ساخت ماهیچه مصنوعی با پروتئین طبیعی – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، به همین دلیل در ایمپلنت، پروتز و روبات ها بسیار موثر خواهد بود. اگرچه این فناوری بسیار امیدوارکننده است، اما تاکنون تمام مدل های اختراع شده بسیار مصنوعی بوده و از پلاستیک، نایلون، لاستیک، نانولوله های کربنی و غیره ساخته شده اند. چنین ماهیچه ای برای روبات ها موثر است، اما با استفاده از پروتئین های طبیعی می توان در بدن انسان استفاده کرد.

در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان، ماهیچه های مصنوعی کاملا بیولوژیکی را توسعه داده اند. این ماهیچه ها از الاستین ساخته شده اند، یک پروتئین طبیعی که منجر به انعطاف پذیری بافت هایی مانند پوست و رگ های خونی می شود.

محققان ابتدا دو نسخه از این پروتئین را ساختند که به محرک ها (نوسانات دما و سطح اسید) واکنش متفاوتی نشان می دهند. در مرحله بعد، این دو نسخه در لایه هایی با هم ترکیب شدند تا در یک جهت در پاسخ به یک محرک و در جهتی دیگر در پاسخ به محرک دیگر ترسیم شوند.

نتیجه نهایی یک عضله مصنوعی بود که با سولفیت سدیم کار می کند و می تواند با کمک یک واکنش شیمیایی نوسانی حرکتی موزون ایجاد کند.

این فرآیند می تواند با تنظیم دما تا 20 درجه سانتی گراد آغاز شود، در مرحله بعد تغییرات در تعادل pH باعث انقباض عضله می شود. با تغییر دما می توان چرخه را متوقف کرد. به این ترتیب می توان ساختار عضله را تا حدودی برنامه ریزی کرد و به این ترتیب حرکات آن را در پاسخ به یک محرک خاص اصلاح کرد.

  تکلیف سربازی دو بازیکن استقلال - اندیشه معاصر - اعلام شد

به گفته محققان، عضله جدید را می توان با بافت های خاصی در بدن تطبیق داد و به عنوان یک ایمپلنت یا درمان بازسازی کننده استفاده کرد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1260963

دیدگاهتان را بنویسید