سیلاب های موسمی در ایران و ادامه وضعیت بد آب

سیلاب های موسمی در ایران و ادامه وضعیت بد آب

من گزارش میدم اعتدالمنظومه موسمی از کلمه «فصل» از کلمه عربی «فصل» گرفته شده و نام بادهای فصلی است. دلیل اصلی شکل‌گیری بادهای موسمی تغییر دمای سالانه عظیم در مناطق وسیع زمین نسبت به سطح همسایه است. کج شدن به سمت عرض های جغرافیایی شمالی و غربی.

آغاز به کار این سامانه در ایران از دوم مردادماه اعلام شد. در آن روز سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش های موسمی، رعد و برق و سیلاب از بعدازظهر 12 مرداد لغایت 15 مردادماه در چهار استان اخطار سطح قرمز صادر کرد که پس از صدور این هشدار، آبگرفتگی شدید در فارس یزد رخ داد. و… وجود دارد. روز جمعه (18 مرداد) در 25 استان باران بارید و در برخی استان ها سیل آمد و 95 قربانی بر جای گذاشت.

این بارندگی ها ۱۵ مردادماه به تهران رسید و باعث جاری شدن سیل در امامزاده داوود و خسارات مالی و جانی شد. این سامانه بارشی حتی در شمال کشور نیز در حال کار است و با وجود اینکه پیش بینی می شود امسال در شمال کشور بارندگی کمتر از نرمال باشد، بارندگی بیش از نرمال بوده است.

تغییر رفتار باران های موسمی به دلیل گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی
شایان ذکر است، جریان موسمی با این شدت و قدرت در چند سال اخیر بی سابقه بوده است. با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، رفتار باران های موسمی امسال تقریباً استثنایی تغییر کرده و باعث بارش شدید باران در بخش های وسیعی از نیمه جنوبی کشور شده است. به دلیل خشکی بیش از حد زمین و نبود پوشش گیاهی مناسب در این مناطق، بارندگی های شدید منجر به روان آب و حتی جاری شدن سیل در نقاطی شده است.

  کمین غول های انگلیسی برای جذب ستاره یوونتوس

تأثیر سیل بر آب های زیرزمینی و تالاب ها
پس از سیل تصور می شد وضعیت نامناسب آب های زیرزمینی بهبود یافته است، اما این سیلاب ها تنها زمانی قدرت نفوذ به خاک و ذخیره آن را دارند که شدت کم و تمیز باشند و گل و لای و سازه را با خود حمل نکنند، اما در سیل. اخیراً باران شدید بوده، قدرت تخریب زیادی دارد و ساختمان ها و دیواره های رودخانه را تخریب کرده است. این سیل حتی خاک حاصلخیز و خاک سطحی را – که 300 تا 800 سال طول می کشد تا یک سانتی متر ایجاد شود – شسته و آنها را با خود به پایین کشاند.

آبگیری 20 درصد تالاب جازمور از بارندگی های اخیر
از طرفی در این بارندگی ها آب زیادی به یکباره وارد سدها و تالاب ها شد، اما به دلیل زمان کم و سرعت زیاد بارندگی ها، تخریب ناشی از سیل بیش از منفعت آن است. نمی تواند تالاب را از وضعیت خشکسالی خارج کند زیرا برای مدت کوتاهی حوضه های آبریز و سدها تخلیه شده است اما گل و لای سیلاب در روزهای آینده ته نشین می شود و باعث عقب نشینی تالاب می شود.

اما برخی از تالاب ها تحت تاثیر بارندگی ها و سیلاب های اخیر قرار گرفته اند و بر اساس تصاویر ماهواره ای تالاب جازموری حدود 20 تا 30 درصد آب برداشت کرده است و تالاب های ساحلی استان هرمزگان بیش از سایر تالاب ها تحت تاثیر این بارندگی قرار گرفته اند. .

بارش شدید روزهای اخیر مناطق ریزگرد را نیز تحت تاثیر قرار داده و احتمال خیس شدن این مناطق وجود دارد که برای مدت کوتاهی از گرد و غبار جلوگیری می کند اما این وضعیت دوام نخواهد داشت. وقتی صحبت از حفظ شرایط آبی و نیاز آبی تالاب ها می شود، نباید به سطح آب آنها بسنده کنیم، زیرا پس از مدتی آب موجود از بین می رود و تالاب بار دیگر خشک و مستعد ایجاد گرد و غبار می شود.

  اولین آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 فردا برگزار می شود

خشکسالی با وجود بارندگی های شدید همچنان ادامه دارد
قبل از بارندگی چند روز گذشته میزان بارندگی خفیف ۲۸.۵ درصد کمتر از حد نرمال بوده است. پس از این بارندگی های شدید، کسری بارندگی از 28.5 درصد به 24 درصد کاهش یافت، یعنی تنها 4.5 درصد کسری بارندگی جبران شد و با وجود این بارندگی ها همچنان در شرایط خشکسالی متوسط ​​تا شدید و شدید هستیم.

به گزارش ایسنا، ممکن است پس از بارندگی های چند روز اخیر این انتظار وجود داشته باشد که منابع آبی تامین شود و مشکل کم آبی نداشته باشیم، اما همچنان درگیر بحران کم آبی هستیم، بنابراین باید استفاده بهینه از آب و تلاش برای حفظ و نگهداری این سرمایه.

دیدگاهتان را بنویسید