سندرم اردک چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟ علت و علائم آن – تفکر مدرن

سندرم اردک اصطلاحی است که توسط دانشگاه استنفورد ابداع شده است و به نظر می رسد در بسیاری از کالج ها یا دبیرستان ها رایج باشد. هنگامی که فردی به سندرم اردک مبتلا می شود، افسردگی، استرس و انواع دیگر مشکلات روانی را تجربه می کند که همه اینها در پاسخ به استرس شدید رخ می دهد. در زیر با علائم و عوامل مهم برای بروز سندرم اردک اختلال روانی آشنا می شوید

حال چرا به این اختلال روانی سندرم اردک می گویند؟

این نام ممکن است در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد، اما دلیل این نام بسیار ساده است. اردکی را در حال سر خوردن روی آب تصور کنید. او بسیار آرام و خوشحال به نظر می رسد، اما اگر زیر آب را نگاه کنید، می بینید که چگونه با عصبانیت و عجله راه می رود. بسیاری از دانش آموزان نیز در خارج از خانه احساس آرامش و خونسردی می کنند در حالی که افکار ناامید کننده و استرس زا زیادی در ذهن خود دارند.

آنها می خواهند یک دانش آموز ممتاز، یک ورزشکار موفق و در نهایت کسی باشند که همسالانشان به او اهمیت می دهند. اما این تصور که فرد می تواند در همه زمینه ها خوب عمل کند و نبوغ و استعداد کافی داشته باشد، منجر به انتظارات غیرواقعی و اقدامات افراطی می شود که در نوجوانی یا اوایل نوجوانی بسیار خطرناک و ناسالم خواهد بود. این اختلال در نوجوانان منجر به مصرف داروها و قرص‌های روان‌گردان می‌شود و آنها را با سرعت بیشتری در معرض افسردگی و ناامیدی قرار می‌دهد.

علائم سندرم اردک

استرس، اضطراب و مهمترین علائم و نشانه های افسردگی در برخی افراد به صورت بی اشتهایی، اختلالات خواب، احساس اضطراب، خستگی مفرط، ترس، اضطراب و مشکلات مرتبط با عدم تمرکز ظاهر می شود. البته نباید فراموش کرد که این علائم و نشانه ها در افراد مختلف به شکل متفاوتی بروز می کند و مبتلایان نیز واکنش های متفاوتی را تجربه می کنند. وضعیت در یک فرد مبتلا به سندرم اردک نیز مشابه است. عوارض این استرس و اضطراب: سردرد، نوسانات خلقی، عصبانیت یا ناامیدی از دیگر علائم خارجی سندرم اردک هستند.

  حرکت کاروان های نظامی روسیه به سمت مرز با شرق اوکراین

نقش خانواده در سندرم اردک

یکی از مهم ترین علل سندرم اردک دور شدن از خانواده و ورود به دنیایی جدید با ساختاری متفاوت و مسئولیت های جدید است. بسیاری از نوجوانان مبتلا به سندرم اردک که به دانشگاه رفتند، در دوران دبیرستان مانند «ماهی بزرگ در یک برکه کوچک» بودند. آنها معمولاً در دوران دبیرستان سعی می کنند هویت خود را حفظ کنند، معمولاً تا دیروقت بیدار می مانند و تکالیف خود را انجام می دهند. آنها همیشه می خواستند در رتبه A قرار بگیرند، در یک یا دو تیم ورزشی بازی کنند و انتظار دارند در همه آنها عملکرد فوق العاده خوبی داشته باشند. برای آنها محبوب بودن به این معناست که بتوانند همه چیز را به خوبی و بدون نقص انجام دهند. اما رفتن به دانشگاه آنها را با مسائل جدیدتری آشنا می کند.

در دانشگاهی که 12000 تا 20000 دانشجو دارد، مهم نیست چقدر ماهی بزرگ هستید، باز هم می توانید ماهی هایی را بزرگتر از خود ببینید و وقتی می بینید که برخی از دانشجویان ساعات طولانی را در خارج از دانشگاه می گذرانند، اوضاع بدتر می شود. تا دیروقت بیدار ماندن موفقیت آمیز است. و نمرات بالایی را کسب کنند تا برای رسیدن به همان سطح موفقیت از سوی همسالان خود تحت فشار باشند و برای کسب و حفظ محبوبیت خود را متعهد به رقابت با بهترین دانش آموزان کنند. در خانواده هایی که کودکان به دلیل حمایت بیش از حد از استقلال کمتری برخوردارند، مشکلات جدید به سرعت باعث اضطراب و استرس آنها می شود، از سوی دیگر، تشویق کودکان به رقابت و پرورش کمال گرایی در نوجوانان، زمینه مساعدی را برای این اختلال فراهم می کند و باعث ایجاد سندرم اردک می شود.

  تورم در ایالات متحده به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسیده است

نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی در بروز سندرم اردک

تاثیر شبکه های اجتماعی دو طرفه است، ما مطالب مورد علاقه خود را در شبکه های اجتماعی ارسال می کنیم و مطالب دیگری را دریافت می کنیم. اما ما همیشه از اینکه شبکه ما چگونه تحت تأثیر قرار می گیرد یا آنچه را منتشر می کنیم آگاه نیستیم. جالب اینجاست که ما متاثر از رسانه های اجتماعی هستیم. دوستان ما هر چند وقت یک بار مطالب یا عکس هایی از مبارزات، نگرانی ها و لحظات غم و اندوه خود را به اشتراک می گذارند؟ “کامل” وجود ندارد. متاسفانه نیمه دیگر ماجرا را در شبکه های اجتماعی نمی بینیم. نسل جدید بزرگ شده است و می بیند که بت های خود بدون تلاش زیاد موفق می شوند و خود را با آنها مقایسه می کنند.

در وهله اول احساس گناه ناشی از رابطه، انرژی را بیشتر جذب می کند که شریکی که رابطه زناشویی دارد هنوز باقی مانده است. در واقع افراد مبتلا به سندروم اردک سعی می کنند در فضای مجازی تصویری شاد و شاد از خود نشان دهند در حالی که در دنیای واقعی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. اگر کمی به فضای مجازی دقت کنید، متوجه می شوید که بسیاری از افراد سعی می کنند خود را شاد نشان دهند و از سرگرمی خود عکس یا فیلم بگیرند و تصاویر غیر واقعی از افراد به نمایش بگذارند که پیامدهای منفی روانی و اجتماعی برای جامعه دارد.

سایر عوامل موثر بر سندرم اردک
علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، عوامل دیگری نیز وجود دارند که به طور بالقوه خطر ابتلا به سندرم اردک را افزایش می دهند، مانند فقر، قرار گرفتن در معرض خشونت اجتماعی، طرد اجتماعی، مشکلات خانوادگی، طلاق، افت تحصیلی و پایان تحصیل.

  نگاهی به نتایج کلی یک شانزدهم اخیر جام حذفی + زمان مسابقات بعدی - اندیشه معاصر

قربانیان سندرم اردک؛ زنان یا مردان؟
زنان بیشتر از مردان علائم افسردگی و اضطراب را دارند. این تا حدودی به دلیل تفاوت های جنسیتی و رفتار زنان با جامعه است. به نظر می رسد انتظارات جامعه از یک زن شایسته بیشتر از مردان باشد و عدم رعایت استانداردهای تعیین شده توسط جامعه برای بسیاری از زنان با علائم اضطراب و افسردگی همراه خواهد بود. وراثت نیز به افسردگی و استرس کمک می کند. بنابراین، دانش آموزانی که سابقه خانوادگی افسردگی و استرس دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سندرم اردک هستند که می تواند منجر به سندرم اردک شود.

پیشگیری از اختلالات روانی با سندرم اردک

برای درمان سریع این بیماری و علائم افسردگی و استرس، باید به نوجوانان خود بیاموزیم که تعیین حد و مرز برای خود هرگز به معنای شکست نیست. این یعنی داشتن یک زندگی سالم و شاد با اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی. والدین بهترین الگو برای نوجوانان هستند، زیرا پارو زدن با عصبانیت به معنای واقعی کلمه برای پرندگان است.

درمان اختلال روانی با سندرم اردک
از آنجایی که سندرم اردک یک تشخیص قطعی نیست، برای درمان و کاهش استرس و اضطراب ناشی از سندرم اردک، متخصص می تواند افسردگی زیر جلدی، اضطراب و هرگونه مشکل روانی را در نظر بگیرد. این در واقع مستلزم یک ارزیابی پزشکی و روانشناختی کامل از این حرفه است.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1242775

دیدگاهتان را بنویسید