سازمان ملل متحد الحاق اراضی اوکراین به خاک روسیه را محکوم کرد

سازمان ملل متحد الحاق اراضی اوکراین به خاک روسیه را محکوم کرد

من گزارش میدم اعتدالبه گزارش خبرگزاری تاس، پیش نویس قطعنامه 143 رای موافق، 5 رای مخالف و 35 رای ممتنع دریافت کرد. علاوه بر این، قطعنامه فوق خواستار حل و فصل مناقشه در اوکراین از طریق مذاکره است و از همه طرف ها می خواهد که الحاق این سرزمین ها به روسیه را به رسمیت نشناسند.

روسیه، بلاروس، کره شمالی، نیکاراگوئه و سوریه رای منفی دادند. چین، هند و آفریقای جنوبی رای ممتنع دادند، در حالی که برزیل از این قطعنامه حمایت کرد. ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان نیز رای ممتنع دادند. لتونی، لیتوانی، استونی و اوکراین از این قطعنامه حمایت کردند. قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل باید حداقل دو سوم آرا را برای تصویب کسب کند.

بر اساس گزارش رویترز، مجمع عمومی سازمان ملل تلاش مسکو برای الحاق چهار منطقه اوکراینی را محکوم کرد و متحدان کی‌یف متعهد شدند که کمک‌های نظامی بیشتری را ارائه کنند. 143 کشور قطعنامه ای را تصویب کردند که اقدام مسکو را “غیرقانونی” خواند و آن را بیشتر در سطح بین المللی منزوی کرد.

روسیه از 23 تا 27 سپتامبر در این چهار منطقه اوکراین یک سری همه پرسی برگزار کرد و بر اساس گزارش رسانه های روسی، نتیجه همه پرسی ها رای “مثبت” برای پیوستن این مناطق به فدراسیون روسیه بود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از تصویب این الحاق توسط دو پارلمان کشورش، رسماً آن را تأیید کرد.

رای مجمع عمومی پس از اقدام روسیه در ماه گذشته برای وتوی قطعنامه مشابه در شورای امنیت 15 عضوی صورت گرفت. واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، پیش از رای گیری مجمع عمومی گفت که این اقدام “سیاسی و آشکارا تحریک آمیز” است و می تواند “هر یک یا همه تلاش ها را به نفع یک راه حل دیپلماتیک برای این بحران از بین ببرد.”

  واکنش نایب رئیس کمیته ملی المپیک به اختلاف با وزارت ورزش

پس از تصویب این قطعنامه توسط مجمع عمومی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از ۱۴۳ کشور به دلیل حمایت «تاریخی» از قطعنامه علیه تلاش روسیه برای الحاق خاک کشورش تشکر کرد و آن را «گرانبها» خواند.

در بروکسل، بیش از 50 کشور غربی برای کمک نظامی بیشتر به اوکراین، به ویژه انتقال تسلیحات دفاع هوایی، پس از حملات تلافی جویانه ای که این هفته به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در واکنش به انفجار یک پل در کریمه صادر شد، تجمع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید