علت قاعدگی دو بار در ماه چیست؟ – اندیشه معاصر

در حالی که تغییرات گاه به گاه و موقت در چرخه قاعدگی غیر معمول نیست، تکرار دو چرخه در ماه می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد.

در مقاله جدیدی، کلینیک مایو شش علت احتمالی را فهرست کرده است: برخی استثناها یا سن کم، اندومتریوز، شرایط قبل از یائسگی، فیبروم یا مشکلات تیروئید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از کلینیک مایو، شش دلیل احتمالی برای این امر عبارتند از:

دو بار در ماه به دلیل استثنا

قاعدگی دو بار در ماه همیشه نشانه مشکل نیست. گاهی اوقات یک فرد ممکن است چرخه های قاعدگی کوتاه تری داشته باشد که شامل دو دوره در ماه می شود. قاعدگی آنها می تواند به چرخه طبیعی خود بازگردد. این تغییر می تواند تصادفی و به ندرت طبیعی باشد. پزشک شما قطعاً در طول دوره های قاعدگی شما به دنبال مدل های منظم خواهد بود، اما یک یا دو بار در سال ممکن است مشکلی ایجاد نشود مگر اینکه عفونت جدی یا مشکل رحمی وجود داشته باشد.

دو بار در ماه به دلیل سن کم

سیکل های قاعدگی نامنظم در جوانانی که به تازگی پریود شده اند رایج است. بسیاری از افراد در دوران بلوغ سیکل های قاعدگی کوتاه تر یا گاهی طولانی تر دارند که می تواند منجر به دو سیکل در یک ماه شود. سطح هورمون در دوران بلوغ به طور قابل توجهی نوسان می کند. مطالعات نشان می دهد که سیکل قاعدگی یک فرد جوان از اولین دوره قاعدگی حدود 6 سال طول می کشد تا منظم شود.

دو بار در ماه به دلیل آندومتریوز

  سوشی نوتلا و موز؛ صبحانه لذیذ و خوش طعم - تفکر مدرن

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی مشابه بافت رحم در سایر قسمت های بدن رشد می کند. اندومتریوز می تواند باعث درد شکم، گرفتگی عضلات غیرعادی و خونریزی نامنظم شود. گاهی اوقات خونریزی می تواند آنقدر شدید باشد که شبیه قاعدگی به نظر برسد.

متخصص زنان می تواند آندومتریوز را با کمک معاینه لگن و سونوگرافی یا سایر روش های تشخیصی تشخیص دهد. با این حال، یک عمل کوچک به نام لاپاراسکوپی تنها راه قطعی برای تشخیص بیماری است.

دو بار در ماه به دلیل دوره قبل از یائسگی

دوره پیش از یائسگی به سال های منتهی به یائسگی اشاره دارد، زمانی که هورمون های فرد شروع به تغییر می کند. دوره پیش از یائسگی می تواند تا 10 سال طول بکشد. در این مدت، اکثر زنان چرخه های قاعدگی نامنظم، از جمله دوره های کوتاه تر یا طولانی تر، دوره های دوره ای، یا خونریزی کم و بیش شدید را تجربه می کنند.

باید بدانید زمانی که فردی برای 12 ماه متوالی پریود نشده است، در دوران یائسگی است.

دو بار در ماه به دلیل مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید می تواند باعث تغییراتی در قاعدگی زنان شود. غده تیروئید تنظیم کننده فرآیندهای هورمونی در بدن است. این غده کوچک پروانه ای شکل درست در جلوی گلو قرار دارد و عملکردهایی مانند دمای بدن و متابولیسم را کنترل می کند.

قاعدگی نامنظم یک علامت شایع مرتبط با مشکلات تیروئید است. این هم در مورد کم کاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید صدق می کند. تخمین زده می شود که از هر هشت زن یک نفر در طول زندگی خود دچار مشکلات تیروئیدی می شود و بسیاری از این گروه دچار مشکلات قاعدگی خواهند شد.

  جلسه علنی مجلس/ تحقیق و تفحص از «شستا» در دستور کار مجلس آغاز شد

علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

احساس سرمای مداوم

یبوست

من بسیار خسته ام

خونریزی شدید قاعدگی

پوست رنگپریده

صورت متورم

ضربان قلب آهسته

افزایش وزن غیر قابل توضیح

علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

احساس گرمای مداوم

چشم های بیرون زده

اسهال یا حرکات مکرر روده

مشکل در خوابیدن

تحریک پذیری

ضربان قلب تسریع شده

کاهش وزن بی دلیل

هر دو بیماری قابل درمان هستند، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشید، به پزشک خود مراجعه کنید.

دو بار در ماه به دلیل فیبروم رحم

فیبروم های رحمی توده هایی هستند که در رحم ایجاد می شوند. فیبروم ها معمولا سرطانی نیستند، اما می توانند باعث خونریزی، به ویژه خونریزی شدید قاعدگی شوند.

سایر علائم فیبروم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس پری یا فشار در لگن

تکرر ادرار

کمر درد

درد هنگام رابطه جنسی

در حالی که پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث فیبروم رحم می شود، اما می دانند که این فیبروم ها تا حدودی ارثی هستند و تغییرات در سطح هورمون می تواند بر آنها تأثیر بگذارد. پزشک شما اغلب می تواند با معاینه لگنی یا سونوگرافی این بیماری را تشخیص دهد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263761

دیدگاهتان را بنویسید