سنت درخت نخل از قبیله بنی اسد

آنا گزارش داد؛

شهرستان کاشمر یکی از شهرهایی است که روستای 200 ساله فدافان هر ساله در آن مراسم نخل گردانی و مراسم بنی اسد را برگزار می کند.

4415 247 فقط خبر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از کاشمر، یکی از مهم ترین وقایع تاریخ شیعه، حادثه کربلاست. این مراسم از قدیم الایام بویژه در ایران بوی و رنگ متفاوتی دارد، مانند مراسم محرم به ویژه دهه اول محرم، تاسوعا و عاشورا در هر شهر و کشوری مراسم خاص و متفاوتی برگزار می شود که یکی از این مراسم است. بزرگترین مراسم مذهبی سنتی و منحصر به آن منطقه است و به نوعی میراث فرهنگی آن کشور و گاه ملی است.
یا چیدن درختان خرما در آبادی های اطراف کویر مرکزی ایران از آن دسته مراسم و عزاداری هایی است که در نقاط مختلف ایران و تحت تأثیر شرایط خاص فرهنگی و اقلیمی این مناطق برگزار می شود. الف) روز دوازدهم عاشورا است.

نخل در کشمیر

شهرستان کاشمر یکی از شهرهایی است که اهالی روستای فدافان هر ساله در آن مراسم نخل و مراسم بنی اسد را برگزار می کنند. روستای فدافان در مجاورت شهرستان کاشمر استان خراسان رضوی منطقه ترشیز کهن با قدمتی هزار ساله و بر اساس سرشماری سال 1394 دارای 1600 خانوار و 4700 نفر جمعیت می باشد.مسجد عجیبی که به گفته محلی ساکنان، در بالای آتشکده ساخته شده است. تاریخچه طولانی دارد.
مراسم بنی اسد و نخیل گردانی در دوازدهم محرم همراه با مراسمی خاص و باشکوه از روستا آغاز و تا امامزاده سید حمزه (باغمزار) شهرستان کاشمر ادامه می یابد. مزازر فقط در روستا برگزار می شد اما بعد از آن این مراسم در کشمیر نیز اجرا می شود.

اجرای تلاوت گروه بنی اسد در صحن امامزاده سیدحمزه (باغمزار)

در آیین گروه بنی اسد ابتدا گروهی از اشقیان سوار بر اسب به تخت سلطنت می روند و سپس ذوالجنا که لباس های رنگارنگ و طلایی به گردن می بندد، گوی نقره ای بر دم، آینه ای روی پیشانی او به شکل شمشیر دولبه روی کمانی که در دو انتهای شمشیر با سیب های قرمز تزئین شده است. همزمان با حرکت نخل که به گفته مردم روستا تابوت حضرت سیدالشهید است; مردم زنجیر شده به زنان فریاد «حسین حسین» سر و سینه زدند که «حسین شهید شد» و آنقدر این شکایت را تکرار کردند که گروه بنی اسد برای جمع آوری اجساد شهدا از دشت وارد میدان شدند. کربلا، البته در مقابل نخل چند نفر پارو می زنند تا خارها یا سنگ های مسیر را برای سهولت در رفت و آمد مردم صاف کنند و این افراد هنگام پارو زدن «علی علی» و «حیدر حیدر» می گویند. نخل یک درخت به هدفش می رسد و وقتی نخل به مقصد می رسد، چون معتقدند روح امام حسین (ع) می خواهد به بهشت ​​برود، نخل را می چرخانند. پس از رسیدن گروه بنی اسد به پیکر شهدا، فریاد می زنند: «بنی اسد، غوغا کن، جنازه حسین را پیدا کن» تا به محل می رسند و شروع به جمع آوری اجساد شهدا می کنند و ضمن این کار شعار هم می دهند.

  کلاهبرداری به بهانه رژیم گرفتن - تفکر مدرن

گروه بنی اسد چه کسانی بودند؟

بنابر آنچه در تاریخ آمده است، بنی اسد نام قبیله ای از قبیله معروف عرب است که به سه دسته به نفع امام حسین (ع)، مخالف و بی طرف تقسیم می شوند. پس از شهادت سیدالشهداء و یارانش، زنان بنی اسد که جزء گروه بی طرف بودند، وقتی از میدان جنگ عبور کردند و اجساد امام و یارانش را زیر آفتاب سوزان دیدند، به شدت متاثر شدند. و به سوی سرزمین غزیریه و اهل آنها شتافتند و از دفن اجساد شهدا خبر دادند اما مردان قبیله از ترس ابن زیاد از شرکت در تشییع جنازه ها خودداری کردند. اما زنان بنی اسد بیل و کلنگ برداشتند و به سمت کربلا حرکت کردند و پس از مدت کوتاهی وجدان مردان قبیله بیدار شد و به دنبال زنان حرکت کردند و اجساد مطهر شهدا را به خاک سپردند.

ثبت مراسم نخل گردانی در کاشمر در میراث فرهنگی کشور

به گفته مسئولان میراث فرهنگی کاشمر: مراسم نخل گردانی با بیش از 200 سال قدمت در سال 1392 به شماره 826 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید و در سال 1395 از پلاک ثبتی این مراسم رونمایی شد.

مراسم نخل گردانی

به گفته بزرگان روستا تا حدود 100 سال پیش نخل دیگری به وزن بیش از سه تن در روستا وجود داشت که 60 نفر آن را جابجا کردند. وزن این درخت نخل بیش از 1500 کیلوگرم است و حدود 25 تا 30 نفر آن را حمل می کنند. این درخت خرما با 72 تکه پارچه رنگین که نمادی از 72 شهید دشت نینوا است و کتیبه هایی با نام ائمه (ع) تزئین شده است و اسبی سفید، قوی و خون آلود در جلوی آن قرار گرفته است. از آن درخت نخل رکابی که اشاره به ذوالجناء حضرت امام حسین (ع) دارد.

  شایعه عجیب جرارد پیکه تکذیب شد - فکر مدرن

برای جابجایی این درخت خرما در خیابان های شهر، دو نفر در جلو و دو نفر پشت سر قرار می گیرند که به آنها دستکاری می گویند و با توجه به اینکه افراد زیر نخل نمی توانند راه خود را ببینند، دستکاری کنندگان مسیر نخل را تعیین می کنند. درخت، و زمانی که باید بایستد، میخکوب می شوند تا نخل کنترل خود را از دست ندهد. مردم زیر نخل وقتی نخل را روی زمین می گذارند «حیدر حیدر»، «یا علی مدد» و «یا حسین» می خوانند. در گذشته دو نفر از سادات بالای نخل چاوشی می خواندند و یکی از داخل نخل زنگ می زد، البته افراد زیر نخل یا نذر حرکت نخل را داشتند یا توانایی جسمانی داشتند.
معنی و مفهوم نخل و نخل:
دهخدا در لغت نامه خود درباره درخت خرما می نویسد:
نخل محرم [ ن َ ل ِ م ُ ح َرْ رَ ] (ترکیب اضافی، الف مرکب) نخل اذا. تابوت نخل عزاداری. (مشمول). درخت خرمایی که با انواع پارچه، چراغ، آینه، شمشیر و… تزیین شده است. در ایام سوگواری عاشورا عده زیادی آن را بر دوش گرفته و به آن تکیه می دهند که مانند حجره ای بزرگ آراسته شده است:
باغ نخل کی به نبرد او می آید؟
اگر چو نخل محرم شود همه چیز معلق است.
برخی نیز معتقدند; نخل اشاره به خیمه های امام حسین (ع) دارد و می خواهد یاد خیمه های حرم این امام را در کربلا مجسم کند.

تاریخچه روستای فدافان

روستای فدافان در مجاورت شهرستان کاشمر استان خراسان رضوی منطقه ترشیز کهن با قدمتی هزار ساله و بر اساس سرشماری سال 1394 دارای 1600 خانوار و 4700 نفر جمعیت است. مسجد غریب که گمان می رود بر فراز آتشکده ساخته شده است، قدمتی طولانی دارد. روستای فدافان به عنوان روستایی با کمک های فراوان در شهرستان کاشمر شناخته می شود. عشق به اهل بیت (ع) و سرور و سالار شهیدان از امتیازات اصلی این روستا است. اعتقادات دینی با رگ و خون مردم آمیخته است. آیین نخل گردانی در این روستا حداقل دویست سال قدمت دارد و در بخش و کشور شهرت زیادی دارد. این آیین در سال 1390 به شماره 826 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

  قیمت طلا و دلار امروز پنجشنبه 2 تیر 1401

گردآورنده: محمدحسن پیشداد – کشمیر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید