سند جامع همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس تهیه شده است

1089510 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، سیدرضا فاطمی امین در سفر به بلاروس برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در دیدار با وزیر صنعت. بلاروس، گفت: در سال های اخیر دو کشور تعاملات زیادی با یکدیگر داشته اند، اما به لطف آن می توانیم با ظرفیت موجود به همکاری های بیشتری دست یابیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عضویت ایران در اوراسیا یکی از اتفاقاتی است که می تواند به گسترش روابط دو کشور منجر شود، بنابراین امیدواریم با توجه به مذاکرات انجام شده در یک سال آینده این امر محقق شود. “”

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگر هستند، افزود: بلاروس ظرفیتی دارد که در صورت پیوند با ظرفیت ایران می تواند اتفاقات مهمی را رقم بزند.

فاطمی امین پیشرفت و توسعه در حوزه تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، لیزر و الکترونیک را از موضوعات مورد علاقه دو کشور اعلام کرد و گفت: در سال های اخیر روابط خوبی بین دو کشور برقرار شده است.

وی افزود: از سوی دیگر ما در ایران ظرفیت هایی داریم که می تواند نقش مضاعفی داشته باشد، به عنوان مثال در حوزه صنایع و معادن، حجم زیادی در حوزه معدن و بهره برداری در حوزه فلزات داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی امروز یکی از شرکت های ایرانی در بلاروس کار خود را بر روی تولید تجهیزات پزشکی ایرانی آغاز می کند، گفت: تمرکز اصلی ما در بلاروس است. توسعه ماشین آلات صنعتی است به خصوص در حوزه معدن و صنایع میکروالکترونیک با فعال شدن ظرفیت آن بین دو کشور اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد.

  دولت قومیت های مختلف را فرصتی برای کشور می داند/ تاکید بر استفاده از ظرفیت زنان در سطوح مختلف حکومتی

وزیر صنعت بلاروس نیز در این نشست با ابراز علاقه به مبادلات تجاری با ایران گفت: امیدواریم در این سفر بتوانیم تفاهماتی در خصوص صادرات و واردات تجهیزات و ماشین آلات داشته باشیم.

وی با تایید اظهارات وزیر امنیت جمهوری اسلامی ایران گفت: می توانیم در همه حوزه های موضوعات یاد شده کارگروه تشکیل دهیم تا تعاملات به درستی شکل بگیرد.

وزیر صنعت بلاروس با اشاره به اینکه با دستور رئیس جمهور بلاروس، وزارت امور خارجه در حال تهیه سند مشترک همکاری های دو کشور و توسعه روابط است، از سفر وزیر امور خارجه کشورمان خبر داد. این کشور به ایران برای فعال سازی تمامی ظرفیت های موجود و دستیابی به یک سند جامع.

وی گفت: شرکت های تخصصی را با همکاری اتاق های بازرگانی به هم متصل می کنیم تا تعاملات تجاری مثبتی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید