شریعتی مدری: قطر آمریکا همان آمریکا در وین است

996782 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان آمریکای قطر، آمریکای وین است! نوشت:

1. مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، منهای آمریکا) در وین به دلیل مخالفت آمریکا با لغو تحریم ها و امتناع از ارائه تضمین معتبر برای تحقق آن به حالت تعلیق درآمد. ماه ها پس از تعلیق مذاکرات وین، ایالات متحده از طریق جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، پیشنهاد مذاکره غیرمستقیم با ایران در قطر را داد. اگرچه مقامات ما به مذاکره با قطر خوشبین نبودند، اما به این دلیل که از میز مذاکره خارج نشوند و زمینه تبلیغات بی پروا آمریکا و متحدانش را فراهم کنند، با این پیشنهاد موافقت کردند. جولای در دوحه برگزار شد و همانطور که انتظار می رفت مذاکرات قطر تا کنون با امتناع آمریکا از تضمین اجرای تعهداتش مواجه شده و بعید است به نتیجه مطلوبی برسد!

2- برخلاف ادعای آمریکا و اروپا، برنامه هسته ای ایران مشکل آنها نیست و کاملاً متقاعد شده اند که فعالیت های هسته ای کشورمان صلح آمیز است. عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت سلاح‌های هسته‌ای حداقل 10 بار توسط آژانس تایید شده است، اما به قول جورج فریدمن، «مشکل ماست. [ آمریکا ] “ایران برنامه هسته ای خود نیست. مشکل این است که ایران نه تنها بدون ارتباط با آمریکا، بلکه در درگیری با آمریکا نیز به بزرگترین قدرت نظامی و فناوری در منطقه تبدیل شده است.” کریس بک مایر معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با پولیتیکو گفت: ایران به دلیل انقلاب اسلامی تحت تحریم است و اصل تحریم ها به انقلاب 1979 برمی گردد. بنابراین به جرات می توان گفت که لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا غیرممکن است، زیرا از تحریم ها به عنوان اهرمی علیه ایران اسلامی استفاده می کند و فعالیت های هسته ای کشورمان را محدود نمی کند.

  بازی دو دختر جوان را وسط عروسی باخت! + عکس - اندیشه معاصر

3- حال به گزارش «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در 27 ژوئن 1401 به کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ارائه شده است، نگاه کنید.
نتیجه این است که ما و همه شرکای اروپایی معتقدیم که می‌توانیم در ازای برداشتن گام‌های مهمی برای خروج و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و در عین حال دریافت طیف گسترده‌ای از تحریم‌های باقی‌مانده، امتیازات محدودی در مورد تحریم‌ها ارائه کنیم. و ابزارهای دیگر “که در اختیار داریم تا از آن برای اعمال فشار و هدف قرار دادن سایر فعالیت های خطرناک (ایران) استفاده کنیم! همانطور که مشاهده می شود رابرت مالی به صراحت اعلام می کند که هرگز تحریم ها را لغو نمی کنیم!
نماینده آمریکا در امور ایران گفت: ما خواهان توافق هسته ای با برجام برای اعمال فشار بیشتر بر ایران هستیم. خواندن! این توافق ما را در موقعیت بسیار قوی‌تری قرار می‌دهد تا از اهرم‌هایی که آنها برای رویارویی با ایران دارند، فشار بیشتری بر ایران وارد کنیم.

4. با توجه به این قسمت از اظهارات رابرت مالی (خروج ترامپ از برجام) باید گفت که ترامپ نیز مانند اوباما و دیگر مقامات آمریکایی برجام را سند طلایی آمریکا می داند که در آن صدها امتیاز پولی دریافت می کند. از ایران و در ازای آن فقط چند وعده وام. داده بودند! اما خروج ترامپ از برجام باید امتیاز بیشتری کسب می کرد و خانم فدریکا موگرینی، نماینده وقت اتحادیه اروپا، یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام و زمانی که روحانی گفت: «شیطان مزاحم از برجام. کاهش یافته است»! فاش کرد که «به روحانی قول دادم حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود و تحریم‌های ایران را برگرداند، به برجام پایبند خواهم بود»! ابراز امیدواری کرد که دولت آقای روحانی با دولت ایشان برای بازگشت آمریکا به برجام مذاکره کند و بیش از یازده بار و در مناسبت های مختلف این درخواست را تکرار کرد.برنامه اقدام راهبردی لغو تحریم ها و حفظ حقوق مردم ملت ایران، آرزوهای ترامپ (بخوانید آرزوهای مشترک دموکرات ها و جمهوری خواهان) به سر حد خود رسید. دستمزد او در برجامی گفتنی است دولت آقای روحانی به طور قاطع با طرح مجلس مخالفت کرد اما در نهایت چاره ای جز تسلیم شدن در برابر این طرح که مراحل قانونی خود را سپری کرده، نداشت! مذاکرات در وین پس از این مصوبه حیله گرانه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و پس از جلسات متعدد دولت قوه مجریه را به دست گرفت و تیم هسته ای کشورمان مذاکرات وین را از منظر دیگری دنبال کرد.

  پیشرفت در روند مذاکرات در وین قابل توجه بوده است

5. تیم هسته ای کشورمان با اقتدار و هوشمندی مثال زدنی در مذاکرات وین حضور دارد و نتیجه این است که اولا; ریل مذاکرات را از انفعال ایران به وام دادن به دشمن تغییر داد. به آمریکا اجازه پیوستن به شورای امنیت سازمان ملل را بدون پذیرش شروط ایران نداد. مانند دولت قبل همه امور کشور را به مذاکره گره نبست، بلکه علاوه بر رویکرد قانونی و مقتدرانه برای رفع کامل تحریم ها، خنثی سازی و دور زدن تحریم ها را نیز دنبال کرد و دولت پیشرفت چشمگیری داشت. این دستاوردها و نمونه های مشابه دیگر، استفاده از اهرم تحریم علیه ایران را برای آمریکا و اروپا بسیار سخت کرده است و منکر این نیستند که مقاومت و پافشاری تیم هسته ای ما بر خطوط قرمزی که برای آنها تعیین شده، آمریکاست. دولت ها و متحدانش با شرایط شکننده ای روبرو هستند و بدیهی است که در فکر راه خروج از بن بست پیشرفت هستند. پیشنهاد مذاکره با قطر از سوی آمریکا با این مقدمه ارائه شد!

6. همانطور که چالش 20 ساله هسته ای به عنوان دلیلی غیرقابل انکار بر صحت این دیدگاه اشاره شد، آمریکا هرگز به دنبال لغو کامل تحریم ها نبوده است، اما از سوی دیگر به وضوح دریافته است که این بار برخلاف مذاکرات منتهی به برجام با حریف مشخص است امتیاز نقدی را با وعده های اعتباری معاوضه نمی کند. حال سوال این است که با توجه به دو نکته ذکر شده، هدف از مذاکرات پیشنهادی با قطر چیست؟ نزدیک ترین حدس به واقعیت این است که آمریکا به خود مذاکرات نیاز دارد، نه نتیجه ای که پس از مشورت و توافق طرفین حاصل می شود! آمریکا و متحدان اروپایی اش به «مذاکرات بی ثمر» ادامه می دهند! کشورمان را با عواقب زیانبار خود مانند تعیین قیمت ارز و طلا درگیر کنند! ما به تکانه های قیمتی و ده ها شوک دیگر ناشی از این فراز و نشیب ها در اقتصاد کشورمان نیاز داریم! … و در نهایت باید گفت؛ قطر آمریکا همان وین آمریکاست!

  رشد 14000 واحدی شاخص بورس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید