ساختمان کلان شهر; درس یا تکرار / قوانین و مقررات ملی ساختمان الزامی است

عطا جعفری شعلکوهی در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرانزلی ، در خصوص حادثه کلانشهر آبادان و دلایل این حادثه تلخ اظهار داشت: یادش نباید از ذهنش پاک شود. اما از سوی دیگر وقوع این اتفاقات انباشته شدن تجربه است تا تکرار نشود و از آن درس عبرت بگیرد.

وی افزود: 17 ژانویه 1995 یادآور زلزله ویرانگر کوبه مرکز استان هوگو برای ژاپنی ها است. این زلزله 250000 ساختمان و زیرساخت را ویران کرد و حدود 300000 نفر را بی خانمان و آواره کرد. اما کارشناسان ژاپنی از این رویداد به عنوان یک الگوی واقعی و ارزشمند برای تحقیقات تشخیص زلزله و تاثیر مخرب آن بر جوامع شهری مدرن و صنعتی استفاده کرده اند، بنابراین این کشور اکنون یکی از اولین کشورهایی است که خطرات زلزله را کاهش داده و ساختمان ها را مدرن کرده است.

کارشناس ژئوتکنیک (مهندسی خاک و پی) و عضو هیئت علمی مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی گفت: اما اگر به ارزیابی فنی موضوع توجه نکنید، تکرار آن در موقعیت های دیگر و شهرهای دیگر دور از انتظار نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عوامل مؤثر در وقوع چنین حوادثی نه تنها به بعد فنی برمی‌گردد، بلکه سایر عوامل اداری و اقتصادی نیز در آن نقش داشته‌اند.

جعفری شاالکوهی افزود: یکی از دلایل بروز این حوادث عدم نظارت صحیح مراجع صدور مجوز برای جلوگیری از تخلفات است. امروزه شاهد آن هستیم که در اغلب موارد ساخت و سازهای شهری یا برون شهری بر خلاف الزامات پروانه های ساختمانی صادره از مراجع ذیربط اعم از شهرداری ها، بخشداری ها و غیره است. (از نظر تعداد طبقات، زیربنای ساختمان و …) و یا در مواردی اجرا حتی بدون اخذ مجوز و بدون نظارت مهندسان انجام می شد.

  طرز تهیه لازانیا خوشمزه از گوشت و سویا - تفکر مدرن

ساختمان کلان شهر;  درس یا تکرار / قوانین و مقررات ملی ساختمان الزامی است

وی ادامه داد: بر اساس ماده 35 قانون نظام مهندسی و کنترل ساخت و ساز، مسئولیت نظارت عالی بر اعمال ضوابط و مقررات شهرسازی، مقررات ملی ساخت و ساز در طراحی و اجرای کلیه ساختمان ها و طرح های توسعه شهری که اعمال می شود. مسئولیت این ضوابط و مقررات به عهده وزارت راه و شهرسازی می باشد و در صورت مشاهده تخلف وزارتخانه موظف است مراتب را با ذکر دلایل و مستندات به مهندس ناظر و ارگان های مربوطه صادرکننده پروانه ساختمانی اعلام نماید. اما در متروپل، یا مقامات صدور مجوز به درستی در جریان نبودند یا مقامات صدور مجوز برای رفع تخلف اقدامی انجام ندادند.

عضوهیئت علمی مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی گفت: در حالی که بودجه مراجع صدور پروانه از جمله شهرداری ها به تخلفات ساختمانی بستگی دارد، کمیسیون ها در جبران وضعیت اقتصادی آنها نقش بسزایی دارند. از موارد مورد انتظار.«یکی دیگر از عوامل مؤثر در وقوع چنین حوادثی، خرابی ساختمان توسط سازندگان متخصص است.

این دانشکده افزود: بر اساس ماده 2 مقررات ملی ساختمان، کلیه عملیات اجرایی طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی باید توسط اشخاص حقوقی و خدمات عمرانی به عنوان پیمانکار انجام شود و مالکان موظف به انجام آن هستند. کار ساختمانی.» از این گونه ارائه دهندگان باید استفاده کرد، در حالی که در اغلب موارد کارفرمایان غیرمتخصص بدون توجه به موارد و شرایط فنی، مراحل مختلف ساخت را شخصا انجام می دهند.

جعفری الشالکوهی گفت: دلیل طراحی نشدن نظارت فنی و لازم توسط مشاوران، کارشناسان و خدمات فنی، مهندسی به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در بروز چنین حوادثی است. مراجع نظارتی موظفند فعالیت اجرایی ساختمان تحت نظارت خود را در خصوص انطباق ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه، نقشه ها و محاسبات فنی پیوست کنترل و در پایان انطباق عملیات اجرایی با اسناد و مدارک را گواهی نمایند.

  مجتهد شبستری: اختلاف شیعه و سنی در به اصطلاح حج مضر است.

به گفته مدرس گروه مهندسی عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرانزلی، قوانین، مقررات، دستورالعمل های فنی، مقررات ملی ساختمان و… آرشیو کتابخانه نیستند. بلکه الزاماتی وجود دارد که باید از سوی تمامی دست اندرکاران ساخت و ساز رعایت شود تا از بروز چنین حوادث ناگواری در کشور جلوگیری شود.

انتهای پیام/4121/4062/

دیدگاهتان را بنویسید