عباس کیارستمی گاهی شکارچی بود/ ما آدم های عجیبی هستیم که فدای نخبگان می شویم

به گزارش گروه فرهنگی آنا، مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی جوایز عکس «عکس 5» و بزرگداشت عباس کیارستمی 31 تیرماه در موزه سینما با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مجری جشنواره بین المللی جوایز عکس «عکس 5» به روی صحنه آمد و ضمن خوش آمدگویی گفت: حدود سه سال پیش درختی از عباس کیارستمی توسط مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده ثبت شد که عباس کیارستمی آن را در قالب های مختلف عکاسی کرد. فصول، ایده برگزاری این جشنواره از لحظه ثبت درخت آغاز شد.

سپس مهدی شادی زاده موسی و دبیر جشنواره بین المللی جوایز عکس «عکس 5» روی صحنه رفت و تاکید کرد: خوشحالم که این جشنواره تا امروز با همه سختی ها ادامه داشته است. تمام این جشنواره بهانه ای است برای گرامیداشت نام عباس کیارستمی که می دانم امروز در این اتاق است. این جشنواره ایراداتی هم دارد که خوشبختانه هر دوره بهتر از دوره های قبل است. این جشنواره در زمینه عکاسی و ویدئو آرت فعالیت می کند.

وی افزود: خوشبختانه این جشنواره در بخش بین المللی با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و … همکاری خوبی دارد. سفارت ژاپن خیلی به ما کمک کرد. «یک همکاری مهم دیگر، همکاری موزه سینما در این سه دوره است. همچنین یکی از مهم ترین و ممتازترین بانوان زمانه ما لیلی گلستان در این سه دوره بسیار از ما حمایت کرد و در روزهای اول که با بیماری عروق کرونر دست و پنجه نرم می کردیم همراه ما بود. این جشنواره همچنین با فوجی فیلم همکاری می کند تا ما را هر سال دور هم جمع کند و به رشد عکاسی تا جایی که می توانیم کمک کند.

  فیلمنامه نویس و کارگردان «بازی ترکیبی»: چاره ای جز ساخت فصل دوم نداریم! - اندیشه معاصر

در ادامه ویدئویی از همکاری ژاپن با ایران از گذشته تا به امروز مشاهده می شود. سپس سفیر ژاپن روی صحنه آمد و گفت: از حضور در مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی عکس 5 که به افتخار عباس کیارستمی برگزار می شود بسیار خوشحالم. عباس کیارستمی یکی از مطرح ترین کارگردانان سینمای ایران است که در ژاپن نیز محبوبیت زیادی دارد. در سال 2016، زمانی که کارگردان فقید درگذشت، جشنواره های بسیاری در سراسر ژاپن برای دستاوردهای این هنرمند برگزار شد. من خودم فارغ التحصیل سینما هستم و همیشه تحت تاثیر «خانه دوستم کجاست» هستیم. امیدوارم این جشنواره ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.

عباس کیارستمی گاهی شکارچی بود/ ما آدم های عجیبی هستیم که فدای نخبگان می شویم

سپس کلیپی از آیدان آغداشلو و عکس هایی از عباس کیارستمی به حاضران نمایش داده شد. سپس باخمن فرمان آرا روی صحنه آمد و گفت: وقتی آیدین آغداشلو آنجاست، نباید درباره عباس کیارستمی صحبت کنم. کیارستمی گاهی شکارچی بود و اگر گلی می دیدیم ریشه اش را می دید. او همیشه بسیار عمیق به نظر می رسید و از نظر بصری عکس ها را دوست داشت و همیشه می خواست متفاوت باشد. عباس کیارستمی برای اولین بار با داستان گزارش پیش من آمد و می دانستم که موفق می شود. از آن زمان آشنایی و همکاری ما متولد شد. عباس کیارستمی اکنون زنده تر است و امروز تولد این هنرمند است، این روز را به همه ایرانیان تبریک می گویم و یاد او همیشه با من است.

سپس آیدن آغداشلو خطاب به عباس کیارستمی تاکید کرد: من قدیمی ترین دوست کیارستمی هستم. 67 سال پیش در مدرسه با هم دوست شدیم و دوستی ما ادامه داشت. اولین باری که دیدمش بچه شیطونی بودم اما اونقدر جدی بود که ازش دست کشیدم. امروز در مورد تولد یک نابغه صحبت می کنم. خیلی ها قدر او را ندانستند و حالا یقه اش را پاره می کنند و همه از او حرف می زنند. عباس کیارستمی همیشه ناظر بوده و بیشتر مثلا به یک گیاه نگاه کرده است. او ساکت بود و من هرگز ندیدم که به کسی توهین کند. او مردی بود که روح خود را با روح دنیا پیوند داد. او در فیلم هایش نقش واسطه را به حداقل می رساند. خیلی ها گفته اند که بلد نیستند فیلم بسازند و ما واقعا آدم های عجیبی هستیم چون نخبگان را قربانی می کنیم. عباس هرگز فرو نریخته است و من همیشه به قدرت او غبطه می خورم. من همیشه نقاشی های او را دوست داشتم.

  ترانه "ترسناک ترین مرد جهان" را از هالک ایرانی می خواند

این هنرمند خاطرنشان کرد: عباس کیارستمی در جمع ما حاضر شد و با تواضع و قدرت در میان ما کار خود را به پایان رساند. ایمان داشت و بر ایمانش اصرار داشت. من از آن قدردانی کردم. آرامش عمیقی وجود داشت که از نیروی درونی ناشی می شد. دنیا با عباس کیارستمی معنای تازه ای یافته و روز به روز او را بیشتر تحسین می کند.

سپس کلیپی از هیئت داوران سومین جایزه بین المللی عکس «5» پخش شد و مجید طالبی سخنان هیئت داوران را برای حاضران قرائت کرد. سپس لیلی گلستان روی صحنه آمد و گفت: خیلی خوشحالم که برای قضاوت این سه دوره انتخاب شدم و واقعا خوشحال شدم. ما جوانان با استعدادی داریم که سعی می کنند ناامید نشوند و ادامه دهند.

پانته آ پناهی سفیر ژاپن، علی شادمان، فرزاد صدیق زاده، هوتن شکیبا، مجید طالبی و لیلی گلستان برای اهدای جوایز به روی صحنه رفتند. جایزه ویژه گلستان به سالار چرمی، جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش عکس به مریم رئوفی منش و جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش ویدیو آرت به سجاد دادپور تعلق گرفت. در پایان این جشنواره از بازیگران این جشنواره تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم جواد عزتی، باچمن فرمان آرا، آیدین آغداشلو، احمد صنیع مقدم، پانته آ پناهی ها، علی شادمان، هوتن شکیبا و سفرای ژاپن، ایتالیا، آلمان و… حضور داشتند.

عوامل این جشنواره عبارتند از: مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده، موسس و دبیر جشنواره، سیمین بایرامی، مدیر هنری، حسن سیدی، مدیر اجرایی، موسسه فرهنگی هنری پارسرو پردیان امرداد، مدیر پروژه، غزاله سعادتی، مدیر روابط عمومی.

  باشگاه های والیبال بانوان آسیا پیروزی مقتدرانه نماینده ایران در اولین گام

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید