شغل خطرناک برای دختر ۲۳ ساله ایرانی + عکس

شغل خطرناک برای دختر ۲۳ ساله ایرانی + عکس

او در کودکی سرزنده بود و به بالا رفتن از دیوارهای مستقیم عادت داشت، ویژگی ای که او را در جوانی صخره نورد کرد و او را به دنبال کاری که بیشتر در هوا بود تا روی زمین، سوق داد.

من گزارش میدم اعتدال; فاطمه اردانی زاده به خاطر همین شغل، هر روز از دیوارهای مستقیم و بلند بالا می رود و به ندرت زمین را لمس می کند. این دختر 23 ساله در حالی که ساعت ها بین زمین و هوا معلق است و یکی از هیجان انگیزترین، متفاوت ترین و خطرناک ترین حرفه های دنیا را دارد، از پیچیدگی های حرفه و فعالیت هایش برایمان می گوید.

من یک کارگر راپل هستم. یعنی در ارتفاع و با طناب روی نمای ساختمان ها کار می کنم. این کار می تواند شست و شوی پنجره ها و نمای ساختمان یا رنگ آمیزی، تعمیر و پیچ و مهره سازی نما باشد. در واقع با راپلرها نیازی به نصب داربست برای کار در ارتفاع نیست، به کمک طناب هایی که خودمان آویزان می کنیم در هوا آویزان می کنیم و کارهایی را که لازم است در نمای ساختمان ها انجام می دهیم.

به نظر می رسد این کار حتی برای مردان هم سخت و پرخطر است. چه شد که یک دختر جوان به سمت این شغل رفت؟

به دلیل علاقه ای که به ارتفاع دارم، مدت زیادی است که به صخره نوردی در فضای باز و سرپوشیده می پردازم و از طریق مربی ام با راپل آشنا شدم و تصمیم گرفتم آن را به صورت حرفه ای دنبال کنم.

شغل خطرناک برای دختر ۲۳ ساله ایرانی + عکس

خانواده شما مخالفت نکردند؟

ابتدا کمی مخالف بودند چون نگران خطرات این کار بودند اما کم کم قانعشان کردم. الان هم خوشحالم که علاقه ام را دنبال کردم و به دلیل مهارت هایی که کسب کردم، حالا والدینم خیالشان راحت شده است.

  ماجرای تاریخچه اعتراضی بازیکنان پرسپولیس

آیا دوره راپل گذرانده اید و دیپلم دارید؟
دوره 2 هفته ای را گذراندم و مدرک راپل صنعتی گرفتم و به زودی برای گرفتن گواهینامه بین المللی در آزمون بین المللی این رشته شرکت خواهم کرد.

آیا تحصیلات شما به کارتان مرتبط است؟

تقریبا؛ من لیسانس تربیت بدنی و فوق لیسانس فیزیولوژی ورزشی از دانشگاه تهران دارم.

این روزها چند ساعت در روز و کجا کار می کنید؟

من معمولا 10 تا 12 ساعت در روز کار می کنم. در حال حاضر مشغول مرمت و رنگ آمیزی نمای یک ساختمان 11 طبقه در منطقه زعفرانیه هستم.

آیا علاقه به تنهایی برای ورود شما به این شغل کافی است؟

نه هیچ کس نباید از ارتفاع بترسد و قدرت بدنی زیادی داشته باشد من به عنوان صخره نورد کار کرده ام و به دلیل تمرینات سخت صخره نوردی بدنی فشرده پیدا کردم و زودتر وارد این شغل شدم.

سختی های راپل چیست؟

این خیلی ریسک داره ما معمولا در ساختمان های بلند و در ارتفاعات بالای 40 متر کار می کنیم، بنابراین کوچکترین بی احتیاطی می تواند باعث سقوط و به قیمت جان ما شود. ما ساعت ها روی صندلی های طنابی در هوا معلق هستیم، بنابراین فشار زیادی به پشت ما وارد می شود. بسیاری از ساختمان ها طاقچه ای ندارند که بتوانیم پاهای خود را در آن قرار دهیم و مدتی استراحت کنیم و پس از لحظه ای که به بالای ساختمان کارگاه برخورد می کنیم و زمین می خوریم، روی صندلی آویزان هستیم و باید مراقب باشیم که این کار را انجام ندهیم. پاهایمان را رها کنیم تا بخوابند، باید تاب بخوریم تا به فضای دیوار بیشتری دسترسی پیدا کنیم، از سوی دیگر، ابزار کار نیز در دست داریم. حالا بسته به کاری که انجام می دهیم، این ابزارها می توانند سطل رنگ، جت آب، مته، سنباده، سنباده، ماله و … باشند. باید مواظب باشیم در حین کار این وسایل را گم نکنیم سر کسی نیفتد.

