شناخت سوزاک و کلامیدیا دو بیماری مقاربتی در ایران – تفکر مدرن

به گزارش اندیشه معاصر، دکتر مردانی، متخصص عفونی، در خصوص بیماری های مقاربتی گفت: بیماری های مقاربتی یا مقاربتی همیشه با علائمی مانند ترشح، درد و سوزش همراه نیستند و گاهی منجر به عوارض جدی لگنی می شوند. زگیل تناسلی بدون علامت باقی می‌ماند و چون ناقل از عفونت آگاه نیست و به دنبال درمان نیست، این بیماری‌های مقاربتی در بین اعضای جامعه شایع می‌شوند.

شایع ترین نمونه های این عفونت ها کلامیدیا و سوزاک هستند. گسترش بیماری های منتقله از راه جنسی مخصوصا کلامیدیا و سوزاک اچ‌آی‌وی/ایدز در دهه آینده در سراسر جهان رو به افزایش است، به طوری که تخمین زده می‌شود که حدود 20 تا 30 درصد از افراد مبتلا به HIV/AIDS چندین بار قبلاً مانند کلامیدیا و سوزاک آلوده شده‌اند.

سوزاک (نونوره) و کلامیدیا آنها به عنوان بیماری های عمده مقاربتی (STD) در نظر گرفته می شوند. راه اصلی انتقال این بیماری های مقاربتی از طریق تماس جنسی محافظت نشده با ناقل است. متأسفانه، اکثر افراد مبتلا به این بیماری های مقاربتی ممکن است علائمی نداشته باشند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که 50 درصد از زنان مبتلا به سوزاک هیچ علامتی مانند ترشحات واژن، درد زیر شکم یا تب و لرز ندارند. حدود 60 تا 70 درصد مردان مبتلا به این بیماری بدون علامت هستند.

در مورد کلامیدیا، این رقم حتی بیشتر است. 80 تا 90 درصد عفونت های کلامیدیا در مردان و زنان بدون علامت هستند. در این صورت مرد نیازی به درمان احساس نمی کند و به پزشک مراجعه نمی کند و با هر آمیزش جنسی محافظت نشده می تواند بیماری را به شریک جنسی خود منتقل کند. به همین دلیل هنگام کار با این بیماران، علاوه بر درمان انفرادی، باید همیشه شریک جنسی بیمار حتی اگر علائمی نداشته باشد، تحت درمان قرار گیرد. اگر هر دو با هم درمان شوند و به یکدیگر وفادار بمانند، می توانند بدون آن زندگی کنند کلامیدیا و سوزاک زنده ماندن.

تفاوت سوزاک و کلامیدیا چیست؟
یکی از لحظات مهم برای این دو بیماری های منتقله از راه جنسیآیا همپوشانی علائم آنها. یعنی گاهی علائم سوزاک و کلامیدیا به قدری نزدیک می شود که پزشک در تشخیص بیماری دچار مشکل می شود. گاهی اوقات فرد همزمان به هر دو بیماری مقاربتی مبتلا می شود. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از علائم آنها، باید همزمان برای درمان کلامیدیا و سوزاک درمان شوید.

  اولین خرید نقل و انتقالاتی استقلال مشخص شد

دوره نهفتگی این دو بیماری مقاربتی بین 2 تا حداکثر 5 روز به طول می انجامد. در مردان، این عفونت ها اغلب به شکل التهاب و چرک در مجرای ادرار، تکرر ادرار و سوزش و ترشحات زرد متمایل به سبز از نوک مجرای ادرار هستند. نوشتن در کلامیدیا آنها همچنین خاکستری و دودی هستند. علامت اصلی این دو بیماری مقاربتی در زنان ترشحات واژینال است که معمولاً در اوایل اندازه کوچک بوده و به مرور زمان افزایش می یابد، اما به طور کلی حجم این جریان بر خلاف عفونت های تریکوموناس زیاد نیست. رنگ ترشحات واژن در خانم ها مانند رنگ ترشحات در آقایان است.

نحوه تشخیص بیماری های مقاربتی
در صورت شک کلامیدیا و سوزاک اگر از ترشحات مجرای ادرار در مردان و از واژن و دهانه رحم (در صورت مبتلا شدن دهانه رحم) در زنان نمونه برداری و رنگ آمیزی داغ روی آن انجام دهیم، علت سوزاک (دیپلوکوک های درون سلولی گرم منفی) را خواهیم یافت. البته با کشت ترشحات بعد از 24 تا 48 ساعت می توان علت سوزاک را تشخیص داد اما کشت کلامیدیا مشکل است و 100 درصد جواب نمی دهد.

به همین دلیل در سال های اخیر از روش های مولکولی (NAAT) برای تشخیص آن در ترشحات تناسلی استفاده می شود.

علاوه بر این، وجود این دو بیماری مقاربتی با آزمایش خون قابل تشخیص است. البته این بیماری های مقاربتی را می توان با آزمایش ادرار نیز تشخیص داد اما باید در آزمایشگاه اشاره کرد که برای تشخیص این دو بیماری نمونه ادرار گرفته شده است. با این حال، برای صرفه جویی در هزینه بیمار، پزشکان بدون درخواست آزمایش وقتی متوجه می شوند که فرد دارای رابطه جنسی محافظت نشده است و این علائم را دارد، درمان کلامیدیا و سوزاک را شروع می کنند زیرا این دو عفونت شایع ترین بیماری هستند. این باعث صرفه جویی در هزینه می شود و بیمار سریعتر بهبود می یابد و کمتر احتمال دارد که عفونت را به دیگران منتقل کند.

