شجاعی: کمیسیون اصل 90 ظرفیت بالایی برای نظارت بر مجلس دارد

1068148 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه خبرگزاری آنا، حجت الاسلام حسن شجاعی در جلسه علنی امروز (شنبه 14 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان اخطار قانون اساسی، گفت: 90 در امور تخصصی. کمیسیون اصل 90 دارای اختیارات قانونی کلی و گسترده برای ورود به امور مختلف است و این حق مشترک را از قانون اساسی دریافت کرده است که می تواند بر سه قوه نظام نظارت کند. به همین دلیل اگرچه کمیسیون اصل 90 زیر نظر قانونگذار است، اما نهادی چند جانبه است.

وی افزود: کمیسیون اصل 90 به عنوان مرکز رسیدگی به شکایات عمل می کند و نکته کانون رسیدگی به شکایات این است که شکایتی صورت نمی گیرد مگر اینکه از گره ای استفاده شود و کمیسیون اصل 90 وارد نشود؛ بنابراین اگر از یک گره استفاده نشود و کمیسیون اصل 90 وارد نشود شکایتی وجود ندارد. بنابراین وظیفه این کمیته رسیدگی به شکایات است و از این رو ابزارهای قدرتمندی در اختیار کمیسیون اصل 90 قرار گرفته است.

نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ابزارهایی مانند عدم پاسخگویی به مکاتبات کمیسیون اصل 90 در هر سطحی جرم انگاری و عدم پاسخگویی به دعوت کمیسیون اصل 90 تخلف قانونی است. فرصت قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 در صحن مجلس و آشنایی متخلفان در قوه قضائیه.

شجاعی گفت: کمیسیون اصل 90 پنج کمیسیون تخصصی دارد و از نظرات دستگاه های اجرایی و نظارتی تخصصی و کارشناسان درجه یک کشور استفاده می کند. از هر کمیته تخصصی مجلس یک نفر در کمیسیون اصل 90 عضویت دارد که یکی دیگر از ظرفیت های تخصصی است.

  آمريكا اعلام آمادگي براي لغو تحريم هاي ناسازگار با برجام را دارد

وی افزود: شکایات مربوط به کمبود و گرانی داروها در اصل 90 به کمیسیون ارائه شد و پس از بررسی مشخص شد که اقدامات و اقدامات دستگاه های مختلف در دولت و سایر نهادها کافی نیست. اقدامات انجام شده با توجه به شهادت مراجع مسئول ناکافی تشخیص داده شد و شکایت انحلال مجمع با حضور کلیه دستگاه های اجرایی و نظارتی ذیربط مورد رسیدگی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون اصل 90 ظرفیت نظارتی بالایی در اختیار مجلس و کمیسیون های تخصصی مجلس دارد. این کمیته در تقابل با سایر کمیسیون ها نیست، این کمیته دستیار و دستیار سایر کمیسیون های مجلس است، جایی که گره می زند و به شکایت تبدیل می شود، کمیسیون بر اساس قانون اساسی، اختیارات گسترده و ابزار قدرتمند کمیسیون اصل 90 صلاحیت دارد. به مجلس فرصت ورود مؤثر و تکمیل اصلاحات مورد نظر را داد.

شجاعی در پایان خاطرنشان کرد: در رویکرد جدید کمیسیون اصل 90 به سمت شناسایی موانع و گره های حاکمیتی کشور حرکت کرده ایم و در این دوره و در آخرین سال حضور موثر هنر شاهد بودیم. 90 کمیسیون عقب نشینی های بزرگی را در تنگناهای کشور ایجاد کرده است. آماده همکاری صمیمانه با تمامی کمیته های تخصصی مجلس هستیم.

انتهای پیام/4013/

دیدگاهتان را بنویسید