عراق متعهد به خلع سلاح گروه های تروریستی است/ما در مذاکرات از خطوط قرمز عبور نکردیم

77734 118 فقط خبر

به گزارش خبرنگار آنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز (چهارشنبه) در نشست خبری اظهار داشت: خرسندم که روند سیاست خارجی دولت رئیس جمهور در مسیر درست و رو به توسعه تحت دکترین متوازن خارجی قرار دارد. با اولویت نگاه به همسایگان و نگاه به آسیا.

وی افزود: در 14 ماه گذشته حجم مبادلات تجاری ما از اروپا به سایر نقاط جهان از 37 درصد به 571 درصد رسیده است و بیشتر این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت است. نفت و انرژی

وزیر امور خارجه تاکید کرد: توطئه ای که بر اساس اسناد دقیق می دانیم با هدف جنگ داخلی، تروریسم و ​​در نهایت تجزیه ایران در هشت هفته گذشته با سوء استفاده از احساسات پاک مردم ایجاد شد و در نهایت ناکام ماند. .

امیر عبداللهیان تصریح کرد: یکی از دیپلمات های ارشد غربی در یکی از دیدارهای دیپلماتیک اعلام کرد که آمریکا در زمان آقای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر وقت عراق، با آوردن 30 هزار جوان مرد و زن عراقی موفق شد دولت حاکم را سرنگون کند. میادین مهم بغداد و سایر مناطق و شهرهای عراق و عبدالمهدی از سمت خود استعفا داد.

**مداخلات خارجی در هشت هفته گذشته به اوج خود رسیده است

وی افزود: این مقام غربی گفت که می خواهیم از احساسات جوانان ایرانی استفاده کنیم و امیدواریم آنها بتوانند به اهداف خود برسند.

وزیر امور خارجه گفت: مداخلات خارجی در هفته های اخیر به اوج خود رسیده است.

امیر عبدالاخیان ادامه داد: ما با کشورهایی که تروریسم از آنجا سرچشمه می گیرد، ارتباط مستمر داشتیم. 76 مرکز تروریستی در اقلیم کردستان عراق در غیل زاهدان و مناطق غربی فعال شدند. سلاح های آمریکایی و اسرائیلی وارد کشور شد. در 8 هفته گذشته در بغداد و تهران جلسات زیادی با مقامات عراقی در دولت مرکزی و منطقه برگزار کردیم و توافقاتی را منعقد کردیم.

وی گفت: دوستان ما در دولت عراق متعهد شده اند که اقداماتی را برای نابودی گروه های تروریستی علیه امنیت استان های غربی و خلع سلاح آنها انجام دهند.

وزیر امور خارجه گفت: وقتی نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک ایران و منطقه مستقر هستند و امنیت را تضمین می کنند، دیگر نیازی به برخورد با آنها نیست تا زمانی که تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد. در چارچوب قوانین بین المللی، ما به اقدامات خود برای تضمین امنیت ادامه خواهیم داد. ما به مذاکرات خود با مقامات عراقی برای عبور از این مرحله ادامه می دهیم.

**سه کشور اروپایی، آمریکا و صهیونیست ها درک درستی از توسعه ایران نداشتند

امیر عبدالخیان تصریح کرد: در تماس با مقامات جهانی از جمله 3 کشور اروپایی در خصوص اتفاقات ایران و انتقاد و محکومیت فوری اظهارات برخی از این مقامات و مقامات آمریکایی، مواضع ایران را به وضوح منعکس کردیم. 3 کشور اروپایی، آمریکا و لابی صهیونیستی درک درستی از اتفاقات نداشتند و مداخلات زیادی در رسانه ها و افکار عمومی انجام دادند.

وی تاکید کرد: برخی از مسئولان کشورهای مذکور با مصاحبه های مختلف سعی در اصلاح اشتباهات خود داشتند.

  گزارش توسعه بازار مسکن در تهران اردیبهشت ماه منتشر شد

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص موضوع حقوق بشر گفت: احترام به حقوق مردم و رعایت حقوق بشر در آموزه های دینی ایران وجود دارد. در شورش های اخیر، من به مقامات اروپایی که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند، روشن کردم که پلیس با صبر استراتژیک خویشتن داری زیادی از خود نشان داده است.

امیر عبدالخیان تصریح کرد: مجروح شدن چند هزار نیروی انتظامی و محافظان نشان از رعایت حقوق بشر و خویشتن داری نیروی انتظامی و امنیتی دارد. اینکه آمریکا و اروپا که خود سابقه طولانی در نقض حقوق بشر دارند، بخواهند در ایران ادعای حقوق بشر کنند، قابل قبول نیست.

وی گفت: در رابطه با اتفاقات اخیر ایران، کمیته ملی به سرپرستی وزیر کشور و رئیس سازمان امنیت برای پیگیری مسائل تشکیل شده است. ما گزارش این کمیسیون را در اختیار جامعه جهانی قرار خواهیم داد.

وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات برای رفع تحریم ها گفت: ایران علیرغم مواضع غیرسازنده 3 کشور اروپایی و آمریکا از طریق میانجی گری برای رفع تحریم ها در دستور کار بود اما از خطوط قرمز خود عبور نکردیم.

**تبادل پیام با آمریکایی ها ادامه دارد

امیر عبدالخیان افزود: طرف آمریکایی فکر می کرد ما از خطوط قرمز خود عبور می کنیم اما اعلام کردیم برای توافق دائمی آماده هستیم. همچنان پیام‌ها رد و بدل می‌شود و این روند در خط دیپلماتیک ادامه دارد، اما آمریکا به مواضع ریاکارانه خود در خط رسانه‌ای ادامه می‌دهد. امیدواریم با توجه به مصالح ملت و کشور، اگر به مرحله نهایی توافق رسیدیم، از یک توافق قوی صحبت کنیم.

وی تصریح کرد: آنچه برخی شبکه ها به نام ایران نشان می دهند واقعیت جامعه بزرگ خارج از کشور نیست و به گونه ای متفاوت از این تصاویر بزرگنمایی می شود. ما به سفارتخانه های خود در خارج از کشور اعلام کرده ایم که باید آخرین بازدید ایرانیان را به کنسولگری ها گزارش دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: می‌خواهم گزارش بدهم که نه تنها رفت‌وآمد ایرانی‌ها به سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها کم نشده، بلکه شاهد افزایش سفر به ایران بوده‌ایم.

**آژانس از مسیر فنی به مسیر سیاسی منحرف شد

امیر عبداللهیان درباره رابطه ایران و آژانس نیز گفت: یکی از نکاتی که در ماه های اخیر باعث تاخیر در توافق شد، حل و فصل اتهامات آژانس به ایران بود. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام تصویب شود، اما مسائل بین ایران و آژانس در فرصتی گسترده در آینده حل شود.

وی افزود: این یکی از خطوط قرمز ما بوده و در مذاکرات ماه های اخیر تاکید کرده ایم که آژانس همواره از مسیر فنی دوری کرده و در مسیر سیاسی عمل کرده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: مسئولان آژانس اعلام کردند که ترخیص نخواهد شد، در چنین شرایطی به یکباره شاهد ترخیص جدید در مجموعه جنگ ترکیبی بودیم. ما به طرف اروپایی اعلام کردیم که چگونه به شما اعتماد کنیم، حتی در شرایطی که سعی کردید از آژانس سوء استفاده کنید.

  واکنش سرمربی استقلال به دو پنالتی مقابل نفت آبادان - اندیشه معاصر

امیرعبداللهیان در خصوص تبادل زندانی با آمریکا گفت: فروردین ماه با آمریکا قرارداد تبادل زندانی داشتیم. در آن زمان آمریکا پیشنهاد تبادل اسرا را داد و ما با دیدگاه بشردوستانه آن را پذیرفتیم، اما 40 روز بعد آمریکا اعلام کرد که باید با برجام این کار انجام شود. این اظهارات دیوار بی اعتمادی ایران و آمریکا را افزایش می دهد.

وی افزود: اخیرا دوباره به دنبال تبادل اسرا هستند، دستور کار ما در وزارت خارجه مذاکره با روشی عاقلانه و مقتدرانه و تامین منافع ملی در چارچوب بازگشت به برجام است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: برجام موضوعی است که همچنان روی میز است، طرف های مقابل ما نیز معتقدند ممکن است موضوع مورد بحث به نقطه نهایی خود برسد.

امیر عبدالخیان همچنین درباره مشکل ادعایی پهپادهای ایرانی مورد استفاده در جنگ اوکراین گفت: در همکاری دفاعی با روسیه و زمانی که بحث جنگ اوکراین مطرح نبود، یکی از همکاری های دفاعی دو کشور فروش بسیار محدود بود. پهپادهای ایرانی به روسیه .

وی افزود: اخیراً تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالث بحث و تبادل نظر کردند. وزیر امور خارجه اوکراین نیز قبل از این دیدار به من گفت که یک پهپاد به سلامت به اوکراین تحویل داده شده است. این پهپاد روسی شبیه پهپاد شهید است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این اظهار نظر گواه این است که ما بر سر موضع خود ایستاده ایم. طرف روسی به ما گفت که در جنگ فقط از سلاح های روسی استفاده شده است، ما از درگیری ناراضی هستیم و جنگ را راه حل نمی دانیم و به تلاش برای بازگرداندن صلح ادامه می دهیم.

امیر عبداللهیان گفت: متنی که اکنون روی میز است آخرین متن ما در نتیجه بحث های چند ماهه و همچنین ایده های پیشنهادی است که تکمیل شده است. ما هنوز در 3 موضوع با طرف آمریکایی و 3 کشور اروپایی که با طرف آمریکایی همکاری می کنند، اختلاف نظر و اختلاف نظر داریم، اما بورل و مورا در تلاش برای رسیدن به راه حل هستند.

**عربستان هنوز به توافقات خود عمل نکرده است

وی در پاسخ به این سوال که مسیر روابط ایران و عربستان با توجه به مداخله این کشور در امور داخلی ایران چگونه خواهد بود، گفت: ما نسبت به آنچه در دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض در عراق رخ داد، در عرصه سیاسی هستیم. توافق حاصل شد و آنچه که قرار بود طرف ایرانی در آن توافق انجام دهد، انجام شد. بخشی از این توافق هنوز توسط مقامات سعودی اجرایی نشده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: گفت وگو و همکاری تهران و ریاض را به دلایل مختلف برای صلح و امنیت منطقه مفید، مناسب و موثر می دانیم. از آنجایی که رسانه ای معروف به نام عربستان نقش ترویج تروریسم و ​​تروریسم را در حوادث هشت هفته اخیر ایران ایفا کرده است، ما شکایت و انتقاد خود را به مقامات عربستان سعودی اعلام کرده ایم و جمهوری اسلامی ایران نیز این اقدام غیرسازنده رسانه ای برخلاف توافقات تهران را محکوم کرد و ریاض در بغداد می داند.

  تفاهم نامه ای بین بورس ایران و تاجیکستان امضا شد

امیر عبداللهیان گفت: امیدواریم عربستان به تعهدات خود در مورد آنچه در دور پنجم مذاکرات در بغداد توافق شد عمل کند و هر دو طرف بتوانند برای بازگشت به شرایط عادی گام بردارند.

وی افزود: خوشبختانه در همکاری تهران با کشورهای منطقه خلیج فارس پیشرفت هایی را در زمینه روابط دیپلماتیک و مقامات سیاسی کشورهای منطقه به غیر از آمریکا و صهیونیست ها و کشورهای منطقه شاهد بوده ایم. سه کشور اروپایی هیچ موضع سیاسی غیرسازنده ای در قبال مشکلات اخیر ایران اتخاذ نکرده اند.

**ما وارد فاز اجرایی برنامه همکاری 25 ساله تهران و پکن شده ایم

امیر عبداللهیان در ارزیابی سیاست های چین و ایران در خصوص توافق 25 ساله گفت: از سال گذشته پس از سفرم به چین، وارد فاز اجرایی برنامه جامع همکاری 25 ساله تهران و پکن شده ایم. این برنامه که شامل تمامی جنبه های تجاری، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، صنعتی و دفاعی و سایر زمینه ها است، در مسیر درستی قرار دارد و نشان از رشد چشمگیر همکاری های تهران و چین دارد.

وی افزود: مطابق با منافع دو ملت، در راستای اجرای این توافق و افزایش حجم مبادلات تجاری خود، انتظاراتی که از این توافق داشتیم تا کنون برآورده شده است و طرفین در تلاش هستند تا ادامه دهند. آی تی.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه به زودی نشست عالی رتبه در یکی از پایتخت های دو کشور برگزار می شود، افزود: برنامه سفر رئیس جمهور کشورمان که از سوی رئیس جمهور چین به پکن دعوت شده است. ، در دستور کار وزارت امور خارجه و نهاد ریاست جمهوری قرار دارد.

** هرگونه تغییر در ژئولیتیک منطقه با واکنش جدی ایران همراه خواهد بود

امیر عبدالاخیان درباره اتفاقات اخیر ایران و جمهوری آذربایجان گفت: ماه گذشته سفری به ایروان داشتم و آقای پاشینیان نخست وزیر ارمنستان به تهران سفر رسمی داشت. برخی از محافل رسانه ای جمهوری آذربایجان به این سفر واکنش نشان دادند.

وی با بیان اینکه آذربایجان و ارمنستان را دو همسایه جمهوری اسلامی ایران می دانیم و هرگز روابط خود را با کشوری به قیمت دیگری تنظیم نخواهیم کرد، تصریح کرد: با توجه به دوجانبه و اولویت در نظر گرفتن سیاست همسایگی، روابط با همه همسایگان اولویت معاهده جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ جاه طلبی برای سرزمین کشورهای همسایه از جمله آذربایجان ندارد، اما به صراحت به همه بازیگران منطقه قفقاز اعلام کرده ایم که با هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در منطقه مواجه می شود. واکنش جدی جمهوری اسلامی ایران

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مقامات منطقه در مذاکرات دیپلماتیک به ما اطمینان داده اند که چنین نظری وجود ندارد، گفت: بنابراین نباید چنین نگرانی در منطقه وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما در روابط با آذربایجان و سایر کشورهای همسایه به حسن همجواری و برادری نگاه می کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید