علت و درمان ناباروری چیست؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ناباروری به این صورت تعریف می شود: ناتوانی زوجین در باردار شدن پس از یک سال ازدواج بدون استفاده. روش های پیشگیری از بارداری. اخیراً گام های بلندی در تشخیص آن برداشته شده است درمان ناباروری حذف شده است و حدود 65 درصد از زوج های نابارور با استفاده از درمان های موجود صاحب فرزند شده اند.

عقیمی در ده تا پانزده درصد زوج ها مشاهده می شود. علل ناباروری این می تواند زن یا مرد یا هر دو باشد. حدود 40 درصد مشکلات ناباروری مربوط به مردان، 40 درصد به زنان و حدود 10 درصد به هر دو مربوط می شود. برای 10 درصد از زوج ها این نیز یک عامل است عقیمی مشخص نیست، به عبارت دیگر، در این زوج ها هر دو مشکلی با تحقیقات موجود ندارند، اما به دلایل نامعلومی صاحب فرزند نمی شوند.

1- نقض تخمک گذاری

اختلال در تخمک گذاریدلیل اصلی عقیمی برای خانم ها. هیچ اقدامی صورت نمی گیرد تخمک گذاری لقاح انجام نمی شود و بنابراین زن باردار نمی شود. برخی از زنان ممکن است تخمک گذاری نداشته باشند یا تخمک گذاری نامنظم و کم داشته باشند، بنابراین ممکن است هر دو باشد قاعدگی زنان ندارند یا سیکل قاعدگی آنها کم و نامنظم است و حتی برخی از زنان با وجود قاعدگی منظم دچار اختلالات تخمک گذاری هستند.

2- اختلال در لوله های فالوپ

در برخی از زنان، لوله های فالوپ به طور کامل یا تا حدی بسته است تا اسپرم به تخمک نرسد. بسته شدن لوله های فالوپ ممکن است به دلیل عفونت، اندومتریوز یا چسبندگی بعد از عمل باشد. این لوله ها بعد از حاملگی خارج از رحم نیز می توانند بسته شوند.

3- اندومتریوز

اندومتریوز وضعیتی است که در آن دیواره داخلی رحم (آندومتر) در داخل و خارج رحم رشد می کند و لوله های فالوپ را می پوشاند و حتی آنها را می بندد و تخمک گذاری را مختل می کند.

4- اختلال در دهانه رحم یا رحم

ناهنجاری های دهانه رحم می تواند باعث شود عقیمی اینها شامل مشکلات ساختار بدن، عفونت های دهانه رحم و رحم یا کیفیت پایین ترشحات رحمی است. از طرفی تومورهای بدخیم رحم یا برخی زخم ها در دیواره رحم ایجاد می کنند عقیمی است.

5- مشکلات سیستم ایمنی

مشکلات سیستم ایمنی و عوامل ایمنی نقش مهمی در ایجاد آن دارند عقیمی دارند. تشخیص و درمان چنین بیمارانی دشوار است. برخی از زنان ماده ای به نام آنتی بادی علیه اسپرم مرد آزاد می کنند که اسپرم را از بین می برد یا غیرفعال می کند و یا حتی در برخی از بارداری ها باعث سقط جنین می شود.

1- اختلالات اسپرم

به طور طبیعی او در بیضه فوت کرد منی در هنگام انزال تولید و دفع می شود. موارد زیر احتمال لقاح را کاهش می دهد و مرد نابارور محسوب می شود:
گاهی اوقات، پس از یک معاینه پزشکی کامل، می توان تشخیص داد که یک زوج کاملا سالم هستند، اما به دلایل نامعلومی بارور نیستند.

– تعداد کم اسپرم
– عدم بلوغ اسپرم
شکل غیر طبیعی اسپرم
حرکت نامناسب اسپرم

عواملی که بر تعداد، شکل، بلوغ و تحرک اسپرم تأثیر منفی می‌گذارند عبارتند از:

– بیماری های عفونی: بیماری های عفونی مانند اوریون باعث عفونت دستگاه تناسلی یا التهاب و تخریب بیضه ها در مردان می شود.

