طاعون نشخوارکنندگان در تهران هم مشاهده شده است؟ – اندیشه معاصر

به گزارش خبرگزاری اندیشه معاصر، محمد کرمی با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است، گفت: مناطق به ویژه در فصل کوچ عشایر تحت نظارت محیط بانان قرار دارند.

به گفته وی، در بهار امسال مناطق استان تهران در چند مرحله مشاهده شد و خوشبختانه هیچ موردی از حیوانات وحشی در این بیماری مشاهده نشد. در هفته های اخیر هیچ موردی از این بیماری گزارش نشده است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان تهران با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با شیوع این بیماری در حیات وحش استان تهران انجام شده است، به شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان البرز اشاره کرد و گفت: با گزارش هر گونه بیماری حیات وحش. در سایر استان‌ها، به‌ویژه استان‌های همجوار، ما به‌موقع با مقامات محلی مکاتبه می‌کنیم تا مطمئن شویم محیط‌بانان در گشت‌زنی‌های خود هوشیارتر هستند و دستورالعمل‌ها و پروتکل‌هایی را که قبلاً برای آنها در مورد بیماری‌های مختلف حیات وحش از جمله “طاعون نشخوارکنندگان کوچک” ارسال شده است، رعایت می‌کنند. در ابتدای هر فصل ما آن را دوباره ارسال می کنیم، در گشت های خود حساسیت بیشتری نسبت به نظارت بر ظاهر علائم هر بیماری پیدا می کنیم.

کرمی ادامه داد: محیط بانان در صورت مشاهده شیوع در طبیعت را گزارش می دهند تا با هماهنگی رئیس کل دامپزشکی استان تهران اقدامات لازم را انجام دهیم و از ورود و خروج آنها به منطقه جلوگیری کنیم.

به گزارش ایسنا، عامل بیماری «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» (PPR) ویروسی است که باعث بیماری حاد می شود که معمولاً همه بزها و گوسفندها را درگیر می کند. بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در بزها و بزها مشاهده می شود که گاهی منجر به مرگ 100 درصد گله های آنها می شود. در ایران، این بیماری بیشتر از حیوانات اهلی آلوده به این بیماری است که واکسینه نشده اند و با آلوده کردن خوراک مراتع و منابع آبی مشترک بین حیوانات وحشی و اهلی به طبیعت منتقل می شوند. حیات وحش نیز در بسیاری از موارد به دلیل حساسیت به این بیماری ناپدید شده است.

  لغو وام ازدواج در سال 1401 - تفکر مدرن

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277808

دیدگاهتان را بنویسید