  افشاگری جدید از زندگی مهدی قائدی

پس با این ریسک ها و سختی ها باید درآمد بالایی داشته باشید؟

این شغل درآمد ثابتی ندارد. ما معمولاً به صورت پروژه ای کار می کنیم. اما اگر هر روز سر کار برویم و ابزار کار داشته باشیم، میانگین درآمدمان به 30 تا 50 میلیون تومان در ماه می رسد.

آیا تا به حال در محل کار تصادف کرده اید؟

خوشبختانه اتفاقی نیفتاد، فقط یک بار از مدافع یا حامی اول جدا شدم اما به دلیل داشتن حامی دوم سقوط نکردم. یک بار داشتم یک ساختمان بلند را نقاشی می کردم و تقریباً یک سطل پر از رنگ از دستم افتاد و یادم می آید که در حین پروژه یک ماله از دستم روی پیاده رو و در حین بتن ریزی ساختمان روی درخت افتاد.

با توجه به اینکه اکثر مردم این کار را یک شغل مردانه می دانند، با دیدن شما چه واکنشی نشان می دهند؟

نقدها همه مثبت است، معمولاً از پنجره یا بالکن خانه شان، وقتی من را می بینند، می گویند: “تو دختری!” امیدوارم خوب باشید. آفرین. خداوند به شما قوت بدهد. گاهی برایم شربت سرد و بستنی می آورند.

آیا این روزها در گرمای تابستان و زیر نور آفتاب آویزان شدن در هوا و کار روی نمای ساختمان برایتان سخت نیست؟

خوبی کار ما این است که ساعت کاری نداریم و در هر زمانی که بخواهیم کار می کنیم. سعی می کنم از صبح که هوا خنک تر است کارم را شروع کنم. بعد از ظهر در گرما استراحت می کنم و عصر دوباره مشغول می شوم. البته گاهی برای گرم نگه داشتن لباسم خیس می شوم. این را هم بگویم که من متولد یزد هستم و به اصطلاح بچه کویر هستم و گرما زیاد اذیتم نمی کند.

  منبع درآمد داغ «نیوشا خانم» در بالاشهر/ مهمان مختلط با بلوند و دختر ناز! - اندیشه معاصر

از شستشوی پنجره ها و نمای ساختمان گرفته تا رنگ آمیزی، تعمیر و نصب نما چه چیزی را بیشتر دوست دارید؟

من دوست دارم بشورم چون خیس و خنک میشم. اما من بیشتر به نقاشی و گچ کاری علاقه دارم چون می توانم خلاقیت را در آنها به کار ببرم. حس ترمیم دیوارهای ترک خورده و آسیب دیده برایم شیرین است.

آیا کارفرمایان ترجیح نمی دهند که مردان این کار را انجام دهند؟

نه، اتفاقا از آنجایی که رنگ آمیزی، بتن ریزی، پیچ و رول کردن صفحات نیاز به ظرافت و سرعت دارد، خانم ها در این کار بهتر عمل می کنند. در حال حاضر چندین گروه از دختران رپ در تهران مشغول به کار هستند و در این کار بسیار موفق هستند.

چه احساسی دارد که بیشتر زمین و معلق در هوا باشد؟

روزی 10-12 ساعت در هوا هستم و بدون توجه به سختی ها که برایم شیرین است، احساس خوبی دارم. از بالا می توانی صدای شهر را بهتر بشنوی، ببینی آدم ها و ماشین ها چقدر کوچک هستند، ساعت ها تنها باشند و کاری به تو نداشته باشند و خلاقیت را رها کنند تا در تنهایی کار خود را بهتر انجام دهند و…

دیدگاهتان را بنویسید