– اختلالات هورمونی: تولید نامناسب هورمون های FSH و LH بر تولید هورمون مردانه یا تستوسترون و تولید اسپرم تأثیر منفی می گذارد.

مشکلات سیستم ایمنی: برخی از مردان ماده‌ای به نام آنتی‌بادی علیه منی خود تولید می‌کنند که حرکت اسپرم را کاهش می‌دهد یا باعث چسبیدن آنها به هم می‌شود.

2- ناهنجاری های مربوط به ساختار بدن

برخی از عوامل مانند بسته شدن خروجی اسپرم (اجابت مزاج، اپیدیدیم) باعث ناباروری در مردان می شود. بسته شدن وزیکول منی ممکن است به دلایل مادرزادی، نقص ژنتیکی، عفونت یا التهاب دستگاه ادراری تناسلی باشد. البته عملیات قبلی می تواند این لوله ها را نیز ببندد.
سایر علل ناباروری در مردان واریکوسل است. در این حالت عروق داخل کیسه بیضه منبسط شده و کیفیت اسپرم کاهش می یابد.

3- عوامل دیگر

عوامل دیگری مانند ناتوانی جنسی یا انزال زودرس نیز می تواند باعث ناباروری در مردان شود.
علل ناباروری ژنتیکی

دلایل عقیمی از مشکلات هورمونی و چاقی گرفته تا سلول‌های زایای غیرطبیعی (تخمک و اسپرم)، همه آنها می‌توانند به نوعی تحت تأثیر عوامل ژنتیکی مانند استعداد ابتلا به چاقی، عفونت و حتی نیاز به جراحی قرار گیرند. عقیمی در نتیجه، همه آنها ممکن است به عوامل ژنتیکی مرتبط باشند. امروزه تحقیقات بر روی ژن های خاص در انسان و مدل های آزمایشگاهی تا حدودی بر عوامل ژنتیکی تأثیر می گذارد عقیمی فاش کردند.

برخی عوامل ژنتیکی عقیمی مردان تحت تأثیر قرار می گیرند، در حالی که برخی عوامل دیگر بر هر دو جنس یا فقط زنان تأثیر می گذارد، به عنوان مثال ناهنجاری های کروموزومی می تواند هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار دهد، اما سندرم کلاین فلتر، که در آن ترکیب کروموزوم جنسی فقط برای مردان XXY است، و ترنر، که در آن بیمار فقط کروموزوم جنسی X را دارد که مختص زنان است.

عوامل ناشناخته

گاهی اوقات، پس از یک معاینه پزشکی کامل، می توان تشخیص داد که یک زوج کاملا سالم هستند، اما به دلایل نامعلومی بارور نیستند. اگرچه بسیاری از زوج ها معمولاً بعد از دو سال بچه دار می شوند، اما برخی از آنها حتی بعد از سه سال بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری بچه دار نمی شوند که در این صورت باید درمان شوند.

روش های درمان ناباروری

درمان های متفاوتی برای مردان و زنان به دلیل علل مختلف ناباروری وجود دارد.

تحریک تخمک گذاری

این روش برای خانم هایی استفاده می شود که اختلال تخمک گذاری دارند و نیاز به استفاده از روش هایی مانند IUI، IVF و ICSI برای دریافت تخمک کافی برای تکمیل چرخه درمان دارند. به این ترتیب آنها با استفاده از داروها و هورمون درمانی بر نقض تخمک گذاری در دوره های درمانی آتی غلبه می کنند.

میکرواینجکشن

در روش میکرواینجکشن که یک روش درمانی تخصصی و موثر می باشد عقیمی با علت مردانه، بیش از همه تخمدان آنها توسط داروهای محرک تخمک گذاری تحریک می شوند و پس از آماده شدن تخمک ها، اسپرم در شرایط آزمایشگاهی خاص به تخمک تزریق می شود و پس از تقریباً 48 ساعت جنین ها به درستی جدا شده و به رحم منتقل می شوند.

