صعود تیم کوهنوردی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد به کوه دنا

1081892 فقط خبر

علی همتیان به خبرنگار خبرگزاری آنا در شهرکرد گفت: این تیم کوهنوردی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با موفقیت به بلندترین قله رشته کوه دنا یعنی کوه کاش مستان به ارتفاع 4450 متر صعود کرد.

وی افزود: کش مستان یا بیژن 3 بلندترین قله رشته کوه دنا و همچنین رشته کوه زاگرس است. رشته کوه دنا بلندترین کوه و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس بزرگ است و به عنوان مرتفع ترین کوه استان کهکیلویه و بویراحمد نیز شناخته می شود، به همین دلیل در بین قله های سیمرغ قرار دارد.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت:

همتیان یادآور شد: رشته کوه دنا دارای 49 قله بالای 4000 متر است که کش مستان مرتفع ترین و مرتفع ترین آنهاست.

وی تاکید کرد: دنا با داشتن بزرگترین مجموعه قله های 4000 متری ایران مانند نگینی بی نظیر در میان رشته کوه های ایران می درخشد.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد تصریح کرد: نام کوه کاش مستان یا بیژن 3 افسانه معروف شاهنامه فردوسی است و معنای نام کاش مستان از فرهنگ غنی عشایر ترک می آید.

همتیان خاطرنشان کرد: به دلیل وجود شکاف و شکاف، انتهای قله را نامگذاری کرده اند (شکاف یا شکاف به معنای شکاف و شکاف) و می گویند که بزها و کله های منطقه در فصل جفت گیری به این شکاف می آیند و بنابراین این قله مش دکل نامیده می شود.

وی تصریح کرد: دنا بر خلاف تصور، قله نیست. بلکه رشته کوهی در زاگرس است که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد و به سه زنجیره اصلی و زیر باند عمودی سه گردنه بیژن، مورگل گربی و پوتک تقسیم شده است.

  مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین: در صورت موجه بودن، هیچ مانعی برای دستیابی به توافق نمی بینیم.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد نیز تصریح کرد: رشته کوه دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج شروع و تا 70 کیلومتری شمال غربی امتداد دارد. این کوه از شمال غربی (روستای کاتا) شروع و به سمت جنوب شرقی (منطقه کاکان) امتداد می یابد. که به طور متوسط ​​بیش از 80 کیلومتر طول و 15 کیلومتر عرض دارد.

همتیان افزود: دنا دارای خط الراس به طول تقریبی 90 کیلومتر است و بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس قرار دارد و ارتفاع کش مستان 4450 متر است که بلندترین قله رشته کوه دنا است.

وی تاکید کرد: پوشش گیاهی منطقه شامل بلوط، ارزن، بادام وحشی، گلابی وحشی، بید و درختچه های علفی از جمله گون، چمن پنبه ای، جو وحشی، پیاز کوهی و ریحان است.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد افزود: همچنین خرس قهوه ای بزرگ، کبک، عقاب، کرکس، هما، پلنگ، گرگ، گربه وحشی به ویژه سیاه گوش، سمور سمور، راسو، سنجاب ایرانی، شاهین، توتیای دریایی، کبک ، سنگ ها چشم، کوهان، جیک، بز و قرقاول گونه های مختلف جانوران دنا هستند.

انتهای پیام/4078/

دیدگاهتان را بنویسید