  سینماهای سراسر کشور فردا نیم بها می شوند

درمان آنتی بیوتیکی بسیار ساده
درمان بیماری های مقاربتی کلامیدیا و سوزاک بسیار ساده است و با آنتی بیوتیک انجام می شود. سوزاک را می توان با تزریق عضلانی 250 تا 500 میلی گرم سفتریاکسون یا اسپکتینومایسین یا با مصرف یک قرص سیپروفلوکساسین یا یک قرص آفلوکساسین 400 یا یک قرص سفیکسیم 400 میلی گرمی درمان کرد. برای درمان کلامیدیا معمولا یک کپسول ۱۰۰ میلی گرم داکسی سایکلین هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز تجویز می شود.
علاوه بر این، مصرف یک گرم (2 کپسول 500 میلی گرمی) اریترومایسین نیز کلامیدیا را درمان می کند. کلامیدیا و سوزاک باید همزمان درمان شوند و دارو به شریک جنسی داده شود.

بیماران نیاز به مشاوره رفتاری دارند
تمامی افرادی که با علائم کلامیدیا و سوزاک به پزشک مراجعه می کنند و همچنین شریک جنسی خود علاوه بر دارو و درمان، برای آگاهی از عواقب رفتار پرخطر خود و استفاده از کاندوم نیاز به مشاوره فردی دارند. .

این افراد همچنین نیاز به آزمایش HIV/AIDS دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که هر جا این بیماری‌ها افزایش می‌یابد، میزان HIV/AIDS پس از یک دهه افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، در تایلند، 20 تا 30 درصد از زنان مبتلا به HIV/AIDS قبل از آلوده شدن به این ویروس، یک یا چند بار به سوزاک، کلامیدیا و زگیل تناسلی مبتلا شده اند. لازم به ذکر است که کاندوم تا 96 درصد از انتقال کلامیدیا، سوزاک و اچ آی وی/ایدز جلوگیری می کند، بنابراین این یک راه مطمئن برای پیشگیری از این بیماری های مقاربتی است، اما اگر کاندوم در حین استفاده پاره شود، آیا درست است؟ شخص اصلاً از آن استفاده نکرده است.

بیماری های مقاربتی لزوما فقط از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل نمی شوند، بلکه رابطه مقعدی و دهانی نیز می تواند این بیماری ها را به حلق یا مقعد منتقل کند. حتی اگر شریک جنسی بدون علامت باشد. اما اگر فردی اصرار به این رابطه دارد باید از کاندوم استفاده کند. علاوه بر این، این بیماری های مقاربتی عمدتاً از طریق بوسیدن منتقل نمی شوند.

  لغو مرز 150 متری رودخانه تهران به کجا ختم شد؟ / آخرین جزئیات از تخریب طبقات هتل آرنا شمیرانات

عفونت امروز، ناباروری فردا
سوزاک و کلامیدیا درمان نشده در مردان می تواند منجر به آسیب بیضه و اپیدمی های حاد شود. اپیدیدیم بخشی از بیضه است که اسپرم پس از تولید در بیضه از آن عبور کرده و وارد لوله فالوپ می شود. با اپیدیدیمیت، بیضه ها آنقدر دردناک می شوند که حتی راه رفتن عادی نیز غیرممکن خواهد بود. گاهی اوقات این دو بیماری مقاربتی باعث بزرگ شدن و التهاب بیضه ها (اورکیت) می شوند. درمان تمامی این عوارض مانند درمان اولیه سوزاک و کلامیدیا است.

بی اهمیتی در درمان این دو بیماری مقاربتی در زنان نیز می تواند منجر به بیماری التهابی لگن شود. عفونت لگن نیز با علائمی مانند تب و درد شدید زیر شکم همراه است، بنابراین بیمار با کوچکترین فشاری به ناحیه ناف درد شدیدی را تجربه می کند.

در واقع، میکروب های کلامیدیا و سوزاک می توانند لوله های فالوپ در رحم (جایی که اسپرم از آنجا عبور می کند تا به تخمک برسد)، و همچنین دهانه رحم و واژن را پاره کنند. در این صورت در صورت عدم درمان بیماری، فرد در معرض خطر چسبندگی لوله های فالوپ قرار می گیرد. بسیاری از زنانی که در ایران از ناباروری رنج می برند متأسفانه در گذشته از عفونت های التهابی لگن ناشی از سوزاک و کلامیدیا رنج می بردند.

در صورتی که پزشکان و متخصصان متوجه افزایش بیماری های مقاربتی از جمله سوزاک و کلامیدیا در جامعه شوند، مراتب را در اسرع وقت به مسئولان بهداشتی اطلاع دهند تا اقدامات لازم برای افزایش آمار بیماری های مقاربتی انجام شود. مراکز مشاوره در زمینه راههای پیشگیری از بیماری ها رابطه جنسی را فراهم می کنند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1261033

دیدگاهتان را بنویسید