شرط گفتگو «برابری» است.

سیدحسن خمینی: شرط گفتگو «مقام مساوی» است.

یادگار امام با برشمردن شرایط و جوهره «گفتگو» تاکید کرد: اولین مولفه لازم در گفت و گو، «داشتن نقطه مشترک گفت وگو بین یکدیگر» است.

من گزارش میدم اعتدالحجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در حرم مطهر امام زمان(عج) حضور داشتند، طی سخنانی یادآور شد: یکی از بزرگترین آرمان ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) «تلاش برای وحدت امت» اسلامی است. البته این تلاش ها پیش از این توسط برخی از بزرگان اهل سنت و همچنین در جامعه شیعه با مرجعیت آیت الله اعظمی بروجردی شکل گرفت، اما زمانی که انقلابی به بزرگی انقلاب ایران که چشم همه جهان را به خود جلب کرد، پیامی را در پی داشت. این مسیر قلوب مسلمانان شیعه و سنی را به خود جلب کرد و «بیداری اسلامی» شکل گرفت.

وی یادآور شد: مسئله فلسطین قبل از انقلاب ایران یک گرایش پان عربیستی و گاهی گرایش چپ بود، اما انقلاب اسلامی آن را به یک مسئله «اسلامی» تبدیل کرد. اگر قبلاً از سازمان آزادیبخش فلسطین با ریشه عربی یاد می شد، پس از انقلاب نهضت مقاومت اسلامی (حماس) شکل گرفت و مسئله فلسطین به یکی از آرمان های انقلاب ما تبدیل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مقرر شد هر جا فریاد «یال المسلمین» بلند شد، از آن دفاع کرد.

سید حسن خمینی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم بر این شد که هر جا فریاد «یال المسلمین» بلند شد از آن دفاع شود و از این رو بهایی که ایران برای حمایت از مسلمانان غیر شیعه به ویژه پرداخت کرد. مردم فلسطین که بودند. این برادران اهل سنت زندگی می کنند و می دهند; این بیش از هزینه حفاظت از شیعیان است. زمانی که شوروی تصمیم به حمله به افغانستان گرفت، نیرویی که انقلاب ایران علیه استعمار شوروی وارد کرد، برای یک کشور «اسلامی» بود و شیعه و سنی بودن مردم آن کشور مورد توجه قرار نگرفت. همچنین به عنوان مثال حضور ایران در بوسنی و کوزوو که در زمان رهبر معظم انقلاب انجام شد رنگ مذهبی نداشت و یک حرکت اسلامی بود.

  3 نسخه دیگر از ماهواره خیام در حال ساخت است

یادگار امام سپس با طرح این سوال که وظیفه ما به عنوان علمای مذاهب اسلامی و افراد تأثیرگذار در فضای شیعه و سنی چیست و چه باید بکنیم؟

تنها راه ما حرف زدن است

وی در این زمینه یادآور شد: روزهای سخت را به لطف خداوند پشت سر گذاشتیم. وقتی جریان عجیبی به نام «داعش» شکل گرفت که به نام اسلام مردم را سر برید، غرق کرد و سوزاند و مایه ذلت پیامبر (ص) بود، درگیری های مذهبی به آن دامن زد، اما حقیقت نباید باشد. نادیده گرفته شد .. که متفکران جهان اسلام دست در دست هم از این دوران گذشتند.

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه امروز وظیفه ما گفت وگو است، گفت: به عنوان علمای مذاهب اسلامی – چه عالمان دینی و چه سایر حوزه ها – تنها راه ما گفت وگوی بین خودمان است و اگر این دیدار را به دلیل بستر گفتگو بسیار ارزشمند بدانیم.

مسلمانان جز با هم بودن نمی توانند دردی را التیام بخشند

وی سپس به تشریح ویژگی‌های گفت‌وگو و نتایج و نکاتی که باید به آن دست یافت، گفت: اولین مولفه لازم در گفت‌وگو «داشتن نقطه مشترک برای گفتگو با یکدیگر» است. در گفتگو باید به دنبال حقیقت و زمینه مشترک باشیم. اين حقيقت گاهي گزاره ي حقيقت است و گاه آرزوي حقيقي. امروز اگر جوامع مختلف مسلمان ندانند که جز با همدیگر نمی توانند دردی را التیام بخشند، طبیعی است که همه جلسات رسمی و بی فایده خواهد بود. باید بدانیم که آنها جز با برادران اهل سنت نمی توانند مشکلات جهان اسلام را حل کنند و همچنین می دانند که نمی توانند مشکلات جهان اسلام را جز با برادران شیعه خود حل کنند.

  رفع کامل تلاطم آب در استان های مرکزی در دستور کار قرار گرفت

رژیم صهیونیستی اولین مشکل جهان اسلام است

یادگار امام تصریح کرد: مشکل اول جهان اسلام غده سرطانی رژیم صهیونیستی است و مشکل دوم دردهای مزمن جهان اسلام و درگیری هایی است که هرگز به سرانجام نرسیده است. باید بدانیم که هیچ یک از طرفین قدرت حذف دیگری را ندارند و باید با هم صحبت کنند.

وی شرط دوم گفتگو را «برابری» می داند و تاکید می کند: در گفت و گو برتری بر دیگران معنا ندارد. ما پایه و اساس یکدیگر هستیم.

هیچ کس نباید تسلیم نظر دیگران شود

سید حسن خمینی ادامه داد: شرط سوم این است که در جریان گفت وگو یکدیگر را قانع نکنیم. هیچ کس نباید تسلیم نظر دیگران شود. طبیعی است که نه من با نظر شما موافقم و نه شما با نظر من، اما اینها بحث آکادمیک است. گفت و گو برای متقاعد کردن یکدیگر نیست، بلکه برای پرداختن به دردهای مشترک و یافتن راه حل برای آن مشکلات است. امروز باید برای درد مشترک افغانستان، یمن، بحرین و سوریه درمانی پیدا کنیم.

وی شرط چهارم را «توهین نکردن به حرمین همدیگر» عنوان کرد و یادآور شد: این شرط در کلام رهبر معظم انقلاب به جرات بسیار دیده می شود و در این زمینه فتوای مهم ایشان مبنی بر نهی از توهین به عتبات اهل سنت بسیار حائز اهمیت است. از طرفی اهل سنت تمایلی به نصب ندارند و ارادتشان به اهل بیت(ع) مشخص است، اما ممکن است برای سایر مذاهب مقدساتی وجود داشته باشد که باید رعایت شود.

یادگار امام یادآور شد: توهین و تحقیر علاوه بر خشم و برافروختن آتشی که نه شیعه می خواهد و نه سنی، تعبیر بیهوده و بسیار ظریف رهبر معظم انقلاب در عناوین «شیعه انگلیسی» و «سنی آمریکایی» است. در همین زمینه است.

توهین به مقدسات و بزرگواران پایان گفتگو است

  صدور مجوز صرافی ها برای خرید اسکناس ارزی به صادرکنندگان با نرخ توافقی و عرضه نامحدود.

وی تاکید کرد: توهین به مقدسات و محترمانه اگر اتفاق بیفتد پایان گفتگو است و همه باید متعهد به پرهیز از آن باشند.

سید حسن خمینی شرط دیگر گفت وگو را «تداوم» خواند و یادآور شد: این کار از دوره سیدجمال الدین اسدآبادی شروع شد و اگر فکر کنیم بعد از چند نسل به پایان می رسد، اشتباه می کنیم. افراد احمق زیادی هستند و ممکن است در بین ما هم باشند. برای ادامه گفت وگو می توان جلسات مختلفی برگزار کرد، زیرا بدون گفت و گوی مستمر و آرام از موضع برابر و با زبانی بسیار مودبانه، نه برای اقناع، بلکه برای حل مشکلات مشترک نمی توان به نتیجه رسید.

کدام درد مشترک بالاتر از این است که دیگران برای ما تصمیم بگیرند و تفرقه ایجاد کنند؟!

وی تصریح کرد: کدام درد مشترک بیشتر از این است که دیگران برای ما تصمیم بگیرند و شکاف ایجاد کنند؟! و چه دردی بزرگتر از به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای اسلامی و چه دردی بزرگتر از زندگی فقیرانه بسیاری از مسلمانان؟! و چه دردی بزرگتر که قوای علمی مسلمین بر خلاف گذشته به جایی نرسیده اند که علم تولید کنند؟!

یادگار امام تاکید کرد که با جنگ شیعه و سنی و تلاش برای متقاعد کردن یکدیگر مشکل حل نمی شود. بزرگترین سرمایه جامعه اسلامی، دلهای پاک مسلمانان است. به این دلها اعتماد کنیم. افراد شرور زیادند، اما این دلهای نورانی باید به هم وصل شوند که این هم شرط استمرار است; این در یکی دو نسل محقق نمی شود، اما باید برویم و به اوج برویم.

سیدحسن خمینی تصریح کرد: البته این مسائل فقط مربوط به امت اسلامی نیست و در سطوح و فضاهای دیگر هم همینطور است. هر زمان که مشکل و عصبانیت وجود دارد، گفت و گو با مقدمات ذکر شده راه حل است.

دیدگاهتان را بنویسید