عفونی ترین نسخه کرونا BA.5 است

عفونی ترین نسخه کرونا BA.5 است

اورنگ ایلامی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: امسال زیرمجموعه های ویروس نوع امیکرون موارد را در کشور ما مشخص کرد.

وی ادامه داد: زیرمتغیر BA.1 موج omicron را آغاز کرد، سپس در اردیبهشت ماه BA.2 اکثر موارد را جبران کرد. در ماه می، BA.2.12.1 مسئولیت را بر عهده گرفت. BA.5 اکنون پیشرو است و بستری شدن در بیمارستان را در سراسر کشور افزایش داده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه BA.5 ممکن است عفونی ترین نسخه ویروس تا به امروز باشد، در پاسخ به این سوال که چرا این اتفاق می افتد؟ اضافه کرد مشکل تکامل ویروس است. هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، فرصت های بیشتری برای جهش پیدا می کند و در نهایت برخی از این جهش ها به ویروس مزیت انتقال می دهد.

ایلامی خاطرنشان کرد: آمیکرون در ایجاد عفونت مجدد در افرادی که قبلاً در معرض کووید-19 قرار گرفته اند مهارت نشان داده است. به نظر می رسد BA.5 دارای ترکیبی از جهش های قوی است که می تواند از سیستم ایمنی فرار کند و باعث عفونت شود.

وی توضیح داد: «واکسن‌های کووید-19 همچنان محافظت خوبی در برابر بیماری‌های شدید ناشی از BA.5 ایجاد می‌کنند و نرخ مرگ و میر را پایین نگه می‌دارند.» اما از آنجایی که BA.5 بسیار سریع گسترش می‌یابد، نسبت کمی از افرادی که به‌شدت بیمار می‌شوند، در حال افزایش است. ، پیشرفتی به خصوص ناامید کننده برای همه کسانی که در مورد واکسیناسیون، ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی کوشا بوده اند.

به گفته این دکتر، دانشمندان اکنون در حال بررسی مواردی هستند که BA.5 حتی در دوران ایمنی گسترده بسیار رایج است. آنچه آنها یاد می گیرند می تواند به مهار موج فعلی و مقابله با موج بعدی کمک کند، و به طور بالقوه به آنها امکان می دهد واکسن های تقویت کننده ای تولید کنند که بهتر در برابر نسخه های جدیدتر ویروس محافظت می کند.

  آتن از کشتی‌های یونانی می‌خواهد از آب‌های ایران دوری کنند

ایلامی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا BA.5 بر سیستم ایمنی ما غلبه می کند، گفت: اگر ویروس ها هدفی دارند، کپی برداری از خودشان است. آنها ابزار لازم برای انجام این کار را به تنهایی ندارند، بنابراین باید سلول ها را از یک میزبان (یعنی ما) بدزدند تا تولید مثل کنند.

به گفته ایلامی ها; فرآیند کپی کردن می تواند شلخته باشد، به خصوص در ویروس هایی که از RNA به عنوان ماده ژنتیکی خود استفاده می کنند، مانند SARS-CoV-2، بنابراین جهش ها فراوان است.

او افزود که بیشتر این تغییرات مضر هستند یا هیچ تاثیری روی ویروس ندارند، اما برخی می‌توانند بیماری را شدیدتر کنند، افراد بیشتری را مبتلا کنند یا بهتر از سیستم ایمنی پنهان شوند. هنگامی که بسیاری از افراد واکسینه شده اند یا قبلاً آلوده شده اند، جهش هایی که ویروس را پنهان می کنند، مزیت بزرگی دارند.

عضو تیم علمی مبارزه با کرونا همچنین در پاسخ به سوالی درباره جهش‌های omcron جدید گفت: در مقایسه با نسخه اصلی SARS-CoV-2 که در سال 2019 در ووهان چین ظاهر شد، omicron بیش از 50 مورد دارد. جهش . 30 مورد از این جهش ها در پروتئین اسپایک ویروس هستند. این قسمت‌های نوک تیز هستند که از ویروس بیرون می‌آیند و در زیر میکروسکوپ به آن ظاهر یک کرونا می‌دهند.

ایلامی تصریح کرد: از زمان ظهور اومیکرون، توالی‌های ژنتیکی SARS-CoV-2 نشان می‌دهد که این ویروس دستخوش تغییرات ظریف‌تری شده است.

او معتقد است که بهترین استراتژی محدود کردن شیوع ویروس و از بین بردن فرصت‌های جهش آن است.

  شرط پرداخت حقوق آذرماه به کارکنان دولت اعلام شد - اندیشه معاصر

ایلامی همچنین اظهار داشت: واکسیناسیون تقویتی در صورت واجد شرایط بودن، نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان بسیار مهم است، اگرچه افراد واکسینه شده همچنان می توانند به BA.5 مبتلا شوند، اما احتمال ابتلای آن ها نسبت به واکسن های غیرمجاز کمتر است. آنها کمتر احتمال دارد که واکسینه نشده باشند، کمتر به دیگران سرایت کنند و مهمتر از همه، احتمال ابتلا به یک بیماری خطرناک بسیار کمتر است.

وی بیان کرد: نگرانی فعلی این است که در کشور اگرچه میزان واکسیناسیون به حد بالایی رسیده است، اما واکسیناسیون با دوزهای تقویت کننده مطلوب و مطلوب نیست. اکثر جمعیت در حال حاضر واجد شرایط دریافت دوز تقویت کننده واکسن کووید-19 هستند. اقدامات بهداشت عمومی مانند فاصله گذاری اجتماعی و الزامات ماسک تا حد زیادی کمرنگ شده است و با افزایش آزمایشات خانگی و خوشه های انتقال خانواده، بسیاری از موارد گزارش نشده باقی می مانند. بنابراین در حالی که BA.5 ممکن است به اندازه نسخه های قبلی omicron آسیب نبیند. ، همچنان می تواند با پر شدن بیمارستان ها باعث بدبختی زیادی شود.

دیدگاهتان را بنویسید