ساخت موتور مولکولی دوار با استفاده از DNA

999593 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشگاه فنی مونیخ (TUM) موتور الکتریکی مولکولی را با استفاده از اریگامی DNA تولید کرده است. این موتور مولکولی خود را جمع می کند و انرژی الکتریکی را به انرژی جنبشی تبدیل می کند. این نانوموتورهای جدید می توانند روشن و خاموش شوند و محققان می توانند سرعت و جهت چرخش را کنترل کنند.

محققان از روش اریگامی DNA برای جمع آوری موتور از مولکول های DNA استفاده کردند. در این فناوری، چندین رشته منفرد DNA به عنوان پایه ای عمل می کنند که رشته های اضافی DNA به عنوان تیغه به آن متصل می شوند. توالی های DNA به گونه ای انتخاب می شوند که رشته ها و چین های مرتبط ساختارهای مورد نظر را تشکیل دهند.

نانوموتور جدید ساخته شده از DNA از سه جزء تشکیل شده است: یک پایه، یک پلت فرم و یک بازوی روتور. این بستر تقریباً 40 نانومتر ارتفاع دارد و توسط پیوندهای شیمیایی روی صفحه شیشه ای ثابت می شود. یک بازوی روتور با حداکثر طول 500 نانومتر بر روی پایه نصب شده است تا بتواند بچرخد. یکی دیگر از اجزای عملکرد موتور سکو است که بین پایه و بازوی روتور قرار دارد. این پلت فرم بر حرکت بازوی روتور تأثیر می گذارد. برای عبور از موانع و چرخش، بازوی روتور باید کمی به سمت بالا خم شود.

بدون منبع انرژی، بازوهای چرخان موتور به طور تصادفی در یک جهت یا جهت دیگر حرکت می کنند که ناشی از برخورد تصادفی با مولکول های حلال اطراف است. با این حال، به محض اعمال یک ولتاژ متناوب در دو الکترود، بازوهای روتور به طور هدفمند و پیوسته در یک جهت می چرخند.

  عین اللهی: کانون های قرآن در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایجاد شده است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید