ظرفیت پنهان ایران برای گردشگری سلامت – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، شیوع ویروس کووید ۱۹ کمبود تجهیزات بیمارستانی، اقلام بهداشتی و تجهیزات پزشکی را افزایش داده است. بسیاری از کشورها در ارائه مراقبت های بهداشتی با چالش های جدی روبرو هستند و این نگرانی شهروندان و مهاجران را در مورد امید به زندگی افزایش داده است.

این امر تمایل به سفر به کشورهایی با امکانات و خدمات بهداشتی بهتر را افزایش داده است. بسته بودن مرزهای برخی از این کشورها و ناتوانی در رفت و آمد در ماه های اول، اگرچه منجر به ناامیدی و زنده ماندن شد، اما به تدریج و با پذیرش محدود مهاجران، زمینه را برای مهاجرت با هدف ارتقای سلامت و درمان فراهم کرد. اتفاقی که بار دیگر ضرورت توجه به مفهوم گردشگری سلامت را یادآور شد.
فراز و نشیب های گردشگری سلامت
آمارهای جهانی نشان می دهد که گردشگری سلامت قبل از شیوع تاج به طور قابل توجهی افزایش یافته است، اما با شروع همه گیری و بسته شدن مرزهای کشورها به روی مهاجران، این روند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اما آمار کشورهای میزبان و اخبار بازگشایی مرزها نشان می دهد که این روند رو به بهبود است.
دهه گذشته شاهد رونق گردشگری پزشکی بوده است. بازار جهانی در سال 2018 سالانه 58.6 میلیارد دلار درآمد کسب می کند و در سال 2019 پیش بینی می شود با رشد 11 درصدی سالانه به 202 میلیارد دلار تا سال 2026 برسد.
رشد این بخش عمدتاً با افزایش آگاهی به ویژه در بین شهروندان کشورهای با درآمد بالاتر نسبت به امکانات و خدمات بهداشتی و قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی کشورهای در حال توسعه آغاز شد. با ارائه ترکیبی از خدمات پزشکی و گردشگری، برنامه های کاربردی برای خدمات گردشگری سلامت نیز توسعه یافته است.
بهبود تدریجی آسیب های بیماری عروق کرونر قلب

  ستاره استقلال رکورد زد - اندیشه معاصر

به گفته محمد حسین محقق مهاجرت، بسیاری از کشورهای آسیایی و همچنین منطقه خاورمیانه از جمله ایران دارای امکانات و گزینه های بهداشتی هستند که باید در دوران ولیعهد تجدید نظر شود.
وی با بیان اینکه هزینه کمتر درمان، توجه شهروندان سایر کشورها را برای بهره مندی از خدمات درمانی و بهداشتی علاوه بر تعطیلات و اوقات فراغت به خود جلب کرده است، ادامه می دهد: حتی ارائه ویزای توریسم درمانی در برخی از کشورها با این هدف. جذب بیشتر بیماران خارجی
وی گفت: برخی کشورها خدمات و مشوق های اضافی برای توسعه گردشگری سلامت ارائه کرده اند، به عنوان مثال علاوه بر تخفیف در خدمات حمل و نقل، اقامتگاه ها و جاذبه های گردشگری رایگان را برای مهاجران فراهم کرده اند.
حسین درباره روند قرنطینه و ممنوعیت سفرهای بین‌المللی در سال گذشته گفت: «قرنطینه پزشکی یکی از بخش‌هایی بود که بیشترین تأثیر را در این زمینه داشت. مدتی طول می کشد تا این همه گیری بازگردد، اما کشورهای سراسر جهان در حال انجام اقداماتی برای راه اندازی مجدد صنعت در کشورهای خود هستند.
به گفته وی، کشورها می توانند با برخورداری از برنامه واکسیناسیون بهبودیافته، ضمن ایمن بودن برای شهروندان، ضمن درآمدزایی و احیای این صنعت، درها را به روی مهاجران در حوزه بهداشت و درمان باز کنند و نه تنها در فناوری پزشکی، بلکه جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهند. همچنین در زمینه گردشگری.
تاج و توسعه گردشگری سلامت
کشورهای مختلف در حال حاضر برنامه های آزمایشی مختلفی را برای گردشگران پزشکی در دوران تاج گذاری راه اندازی کرده اند که برخی از آنها نیاز به آزمایش کرونا از بیماران و همچنین خدمات پزشکی در تاج از جمله واکسیناسیون به عنوان فرصتی برای جذب گردشگران دارند.
در عین حال، گواهی‌های انطباق مراقبت‌های پزشکی کووید ۱۹ و استانداردهای بین‌المللی در سراسر جهان توسعه یافته‌اند و این گواهی‌ها که اعلام می‌کند بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها استانداردهای لازم را دارند، به جذب گردشگر کمک می‌کنند.
گردشگری سلامت و ظرفیت نهفته ایران برای جذب مهاجر
گردشگری پزشکی جهانی در سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا مورد توجه قرار گرفت. با این حال، از آنجایی که نتایج مثبت اخیر به یک الگوی موفق در برخی کشورها تبدیل شده است، اجرای ترکیبی از راه حل ها می تواند به جذب گردشگران پزشکی کمک کند.
به گفته این پژوهشگر مهاجرت، ایران با الگوبرداری مناسب از این روش ها و استفاده از توانمندی هایی که در سال های اخیر با تولید تجهیزات مدرن پزشکی، اقلام بهداشتی و به کارگیری مکانیزم های پزشکی تجربه کرده است، می تواند ظرفیت نهفته خود را در گردشگری سلامت توسعه دهد.
با توسعه فناوری به ویژه در زمینه فناوری های دیجیتال، اطلاعات و ارتباطات، روش های نوین در پزشکی و گردشگری، به برخی از گردشگرانی که هنوز نمی توانند مهاجرت کنند کمک می کند.
هوشی ادامه می دهد که علاوه بر چنین اقداماتی، پزشکی از راه دور نیز رشد قابل توجهی را تجربه می کند: بسیاری از بیمارستان ها در حال گسترش خدمات آنلاین تشخیصی قبل از سفر و مشاوره پس از سفر هستند. اگرچه چنین راهکارهایی به اندازه گردشگری حضوری موثر نیستند، اما درهای جدیدی را برای توسعه گردشگری سلامت گشوده اند.
توسعه فناوری های واکسن، ترکیب امکانات و زیرساخت های بهداشتی کشورهای مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب و امکان واکسیناسیون غیربومی ها، فرصت های مهاجرت برای اهداف بهداشتی را افزایش داده است. فرصتی که ایران با ظرفیت مطلوب در خدمات بهداشتی و درمانی از جمله توانایی تولید واکسن می تواند در مسیری جدید برای ایجاد ارزش افزوده قرار دهد.

  تصویر جدید هابل از درخشش یک خوشه کروی در اعماق کهکشان راه شیری

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277853

دیدگاهتان را بنویسید