سرنوشت یارانه 800 هزار تومانی + جزئیات – اندیشه معاصر مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آنچه در ماه های اخیر در خصوص افزایش میزان یارانه نقدی مطرح شده است به این موضوع برمی گردد که در صورت حذف 4200 تنی دولت می تواند بخشی از منابع خود را به پرداخت یارانه نقدی اختصاص دهد. میزان یارانه نیز افزایش خواهد یافت.

شرط یارانه جدید حذف ارز 4200 است که برنامه نداشت و نداشت.

اگرچه دولت ادامه روند پرداخت 4200 ارز در لایحه بودجه سال آینده را پیش بینی نمی کرد و معتقد بود این موضوع در مجلس نیز به رای گذاشته می شود، اما بررسی های کمیسیون تلفیق با حذف 4200 جلد با مخالفت مواجه شد، چرا که نمایندگان به مصوبه دولت معتقدند. برنامه ها آنها کد خاصی برای حذف ارز ترجیحی از واردات کالاهای اساسی و مدیریت تبعات تورمی آن ارائه نکردند و در نهایت با لغو آن مخالفت کردند.

همانطور که پیش از این کارکنان سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بودند، از حذف 4200 تنی جمعیت مشمولان نگهداری که به حدود 60 میلیون نفر می رسد، باید بین 90 تا 126 هزار تن کالای اساسی پرداخت کنند. تا از ارز 4200 منتفی است، در نهایت موضوع یارانه جدید منتفی خواهد شد، زیرا هیچ منبع جدیدی وجود نخواهد داشت که دولت بخواهد از آن یارانه اضافی پرداخت کند و امکان پرداخت در جای دیگری وجود ندارد. مگر اینکه یارانه پنهان دیگری حذف شود.

دولت فکر می کرد از ابتدا یارانه های جدیدی بدهد

وعده پرداخت یارانه نقدی جدید زمانی جدی تر شد که معاون اقتصادی رئیس جمهور اواخر آذرماه از پرداخت یارانه جدید از اوایل دی ماه خبر داد و حتی افزایش 800 هزار تنی را نیز پیش بینی کرد. این وعده نه تنها در دی ماه بلکه در بهمن ماه نیز محقق نشد و با این مصوبه به نظر می رسد در حال حاضر برنامه ای برای اجرای آن وجود ندارد، زیرا اگر دولت بخواهد در این زمینه اقدامی انجام دهد باید منابع جدید را تامین کند. به نظر می رسد چنین منابع اضافی وجود دارد.

  ارتباط بین بیماری لثه و خطر بیماری های روانی و قلبی - تفکر مدرن

این را البته در سخنان اخیر سخنگوی کمیته مشترک می توان تایید کرد. به گفته زارع، در مخالفت مجلس با حذف ارز ترجیحی و پیش بینی منبع 9 میلیاردی 4200 ارزی برای واردات کالاهای اساسی در سال آینده، یارانه نقدی به همان میزان سابق پرداخت می شود.

بر این اساس، میزان یارانه سال بعد معادل 45500 تن به صورت یارانه نقدی پرداختی سرانه برای جمعیت 78 میلیون تنی در سال 1389 و از سوی دیگر یارانه معیشتی در نتیجه افزایش قیمت بنزین در آبان ماه 1398 با مقدار متغیر 50 تا 205 هزار تن بین حدود 60 میلیون نفر از جمعیت یارانه بگیران توزیع می شود.

مبلغ 45500 تومان از ابتدا تغییری نداشت

بودجه سال 1401 برای این دو یارانه حدود 70 هزار میلیارد تن است که از همان ابتدا نیازی به تغییر این مبالغ نبود، تنها پیش بینی این بود که در صورت حذف ارز ترجیحی، منابع جدیدی ایجاد می شود و این یارانه ها باید اضافه شود که در مجموع می تواند میزان یارانه هر خانوار را به حدود 800 هزار تن برساند.

باید منتظر پیروزی دولت باشیم

اما با ارائه لایحه بودجه در جلسه علنی مجلس، چه تغییراتی در روند پرداخت 4200 تن ایجاد می شود و آیا دولت برنامه موثری برای مدیریت حذف ارز ترجیحی از سمت های کلیدی و پایان کار ارائه خواهد کرد. بازی ارز 4200 به سود خود یا در نهایت اینگونه تمام شد باید منتظر اقدامات و واکنش های دولت و مجلس باشیم.

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263729

  قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه 3 اسفند 1392 + جدول - اندیشه معاصر

دیدگاهتان را بنویسید