طرح یارانه دولت کار درستی است/کاغذ الکترونیک نگرانی تورم را از بین می برد

1046871 فقط خبر

یحیی آل اسحاق در گفت وگو با خبرنگار حوزه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره لغو ارز ترجیحی و یکسان سازی نرخ ارز و طرح جدید یارانه ها اظهار کرد: کارشناسان اقتصادی گفتند که موضوع لغو یارانه ها نیست، بلکه تغییر در اجرا و روش وی است. .


بیشتر بخوانید:


وی افزود: در هر صورت با توجه به تورم موجود و شرایط کشور و قدرت خرید بسیار پایین تعداد زیادی از مردم و همچنین این اصل که باید به یک گروه یا جامعه خاص توجه ویژه شود، مورد توافق است.» نخبگان و کارمندان دولت، بنابراین حذف ارز ترجیحی مشکلی ندارد، اما شرط این است که روش اعمال یارانه تغییر کرده است.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران درباره نحوه تبدیل و اجرای یارانه ها بیان کرد: در حوزه اجرا دو موضوع در حال بررسی است که بخشی از آن تاکنون محقق شده ارزان شدن کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم است. و متناسب با اگر قدرت خرید مردم به دستشان برسد باید مابه التفاوت ارز ممتاز مصرف کننده و نصف ارز را بدهند. اما این اقدام در عمل و تجربه نشان داده است که هدف مورد نظر محقق نمی شود و اهداف کاملاً قابل دستیابی نیستند; بنابراین دولت تصمیم گرفت فاصله بین 4200 تومان تا نیمی از ارز را که مثلاً 20 هزار تومان تفاوت در دلار ضربدر دلاری که باید به واردکننده می داد، به آخرین حلقه یعنی مصرف کننده بدهد.

وی تصریح کرد: بنابراین این طرح به همین منظور اجرا شد و فکر می‌کنم این تصمیم درستی است، یعنی به جای اینکه دسته اول را به واردکننده، مصرف‌کننده نهایی که هدف مورد نظر و جامعه هدف است، بدهیم. اما بحث این است که راه رسیدن به این هدف همین است.

  گزارش توئیتری امیرعبدالیان از گفتگوی «مفید» با وزیر خارجه انگلیس - اندیشه معاصر

وزیر اسبق بازرگانی گفت: همین طور است که به صورت موقت شروع کردند و به سه گروه 400 هزار تنی و 5 یا 4 گروه دیگر تا دهک نهم 300 تنی یارانه نقدی دادند و برخی معتقدند. راهش همین است. «این درست است و خودشان را در اولویت قرار می دهند و فساد در آن کمتر است.

اسحاق گفت: در مقابل مخالفین می گویند اگر مقدار این مقدار نقدینگی که به دست می آید، یعنی مقداری که به مردم می دهند، معادل همان مقدار کالای ریالی است، مثلاً. فرض کنید 250 هزار میلیارد تومان پول در سال آن مقدار باشد، اگر مبلغی که به مردم می دهند همان 250 هزار میلیارد تومان باشد، آثار نقدینگی و تورم کم است.

وی افزود: اما اگر مبلغی که می خواهند به بیش از 70 میلیون نفر بدهند بیشتر است، ابتدا باید ببینیم این پول را از کجا می خواهند بیاورند; آیا می خواهند اسکناس چاپ کنند؟ نحوه تحویل و … و ثانیاً نکته مهم این است که میزان کالایی که باید از این طریق به مردم تحویل داده شود در صورتی که متناسب با مقدار کالا متناسب با تقاضای جدید نباشد خواهد بود. تورمی، یعنی شما پرداخت کرده اید; اما در مقابل کالا در دسترس نیست، اینکه کالا در انبار است یک چیز است، اینکه آنها سفارش داده اند یک چیز است و مردم به خیابان ها، مکان ها و بازارها می رسند یک چیز دیگر است و بنابراین می گویند آنچه مهم است الکترونیک است. موجودی این است که اگر مشکلات موجودی الکترونیکی حل شود و مردم پول خود را صرف خرید کالا کنند; دیگر نگرانی بابت تورم و در نهایت افزایش نقدینگی وجود نخواهد داشت.

  مصوبه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان لغو شد/ لزوم اصلاح مصوبه هیات وزیران

وزیر اسبق بازرگانی اذعان داشت: پس بهتر است کارت داده شود. اما اینکه چگونه می توانند این کار را انجام دهند یا دچار مشکل نشوند، مشخص نیست.

دولت باید سرمایه در گردش را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد

اسحاق خاطرنشان کرد: نکته سوم در بخش تولیدکنندگان است. مثلا 25000 اگر تولیدکنندگان حجم نقدینگی نداشته باشند دچار مشکل می شوند و سرمایه در گردش تولیدکنندگان باید توسط دولت، بانک ها، غیر بانکی ها و … تامین شود. از آنجایی که آنها می خواهند حتی پس از رسیدن کالا سفارش دهند، همچنین نیاز به فرصت دارند تا بتوانند کالا را بفروشند و پول را به بانک ها بدهند. در غیر این صورت مشکلات هنگفتی برای تولیدکنندگان در این زمینه به وجود خواهد آمد.

حداقل دو هفته انتقال طول می کشد تا سیستم به طور کامل شکل بگیرد

وی گفت: هیچ سوالی وجود ندارد که اگر رعایت کنیم قدم بزرگی برداشته شده و انشالله تکمیل شود. یک یا دو هفته طول می کشد تا این سیستم اجرایی شود. در برخی مناطق، مانند نفت، ممکن است به درستی مدیریت و تحویل نشود. اما در مرغ، تخم مرغ و غیره. وضعیت خوبی دارد و حدود دو هفته برای تکمیل سیستم فرصت داریم.

طرح یارانه دولتی کار درستی است

وزیر اسبق بازرگانی خاطرنشان کرد: به هر حال اگر زودتر اتفاق می افتاد خیلی بهتر بود. اما هر وقت شروع کنند و در واقع هر وقت ماهی بگیرند تازه است. درست است که با اجرای آن در اهداف و برنامه های دیگر تداخل ایجاد شد. اما در نهایت، هر کاری که انجام می‌دهیم، نکات مثبت و تعدادی منفی دارد. اما اصل کار درستی است.

  4 نماینده جدید سازمان بسیج دانشجویی را به شما معرفی می کنیم

نیاز به تعادل بین کالاهای موجود و مقدار پولی که آنها یارانه می دهند

اسحاق توضیح داد: در نهایت پیشنهاد من به دولت و مسئولان این است که اگر می خواهید این اقدام را انجام دهید، تعادل بین کالاهای موجود و مقدار پولی که به عنوان یارانه می دهید، باید این دو به طور همزمان در دسترس باشند. ; پولی که می دهند باید باشد باید موجود باشد یعنی در اختیار همه کسانی که باید پرداخت کنند (مشکلی که اخیراً پیش آمده و با دستور رئیس جمهور در حال حل شدن است) داده شود و نکته دوم این است که معادل آن موجود باشد تا هیچ مشکل بوجود می آید

انتهای پیام/4103/

دیدگاهتان را بنویسید