لقاح آزمایشگاهی

IVF که با نام IVF نیز شناخته می شود یکی از روش هایی است که برای درمان ناباروری استفاده می شود.

در این روش باروری در محیط آزمایشگاهی انجام می شود. این روش در مورد لوله ها رحمی در صورت آسیب دیدگی یا اختلال در عملکرد، توسط متخصص به بیمار توصیه می شود. این عمل نه تنها برای زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمدان، بلکه در برخی موارد برای عقیمی برای زوج ها برای آقایان نیز توصیه می شود.

آی یو آی

در درمان IUI، اسپرم فعال پس از جداسازی و آماده سازی به طور مصنوعی به رحم تحویل داده می شود و در عین حال باعث تحریک تخمک گذاری می شود. در این روش به دلیل اینکه تحریک تخمک گذاری با سونوگرافی های متعدد در روزهای متوالی یا با اندازه گیری هورمون های جنسی در ادرار مشخص می شود و این کار متناسب با ورود اسپرم انجام می شود تا احتمال بارداری و باروری بسیار است

روش های جایگزین

گاهی زوجین پس از معاینات و تجربیات مختلف با روش های مختلف درمانی به این نتیجه می رسند که باید از روش های درمانی جایگزین استفاده کرد. عقیمی و از موارد ناباروری مانند استفاده از تخمک، جنین اهدایی یا جانشین استفاده کنید. در این موارد در صورت رفع نیاز به درمان جایگزین، مرکز پزشکی شرایط انتخاب اهداکننده و گیرنده را در نظر می‌گیرد و در صورت احراز آن، مشاوره نهایی برای همکاری با متخصصان در رشته‌های مختلف زنان و زایمان، جنین‌شناسی، آندرولوژی، غدد درون ریز، داخلی، ژنتیک، بیماری های عفونی و روانپزشکی.

برای درمان ناباروری به چه مراکزی مراجعه کنیم؟

زوج ها برای درمان ناباروری باید به مراکز معتبر و مجاز منطقه مراجعه کنید درمان ناباروری بازدید کنید. مراکزی که در آن تخصص دارند عقیمی آقایان متخصص عقیمی متخصص زنان و جنین و مشکلات و علل ایجاد آن وجود دارد عقیمی در مردان و زنان می توان آنها را به طور کامل مطالعه کرد.

بهترین مراکز، مراکزی هستند که همه این بخش ها و به صورت تیمی برای آنها وجود دارد درمان ناباروری من پیشقدم هستم در این صورت بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایشات مختلف و تکمیل پرونده خود به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول تشخیص صحیح از عقیمی و دلایل عقیمی مشتریان خود را داشته باشید و با بهترین انتخاب ها برای درمان آنها اقدام کنید.

به طور کلی مراکز درمانی داریم که درصد موفقیت آنها 10 درصد است و مراکزی که درصد موفقیت آنها بالای 30 درصد است. واضح است که اگر به مرکز درمانی دوم مراجعه کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. پس پس از مشورت با پزشک و انجمن عقیمی می توانید با مراکز معتبر و معتبر در زمینه درمان آشنا شوید و برای درمان به آنها مراجعه کنید.

یادداشت مهم

زوج ها عقیم لازم به ذکر است در حال حاضر 50 مرکز برای درمان ناباروری با حضور متخصصان مختلف در کشور، انتخاب بهترین ها باید پس از مشورت با متخصصان این حوزه صورت گیرد، زیرا مراجعه به مرکزی که توانایی کامل تشخیص و انتخاب درمان مناسب برای زوجین را ندارد، صرفاً ضایعات مفیدی را به همراه دارد. زمان، صرف هزینه های غیرقابل تحمل و در نهایت تشخیص اشتباه علت عقیمی و دستکاری های بیهوده در بدن زوجین که هر کدام می تواند تاثیر منفی بر روند کار بگذارد درمان ناباروری آنها دارند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

  راه هایی برای درخشش وسایل برنجی - تفکر مدرن

دیدگاهتان را بنویسید