سفر بایدن به خاورمیانه؛ افول یکجانبه گرایی در جهان

1087783 فقط خبر

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، پس از ماه ها جنجال رسانه ای درباره سفر جو بایدن به غرب آسیا که با فضاسازی بی سابقه رژیم صهیونیستی برای ضد ایرانی جلوه دادن نیز همراه بود، رئیس جمهور قدیمی آمریکا به واشنگتن بازگشت. دست خالی افکار عمومی آن کشور برای هشدار و ناامیدی اروپا و متحدان تشنه انرژی آن است.

با انتخابات آتی خود برای کنگره و سنا، طبق اکثر نظرسنجی های انجام شده توسط حزب مربوطه، او شانس کمتری برای پیروزی در رقابت های داخلی دارد، بنابراین اهداف و مقاصدی را دنبال کرد که به دلیل درگیری با میزبان خود در غرب آسیا محقق نشد. .

ایران هراسی و استفاده ادعایی از درگیری روسیه و اوکراین و مهار چین نه تنها نتوانست به اهداف جاه طلبانه بایدن دست یابد، بلکه همانطور که بیانیه پایانی نشست جده مشخص شد، به پاشنه آشیل رئیس جمهور آمریکا در این سفر نیز تبدیل شده است.

اما بایدن برای حفظ آبروی خود و خالی نکردن فضای کمپین به اعلام موضع نسبتا متفاوت اکتفا کرد و گفت: تا زمانی که این خلاء توسط روسیه، چین یا ایران پر نشود، آمریکا منطقه را خالی نخواهد کرد.

اگرچه این خبر به نوعی در تضاد با راهبرد اعلامی امنیت ملی آمریکا بود که بر تمرکز این کشور بر مهار چین تاکید داشت، اما می توان آن را به رسمیت شناختن پایان دوران رویکرد یکجانبه آمریکا در منطقه نیز دانست.

موضوع صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطین نیز در این سفر کاملاً نادیده گرفته شد و البته حضور بایدن در شرایطی که دولت انتقالی در سرزمین های اشغالی در حال فعالیت است و سرنوشت مرجع آینده نامعلوم است. آنقدر عجولانه که نمی تواند چنین موضوعی را در دستور کار قرار دهد

  استراماچونی مغز متفکر استقلال را می خواهد

ناتوی عربی و ائتلاف پدافند هوایی با اسرائیل که ماه ها پیش توسط دروغ های صهیونیستی در مورد خطر ایران برای گردشگران این رژیم در ترکیه ایجاد شد، با پیام های اطلاعاتی مقامات اشغالگر، زمینه لازم برای متقاعد کردن آمریکا برای ایجاد چنین اتحادی باشد. رژیم در ناامیدی مطلق شکست خورد

در این پیام آمده است: «سفر بایدن به اسرائیل رضایت بخش نبود» و یایر لاپید را که تمام تلاش خود را برای افزایش این سفر انجام داده بود، کاملاً ناامید کرد و معلوم شد که بر خلاف اعلام قدرت پشت تریبون ها، آمریکا در عمل متکی است. دیپلماسی با ایران بیشتر بسته می شود و از درگیری با تهران جلوگیری می کند.

به نظر می رسد برخلاف آنچه که رژیم رویایی اسرائیل مدعی شده است، هدف بایدن از مذاکرات پشت درهای بسته در تل آویو متقاعد کردن مقامات این رژیم به صبر بیشتر در اجرای توافق برجام بوده است که از سخنان بایدن مشخص است. .

اگرچه او از احتمال پذیرش خطرات حمله به ایران صحبت می کند و به درستی بر “ریسک پذیری” تاکید می کند. اما اظهارات دیگر او نشان می دهد که او از چنین استراتژی غافل است.

وی گفت: ما به مردم و رهبران ایران توضیح دادیم که اکنون برای بازگشت به برجام چه چیزی را باید بپذیریم.

اگرچه بایدن برای به دست آوردن دل یهودیان حامی اسرائیل در آمریکا و لابی صهیونیستی برای انتخابات پیش رو اقداماتی انجام می داد و آن امضای توافقی است که طی آن ایران اجازه دستیابی به بمب هسته ای را نخواهد داشت!!

  عکس | شکارچی او با Hull City - Contemporary Thought تمرین کرد

اما پروتکل های استقبال از بایدن در جده، پیش درآمد چنین سفری بود که با کنفرانس مطبوعاتی بایدن به پایان رسید، بنابراین نشست جده که مبتنی بر مشارکت با آمریکا بود، به نتایجی دست یافت که عربستان سعودی آغوش باز برای برقراری ارتباط با ایران را خواهد دید.

نتایج سفر بایدن در خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس با اعلام همزمان «انور قرقاش» مبنی بر تمایل امارات متحده عربی برای اعزام سفیر به تهران، نه تنها نتایج منفی برای ایران نداشت، بلکه می توان گفت. که اثرات مثبتی هم برای جمهوری اسلامی داشت.

درک واقع بینانه آمریکا از وضعیت ژئوپلیتیک ایران حامل این پیام جدی است که جهان دیگر تحمل بحران انرژی و غذایی را ندارد.

اهداف واقعی بایدن از سفر خود به غرب آسیا افزایش تولید نفت و کاهش قیمت جهانی انرژی با ظرفیت حداکثر 13 میلیون بشکه در روز از عربستان سعودی بود، ضمن اینکه ظرفیت پالایش نیز در این زمینه و با توجه به ذخایر آزاد شده، ظرفیت محدود خود را دارد. توسط ایالات متحده برای کنترل قیمت در حال حاضر برای جبران در استقبال از پاییز و زمستان نمی تواند آنطور که باید رضایت بخش باشد.

بنابراین به نظر می رسد این روند آمریکایی ها را مجبور به ادامه مسیر دیپلماتیک با ایران کرده و در این مسیر نقش آفرینی کرده است.

در همین حال، شاید تنها نکته مهم در سفر بایدن، دیدار با الکاظمی در مورد تامین برق عراق بود که به گفته او ممکن است ضرر کوچکی به ایران وارد کند.

بر اساس این؛ نتایج واقعی این سفر را می توان پایان یکجانبه گرایی آمریکا در جهان دانست که تونی بلر، نخست وزیر سابق و جنگ افروز انگلیس در سخنرانی سالانه بنیاد دیچلی به وضوح به آن اشاره کرد و گفت: «عصر سیاسی. و سلطه اقتصادی در غرب رو به پایان است.” و جهان به سمت مفهوم دوقطبی پیش می رود.”

  قربانی: فضای مجازی فرصت زیادی به ساپینتو نمی دهد/ نمی توان از سرمربی پرتغالی استقلال شکایت کرد.

بلر اهمیت قدرت نرم در روابط با چین را به وضوح بیان کرد و گفت که “روسیه و احتمالا ایران متحدان اصلی پکن در جهان چندقطبی جدید خواهند بود.”

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید