سرنوشت نامعلوم رتبه بندی معلمان – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، یک ماه و نیم تا پایان سال باقی مانده است، اما لایحه رتبه بندی معلمان که قرار بود در فروردین 1400 اجرایی شود، همچنان در پیچ و خم مجلس گیر کرده است. شورای نگهبان و دولت حداقل امسال اعمالش کنند ناامیدند.

این طرح در چند ماه اخیر آنقدر مسیرها و تغییرات متفاوتی را طی کرده است که تقریباً هیچکس نمی داند در حال حاضر در چه مرحله ای قرار دارد و سرنوشت آن چیست؟ رامین کریمی نیا، عضو شورای مرکزی و رئیس کمیته علمی و آموزشی سازمان معلمان کشور گفت: در شش ماهه دوم سال 1400 معلمی نداشته باشید. در حالی که محاسبات آنها نشان می دهد که این رقم برای پوشش همه معلمانی که رتبه بندی می شوند کافی نیست.»

وی افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه بارها سخنان خود را در این زمینه تغییر داده و هر بار وعده جدیدی به معلمان می دهد و آنها را امیدوار می کند، اما صراحتاً کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به قول خود عمل کرده است و اعضای آن می گویند “دولت باید بدهی خود را به معلمان در این زمینه بپردازد.”

اعضای تشکل صنفی معلمان و سایر معلمان بارها از رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی تشکیل جلسه ای برای رتبه بندی معلمان درخواست کرده اند اما پاسخی دریافت نکرده اند. کریمی نیا گفت: سوال ما این است که چرا آقایان میرکاظمی و لطیفی جلسه مشترکی با فعالان تشکل ها و نهادهای آموزشی برگزار نمی کنند تا موضوع رتبه بندی معلمان با بحث و تامل حل شود که در سند تحول بنیادین به آن اشاره شده است. . مشکل کجاست که از حرف زدن خودداری می کنیم؟ از سوی دیگر چرا هیات امنا به جای مهلت قانونی یک هفته ای ۲۱ روز بعد به مصوبه مجلس پاسخ داد؟ متأسفانه برداشت معلمان از رویه این است که مسئولان قصد اجرای این قانون را ندارند و می خواهند آن را برای مدت نامحدود به تعویق بیندازند.»

  سپهر حلاجی به عضویت کامل شورای اطلاع رسانی دولت درآمد

مجلس چه می گوید؟

از سوی دیگر، مهرداد ویسکرمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره نهایی شدن لایحه رتبه بندی معلمان به تسنیم گفت: پذیرفته شد. اعضای کمیسیون آموزش بار مالی این لایحه را حدود 7 تا 8 هزار میلیارد تن می گویند.

وی در خصوص اعمال رتبه 1400 معلمان نیز گفت: امسال در بودجه مبلغ رتبه بندی لحاظ نشده است و اعتبار بند و ماده 2 بودجه 1400 به دستگاه های متعددی پیوند خورده و اغلب اجرا نمی شود. آنچه از دولتمردان فهمیدم این است که اگر رتبه بندی در سال 1400 اعمال شود به صورت بدهی بوده و از سال آینده با وام پیش بینی شده اعمال خواهد شد.

نظر دولت چیست؟

از اظهارات وزیر آموزش و پرورش به معلمان نوشهری و چالوسی نیز به نظر می رسد رتبه بندی معلمان در سال 1400 اعمال نخواهد شد و معلمان تا پایان امسال منتظر دریافت بدهی خود نباشند.

یوسف نوری گفت: این موضوع تقریباً در هر جلسه هیئت دولت مطرح می شود. این طرح باید همراه با سند تحول بنیادین، اجرایی و عملیاتی باشد. زیرا به منظور توسعه صلاحیت حرفه ای معلمان، برای بهبود کیفیت آموزش و وضعیت نظام آموزشی تنظیم می شود. رئیس جمهور، رئیس مجلس و هیئت امنا نیز مخالفتی با اجرای طرح رتبه بندی ندارند و این طرح در مراحل اداری است و به زودی خبرهای خوبی در این زمینه به دست معلمان می رسد. در حال حاضر مذاکراتی با دولت برای تامین مالی کامل رتبه بندی در سال آینده در حال انجام است.

وی همچنین به اعتراضات معلمان در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: مطالبات معلمان در جای خود مهم است و همه تلاش می کنیم این مطالبات را به صورت منطقی محقق کنیم و از معلمان می خواهم در مطالبات خود از روش استدلال استفاده کنند. خواست دشمنان گرفته نمی شود و تاکید می کنیم که باید عاقلانه مطالبات مطرح شود.

  عکس | خودروی ساخت ایران در سال 1350 - تفکر مدرن

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263561

دیدگاهتان را بنویسید