شیوع زوال عقل در میان سالمندان ایران – یک تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد در حال حاضر 55 میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و بحرانی در راه است و دولت ها در سراسر جهان باید فکری کنند.

انجمن جهانی آلزایمر همچنین تخمین می زند که 75 درصد از مردم جهان که مبتلا به زوال عقل هستند هنوز تشخیص داده نشده اند که این رقم در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​90 درصد است. لازم به ذکر است که موانع جدی بر سر راه تشخیص وجود دارد، مانند عدم آگاهی از بیماری و شرم در بیان بیماری.

پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل تا سال 2030 به 78 میلیون نفر برسد. در دوران کووید 19، 2021-2020، مقررات سختگیرانه پیشگیری از بیماری از دریافت مراقبت های پزشکی برای افراد مبتلا به علائم زوال عقل جلوگیری می کرد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، زوال عقل در حال حاضر هفتمین علت مرگ و میر در جهان است که باعث تسریع ایجاد ناتوانی قابل توجه در سالمندان شده است که در سال 2019 هزینه ای بالغ بر 1 تریلیون دلار در سراسر جهان داشته است.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که اگر کشورها برای مقابله و پیشگیری از خطر زوال عقل در جوامع خود اقدام به موقع انجام ندهند، میزان بروز جهانی این بیماری تا سال 2050 سه برابر خواهد شد.

مطالعه محققان افزایش موارد زوال عقل را در سطح جهانی و همچنین در سطح ملی پیش‌بینی می‌کند و به سیاست‌گذاران و کارشناسان بهداشت عمومی بینش‌های جدیدی برای درک علل این افزایش‌ها بر اساس بهترین داده‌های موجود ارائه می‌دهد.

  بمب انتقالی در آستانه انفجار/ سردار آزمون به فرانسه می رود یا تهران؟ - اندیشه معاصر

بر اساس مدل ریاضی جدیدی که برای این مطالعه استفاده شده است، تخمین زده می شود که شیوع جهانی زوال عقل تا سال 2050 تقریباً سه برابر شود، از 57 میلیون مورد به 153 میلیون نفر و از 5.2 میلیون در ایالات متحده به 10.5 میلیون افزایش یابد.

زوال عقل از عوارض پیری است

معصومه صالحی، رئیس انجمن آلزایمر در ایران گفت: زوال عقل (بیماری آلزایمر) یکی از عوارض دوران سالمندی است که با افزایش سن سلول های ماده خاکستری مغز از بین رفته و حافظه فرد دچار مشکل می شود. “

وی افزود: در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در ایران مبتلا به آلزایمر هستند که بدون شک به دلیل همه گیر شدن تاج و عوارض ناشی از آن افزایش یافته است و روند آسیب مغزی در بیماری آلزایمر با حافظه کوتاه مدت آغاز می شود. سپس، با درگیر شدن بخش‌های مختلف مغز، طیف وسیعی از علائم مختلف ایجاد می‌شود.

صالحی، اختلال شناختی، ضعف حافظه و فراموشی، اختلالات زبانی، اختلالات تفکر، ناتوانی در قضاوت و استدلال، اختلال در جهت گیری و آگاهی از زمان و مکان، کاهش توجه و تمرکز، سردرگمی و نوسانات خلقی و تحریک حساسیت، ترس، اضطراب و افسردگی، از دست دادن لذت ها و علایق گذشته، ضعف تدریجی عواطف، بدبینی، بدگمانی، بدبینی و بی اعتمادی، بی خوابی و اختلالات خواب، تغییر تدریجی در فرد آسیب دیده، مخفی کردن و نگهداری اشیا یا غذا، کاهش تعادل فیزیکی و مهارت های حرکتی و هماهنگی بین راه رفتن. خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن و رفتار نامناسب از جمله علائم بیماری آلزایمر بود.

  تغذیه مناسب برای مادرانی که دوقلو باردار هستند - تفکر مدرن

صالحی گفت: بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده و تحلیل برنده است و طول مدت بیماری از سه تا 20 سال متغیر است و علائم بیماری به تدریج ظاهر می شود و یکی از اصلی ترین مشکلات سلامتی است که با افزایش سن بیشتر می شود.

وی ادامه داد: در واقع زوال عقل نوعی اختلال عملکردی مغز است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار را مختل می کند و بارزترین تظاهر زوال عقل، اختلال حافظه است و معمولاً اختلال حافظه به تدریج ایجاد می شود و پیشرفت می کند. در ابتدا، اختلال حافظه محدود به وقایع اخیر و درس های آموخته شده بود، اما به تدریج خاطرات قدیمی دچار اختلال می شوند.

به گفته صالحی، این بیماری یکی از اصلی ترین مشکلات سلامتی است که با افزایش سن شیوع پیدا می کند، برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر در سنین بالا باید سبک زندگی سالم داشت.

افراد بالای 60 سال دچار اختلال حافظه هستند

محمد جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی نیز گفت: بین 8 تا 10 درصد از جمعیت بالای 60 سال جهان دچار نوعی اختلال حافظه هستند و برنامه ملی زوال عقل را در وزارت بهداشت تدوین کرده ایم. غربالگری آزمایشی افراد در معرض این بیماری ها در کشور در حال انجام است.

وی افزود: پس از تشخیص، مداخلات توانبخشی، پزشکی و روانشناختی برای این افراد به تدریج انجام می شود و امیدواریم امسال بتوانیم از شبکه بهداشت و درمان با همکاری سازمان بهزیستی و سایر سازمان هایی که می توانند پیشگیری کنند، مقدمات این برنامه را فراهم کنیم. کمک از این بیماری ها اعمال می شود.

  برخورد قانونی و غیرقابل گذشت با عاملان حادثه ایران و لبنان - اندیشه معاصر

جگتای گفت: اختلالات حافظه که منجر به بیماری آلزایمر می شود به سبک زندگی و افزایش سن بستگی دارد. اختلال حافظه وابستگی زیادی به افزایش سن دارد و در ایران به دلیل ارائه خدمات بهداشتی مناسب، امید به زندگی به 10 سال افزایش یافته و در نتیجه جمعیت پیرتر شده است.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257523

دیدگاهتان را بنویسید