای خانوادگی می دانند. آنها به طب ایرانی اعتقاد کامل دارند. سفر خانوادگی گردشگران سلامت به ایران حدود دو هفته طول می کشد که به نفع بازار داخلی است. برخی از کشورهای ساحلی دریای خزر نیز گردشگران جدی سلامت ایران هستند که بیشتر آنها مشهد و تبریز هستند. اما کمترین شواهد در بازار عمان نشان می دهد که روند گردشگری سلامت در ایران معکوس است.

  شوهر دوم نفیسه، روشن وزیر، از آب می آید - یک تفکر مدرن

گردشگری سلامت ایران سالهاست که در دایره واسطه ها قرار گرفته است. صنعت گردشگری توسط واسطه ها “تهاجمی” نامیده می شود. مهاجمان بیش از دو دهه است که بازار گردشگری ایران را با رقبای بزرگی مانند روسیه، ترکیه و هند مورد آزار و اذیت قرار داده اند. بیش از یک دهه پیش موضوع به بهارستان هم رسید و نماینده سیستان و بلوچستان از گردشگران عرب که به مرز نرسیده بودند، چشمانشان باز شد. مهاجمان شبکه ای ایجاد کرده اند و بیماران را از مرزها و فرودگاه به پزشکانی منتقل می کنند که شرایط مناسبی برای بیمار ایجاد نمی کنند. گاهی اوقات راننده ای به مرز ایران و عراق فرستاده می شود تا گردشگر را مستقیماً به مراکز قراردادی و محله های خود ببرد.

مهدی علیپور، فعال گردشگری در عمان، پیش از این از وزارت میراث فرهنگی خواسته بود دست از خرابکاری دلالان و دلالان در منطقه عمان بردارد و بازار عمان را ساماندهی کند. او گفت مهاجمانی بودند که برای یک گردشگر سلامت در خانه عمان مو کاشتند. علیپور این مشکلات را دلیل بی اعتمادی عمان به صنعت گردشگری سلامت ایران می داند. یکی از خواسته های فعالان صنعت گردشگری از «عزت الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حل مشکل مهاجمان در بدو ورود به عمارت آزادی بود. او ابتدا این تصمیم را اعلام کرد، اما بعداً گفت که مشکل آنقدر پیچیده است که در کوتاه مدت قابل حل نیست.

مهاجمان تنها کسانی نیستند که از گردشگری سلامت ایران رنج می برند. سه سال پیش 43000 گردشگر عمانی از ایران دیدن کردند. این افزایش به دلیل لغو روادید یکجانبه ایران برای شهروندان عمانی است. بازارگردی ایران در آن زمان معتقد بود و پیش بینی می کرد که اگر برنامه ها به خوبی پیش برود، تعداد گردشگران عمانی در سال 1998 به بیش از 60 هزار نفر می رسد، اما برنامه ها به خوبی پیش نرفت.

  دردسر فرهاد در استقلال / تیم منتفی شد - تفکر مدرن

آسیب فنی هواپیماها، بی نظمی پروازها و افزایش قیمت بلیت، فعالان را بر آن داشت که شرایط، گردشگران عمانی را به سمت کشورهای رقیب مانند ترکیه، هند و روسیه سوق دهد. مهدی علیپور، نایب رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با «ایران»، کرایه پروازهای ایرانی به عمان را افزایش قیمت هواپیما و منحرف کردن گردشگران عمانی از سفر به ایران دانست. حتی ولیولا تیموری، معاون وقت وزیر گردشگری به ایران گفت که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (سازمان میراث فرهنگی سابق) به شدت نگران از دست دادن بازارهای خارجی به دلیل گرانی بلیط هواپیما است.

مهدی علیپور ایران را مهم ترین مقصد گردشگران عمانی می داند و می گوید: بعد از ایران، ترکیه دومین مقصد گردشگران عمانی است. علی‌پور و سایر فعالان گردشگری، علی‌رغم این تفاوت، سال‌هاست که به رقابت شدید ترکیه، هند و روسیه برای جذب گردشگران عمانی هشدار می‌دهند. در سال 1998، تحریم ها باعث کاهش عملکرد خطوط هوایی عمانی در ایران شد.

فعالان بر این باور بودند که ایرلاین های ایرانی می توانند جای خالی ایرلاین های عمانی را پر کنند، اما قیمت بالای بلیت ایرلاین های ایرانی اجازه نمی دهد با خیال راحت تورهای عمان را به ایران بیاورند.

گردشگران عمانی به سفر نگاه اقتصادی دارند و سفر ارزان برای آنها یک امتیاز است. احمد خلیلی و علیپور احتمالا قیمت خطوط هوایی ایرانی عمانی را به ترکیه و روسیه می کشند. هند رقیب دیگر بود.

مهدی علیپور، نایب رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران در سال 1377، گفت: نقص فنی که گاهی منجر به لغو پروازهای ایران در دو نوبت در سه روز می شد، امنیت روانی مسافران عمانی در پروازهای ایرانی را تضعیف می کرد. به گفته فعالان بازار، وجود چارترها و افزایش قیمت ها می تواند دلیل کافی برای مردم عمانی باشد تا از سفر به ایران خودداری کنند. ‌

  آخرین اخبار عدالت 98 سپرده سود سهام - اندیشه معاصر

علیپور گفت: چون هواپیما را اجاره کرده اند هر قیمتی که بخواهند می توانند بپردازند. پروازهای داخلی به هم ریخته است. به گفته وی، گاهی پرواز مسقط به شیراز با ایرلاین ایرانی 4 میلیون و 800 هزار تن است در حالی که همین پرواز توسط سلام ایر (عمان) 2 میلیون تن به فروش می رسد.

وی گفت: یک گردشگر عمانی 30 میلیون تن برای جراحی زیبایی پرداخت می کند که برای ایرانیان 15 میلیون تن هزینه دارد. در بهترین هتل ها اقامت کنید. «وقتی از ایران می رود، چند کیسه سوغاتی می برد. علیپور از گردشگران عمانی می گوید که هنگام خروج از ایران تا 5 کیلوگرم زعفران را به عنوان سوغات می برند. عمانی ها نیز علاقه زیادی به صنایع دستی ایران نشان می دهند.

علیپور گفت: چرا باید چنین گردشگرانی در شرایط تحریم گم شوند؟ نبود هتل و سیستم حمل و نقل نامناسب از دیگر موانع حضور بیشتر گردشگران عمانی است. به نظر می رسد پیامدهای این وضعیت در بازار گردشگری عمان مشهود باشد. شواهد نشان می دهد که جامعه پزشکی قصد ارائه خدمات سفر به عمان را به طور مستقیم و به دور از مهاجمانی که به گردشگری سلامت ایران آسیب می رسانند، بوده است.

نگاهی به آمار گردشگران ورودی از عمان به هند در حوزه چشم پزشکی نشان می دهد که واکنش جامعه پزشکی و صنعت گردشگری سلامت ایران برای آوردن خدمات پزشکی به بازار عمان به جای انتظار برای آمدن گردشگران عمانی کاملا منطقی است.

گردشگرانی که ممکن است توسط مهاجمان حریص آسیب ببینند. از سوی دیگر، بخشی از این رفتار طبیعی و پیامدهای تجاری بازارهای مردمی است و در همه جای دنیا اتفاق می افتد، اما اگر گردشگری سلامت ایرانی در کشور ساماندهی نشود، واسطه ها دست از کار برندارند، عمان به زودی به مقصدی تبدیل می شود. اکثر گردشگران سلامت ایرانی فقط ضرر می کنند خروج گردشگران سلامت عمانی محدود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید