ساخت ماسک با سنسورهای پیشرفته که می تواند ویروس کووید و آنفولانزا را تشخیص دهد

30200 948 فقط خبر

دانشمندان موفق به ساخت ماسکی شدند که می تواند ویروس های موجود در هوا از جمله ویروس کرونا و آنفولانزا را تشخیص دهد. با کمک این ماسک می توان ویروس هایی را که حتی با غلظت بسیار کم در محیط مایع یا گاز وجود دارند شناسایی کرد.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دانشمندان موفق به ساخت ماسکی شدند که می تواند ویروس های موجود در هوا از جمله ویروس کرونا و آنفولانزا را شناسایی کند. با کمک این ماسک می توان ویروس هایی را که حتی با غلظت بسیار کم در محیط مایع یا گاز وجود دارند شناسایی کرد.

امید است با کمک این ماسک بتوان در آینده تا حدودی از شیوع بیماری های واگیردار جلوگیری کرد.

این ماسک به دستگاه های الکترونیکی متصل است و می تواند سیگنال های دریافتی را به صورت لحظه ای پردازش کند و در صورت شناسایی ویروس به سرعت هشدارهای لازم را ارسال کند.

یین فانگ، دانشمند مواد در دانشگاه شانگهای تونگجی و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، می گوید: «تحقیقات قبلی نشان داده است که استفاده از ماسک می تواند خطر گسترش و ابتلا به بیماری را کاهش دهد. به همین دلیل سعی کردیم ماسکی بسازیم که بتواند وجود ویروس را در هوا تشخیص دهد و به ماسک‌گذار هشدار دهد. این ماسک به‌ویژه در فضاهای بسته که مکان‌های پرخطر برای انتقال ویروس هستند، به خوبی عمل می‌کند.»

ماسک جدید چگونه کار می کند؟

این ماسک پیشرفته می تواند ویروس های تنفسی موجود در هوا را شناسایی کند. ویروس هایی که می توانند مدتی در هوا باقی بمانند و عمدتاً عامل بیماری هایی مانند کووید-19 یا آنفولانزا هستند و از طریق صحبت کردن، سرفه یا عطسه فرد مبتلا به دیگران منتقل می شوند.

  آخرین وضعیت جاده های کشور 23 آبان / تردد در محورهای چالوس، هراز و فیروزکوه - اندیشه معاصر

یینگ فانگ می‌افزاید: «این ماسک همچنین در فضاهایی که تهویه ضعیفی دارند مانند آسانسور یا مکان‌های بسته که خطر ابتلا به عفونت زیاد است، بسیار خوب عمل می‌کند.

سنسور کوچک موجود در این ماسک در واقع با استفاده از آپتامر طراحی شده است. آپتامرها نوعی مولکول مصنوعی هستند که می توانند پروتئین های بیماری زا مانند آنتی بادی ها را تشخیص دهند.

در ساخت این ماسک از سه نوع آپتامر استفاده شده است که می‌تواند پروتئین‌های ویروس کرونا، آنفولانزای H5N1 و آنفولانزای H1N1 را شناسایی کند.

آپتامرهای موجود در این ماسک پس از شناسایی پروتئین‌های مربوط به این سه نوع ویروس، یک ترانزیستور روی سنسور ماسک را فعال می‌کنند و به این ترتیب در عرض 10 دقیقه پیام هشداری به تلفن شخصی که ماسک را روی صورت خود گذاشته است ارسال می‌شود. .

به گفته یانگ فانگ، در صورت ظهور ویروس های تنفسی جدید، این ماسک را می توان به راحتی برای شناسایی آنها به روز کرد.

اعضای این تیم همچنان روی این ماسک کار می کنند تا کارایی آن را بهبود بخشند. از جمله اینکه سعی دارند زمان تشخیص انواع ویروس ها را کوتاه کرده و حساسیت سنسورها را افزایش دهند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید