شرکت های ایرانی نمی توانند در عراق ضمانت نامه بانکی بگیرند

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق:

77731 706 فقط خبر

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: عراق علیرغم علاقه خالصانه تجار خود برای همکاری و تجارت با ما، به دلیل تحریم ها، عدم عضویت ایران در FATF و مشکلات سیاست پولی از تماس مستقیم با ما پرهیز می کند. و شبکه بانکی

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، جهانبخش سنجابی در پاسخ به این سوال که آیا خبر حذف ایرانیان از مناقصات ساخت و ساز در بغداد را تایید می کنید؟ وی گفت: درآمدهای نفتی عراق باعث افزایش قابل قبولی در حجم پروژه های عمرانی در سال 2022 شده است و در قانون بودجه عراق نیز دولت نزدیک به 20 میلیارد دلار برای پروژه های عمرانی، فنی و مهندسی اختصاص داده است. دولت عراق به طور رسمی ممنوعیت شرکت های پیمانکاری ایرانی را اعلام نکرده است، اما فضای تجاری در حوزه های ساختمانی عراق به گونه ای است که تمامی شرکت های ایرانی به دلیل ناتوانی در ارائه ضمانت نامه های بانکی نمی توانند در مناقصه شرکت کنند.

وی با اشاره به تصمیمات شرکت های ایرانی برای اخذ ضمانت نامه بانکی، ادامه داد: شرکت های ایرانی می توانند تابعیت و هویت عراقی را کسب کنند و از این طریق امکان دریافت حساب بانکی به آنها داده شود.

سنجابی با بیان اینکه واگذاری پروژه های عمرانی از طریق مزایده امکان پذیر است افزود: بر اساس قوانین بانک برای شرکت در مزایده، متقاضی خرید اسناد مناقصه باید در صورت برنده شدن در مزایده، درصدی از مبلغ پیشنهادی را پرداخت کند. در صورت عدم احراز شرایط، این شماره توسط مناقصه گر اخذ می شود. این نوع ضمانت مورد قبول بانک های عراقی است.

  انتخابات لبنان را از فروپاشی نجات داد/ ما باید در همه عرصه ها پارلمان داشته باشیم

دبیرکل اتاق ایران و عراق افزود: تحریم ها باعث شده ایرانیان مقیم عراق نتوانند ضمانت نامه بانکی بگیرند و طبیعی است که در این شرایط اگر به شبکه بانکی عراق به عنوان یک شرکت ایرانی مراجعه کنند، نتوانند ضمانت نامه دریافت کنند. ضمانت نامه بانکی پیمانکار به دلیل هویت ایرانی خود ایرانی ها دریافت می کنند تا وقتی ضمانت نامه ای در مناقصه نداشته باشند نمی توانند پروژه های ساختمانی در عراق را بپذیرند.

به گفته سنجابی، پیمانکار باید در زمان عقد قرارداد، ضمانت نامه حسن انجام کار معادل 10 درصد حجم قرارداد را به کارفرما بدهد و اگر بانکی پیدا شد که برای ایرانیان ضمانت نامه صادر کند، آن را دریافت می کند. بیش از مقدار، یعنی حداقل 30% مبلغ به عنوان تضمین

وی با اشاره به مذاکرات پنجمین کمیته مشترک اقتصادی ایران و اقلیم کردستان گفت: در این مذاکرات هیات ایرانی این موضوع را مطرح کردند که تجار ایرانی می توانند ضمانت نامه های صادر شده از سوی وزارت اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را جایگزین کنند. ضمانت نامه های بانکی درخواستی کشورهای عراقی. توافقات اولیه در اقلیم کردستان انجام شده است اما این امر مستلزم یک سری توافقات بین ایران و انجمن وزرای منطقه است و پیگیری های لازم در حال انجام است. ما می خواهیم همین پیشنهاد را با دولت مرکزی عراق ارائه دهیم. در صورت تصویب، بسیاری از موانع پیشروی این امر مرتفع خواهد شد.

طبق اظهارات سنجابی، عراقی ها از نزدیک با پروژه های عمرانی ایران آشنا شده اند و عملکرد ایرانی ها را در این زمینه تایید می کنند.

  منچستریونایتد برای جذب لواندوفسکی با بارسلونا رقابت خواهد کرد

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به این سوال که این گمانه زنی ها مطرح می شود که پس از روی کار آمدن دولت جدید عراق و نزدیک شدن این دولت به ایران، شاهد رونق تجارت بین این دو کشور خواهیم بود. . آیا این احتمال را تایید می کنید؟ وی گفت: من به آینده خوشبین هستم و تحلیلم از روندی که طی می کنیم مثبت است و امیدواریم وضعیت تعاملات اقتصادی کشور نسبت به 4 سال گذشته بهتر شود اما نباید این واقعیت را فراموش کرد که پیشرفت در این زمینه نیازمند حل مشکلات ما است، این در صحنه بین المللی است. نکته صحبت من این است که تا زمانی که تحریم های آمریکا علیه ما اعمال می شود، نباید به توسعه اقتصادی و روابط در عراق امیدوار بود.

سنجابی در پایان گفت: عراق به دلیل تحریم ها و عدم عضویت ایران در کنوانسیون FATF، متاسفانه علیرغم علاقه تجار و به دلیل بوروکراسی و شبکه پولی بانکی از ارتباط مستقیم با ما پرهیز می کنند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید