زیان ارز ترجیحی برای بخش کشاورزی

979240 فقط خبر

به گزارش گروه اقتصادی آنا، سید جواد ساداتی نژاد با اشاره به تحولات اساسی در صنعت غذای دنیا در سال های اخیر، اظهار کرد: در دهه های اخیر به ویژه از سال 2000 در بحث جهانی غذا، موضوعات مختلفی در زمینه مواد غذایی مطرح شده است. رویکردها دستخوش تغییرات اساسی شده و این از امنیت غذایی به مرجع غذایی ارتقا یافته است.

وزیر جهادکشاورزی افزود: کشورها سعی کرده اند در کنار قدرت نظامی در زمینه ایجاد نیرو از طریق غذا با هم رقابت و حرکت کنند که نشان داده است جهان در حال رسیدن به چشم انداز و نظم جدیدی در حوزه غذا است. .

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها مانند روسیه و اوکراین در زمینه غلات به سمت خودکفایی رفته اند در حالی که در 20 سال گذشته واردکننده غلات بوده اند اما اکنون صادرکننده این محصولات هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین گفت: این جنگ باعث افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی در جهان شده و راهبردی برای تنظیم روزانه تعرفه های غذا و گندم در نظر گرفته شده است و کشورها صادرات را محدود یا ممنوع کرده اند. از این محصول.”

ثبات جدول ملی؛ راهبرد دولت سیزدهم

وی افزود: از ابتدای دولت سیزدهم در سال گذشته به سمت کاهش وابستگی و خودکفایی در محصولات اساسی حرکت کردیم و با دستور مقام معظم رهبری در ابتدای سال در حوزه کشاورزی و خودکفایی اقدام کردیم. -کفایی . .

ساداتی نژاد با اشاره به خشکسالی و تغییرات اقلیمی افزود: ایران در آب و هوای خشک روی کره زمین قرار دارد، البته خداوند به ایران فرصت های اقلیمی منحصر به فردی داده است که در منطقه ای با مدیریت صحیح در اوج قدرت غذایی در جنوب غرب آسیا خواهد بود. “

  فراخوان پروژه های فناورانه در زمینه همگرایی تا 6 خرداد

وی با بیان اینکه در تولید محصولات اساسی وضعیت خوبی داریم ادامه داد: باید از ابتدای سال راهکارهای جدیدی را در حوزه کالاهای اساسی اتخاذ کنیم. در نظر داشتیم ضمانت خرید گندم، کاشت غلات و دانه های روغنی را افزایش دهیم و از ابتدای سال جدید اقتصادی این سیاست ها را در زمینه کشت محصولات اساسی و محصولات کم آب با تغییر مدل کشت اجرا کنیم.

این مهم است که مردم به حمایت از تولید ادامه دهند

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دو نیروی قدرتمند در حوزه امنیت غذایی در کشور اذعان داشت: این دو نیروی قدرتمند تولیدکننده و مصرف کننده هستند و طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها نشان داد که این دو نیرو از ارکان مهم هستند. کشور. امنیت غذایی ‘.

وی افزود: تولیدکنندگان در صنعت دام و طیور کشور با قدرت و همت در تامین غذا در میدان ایستاده اند و مصرف کننده ایرانی با تمام توان از تولید حمایت می کند.

ستاتی نژاد با بیان اینکه تولیدکننده و مصرف کننده هم حامی هستند، گفت: در اجرای طرح دموکراتیزه سازی; این دو نیرو به شدت از یکدیگر حمایت می کنند و مردم ما باید برای حفظ و نگهداری از سفره به حمایت از تولید خود ادامه دهند تا غذا با قیمت مناسب تهیه شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، همه کشورها به بخش کشاورزی یارانه می دهند زیرا ارزش افزوده در این بخش کم است و میزان سرمایه گذاری در این بخش از جذابیت کمتری نسبت به صنعت و خدمات برخوردار است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دنیا این یارانه به یکی از سه بخش تولیدکننده، مصرف کننده یا اجزای زنجیره تولید تعلق می گیرد، گفت: ایران در سال 97 به دلیل نداشتن تجربه به واردکنندگان یارانه داد که این امر یک یارانه است. سیاست . اشتباه و بی اثر بود.

  داستان قهرمانی که شعار نمی دهد/ «وضعیت مهدی» پرفروش ترین فیلم غیر کمدی و پرچمدار جدید سینمای دفاع مقدس

وی با اشاره به اینکه بیشترین خسارت ناشی از توزیع ارز ترجیحی برای بخش کشاورزی بوده است، گفت: ارز ترجیحی باعث تورم در بخش تولیدی شد و اثر آن وارد بخش کشاورزی نشد، زمینه فرار و مهاجرت سرمایه از بخش کشاورزی را فراهم کرد. در عوض واردات کاهش یافت، بهره وری به شدت کاهش یافت و رقابت در تولید از بین رفت که به ضرر مصرف کننده بود و در همه این موارد تغییر کاربری اراضی کشاورزی افزایش یافت.

ساداتی نژاد تاکید کرد: حذف ارز ترجیحی به معنای دموکراتیک کردن یارانه هاست، یعنی یارانه ها حذف نمی شود، بلکه فقط از کالا به مردم مهاجرت می کند تا در میان مدت کشاورزی به خودکفایی برسد و رقابت در کشاورزی درک شود. کاهش قیمت کمک خواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: با رقابت پذیری بیشتر تولید، رشد سرمایه گذاری ها و افزایش کیفیت محصول و پیشرفت به سمت تولید ارگانیک و شرایط مساعد برای تولید ایجاد می شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه اجرای این طرح سه مرحله دارد گفت: مرحله اول محاسبه یارانه، تعیین گروه های هدف و تبیین و تعریف طرح بود که قبل از اجرای آن انجام شد، مرحله دوم با دستور رئیس جمهور آغاز شد و یارانه ها پرداخت شد. و منتشر شد، عرضه و توزیع به خوبی انجام شد و بسیار بود که با توجه به نیاز به اصلاح ساختاری در کشور و فضای امنیت غذایی در جهان، حمایت از مصرف کننده بسیار ستودنی است.

وی افزود: مرحله سوم پس از اجرای طرح آغاز می شود که در حال حاضر وارد این مرحله شده ایم. در این مرحله از تولید حرف اول حمایت می‌کنند و مصرف‌کنندگان نقش بزرگی دارند.»

  واکنش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ماجراجویی و اشتباه محاسباتی دشمنان

تمام نیازهای کشاورزان و مرغداران تامین می شود

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از تولیدکنندگان گفت: سازمان ها و سازمان ها، برنامه و بودجه کشور اجرا شد، 20 هزار میلیارد تن تجهیزات ارزان قیمت در شورای دولت برای توزیع به این منظور تصویب شد.

وی افزود: قوانینی برای اعطای تسهیلات مربوط به بانک مرکزی داریم، اما برای اینکه در حوزه کشاورزی در این قوانین دخالتی نداشته باشیم، شورای پول مصوبه ای را برای توقف 6 ماهه سازوکارهای موجود در این طرح ابلاغ کرد. با خیالی آسوده چک و سفته در ضمانت نامه قرار گرفت و بدهی های معوق، مشمولین مالی، سقف تسهیلات و …. برای اجرای این طرح به حالت تعلیق درآمد و بانک کشاورزی متولی پروژه شد. شعب منتخب این بانک در ایام تعطیل نیز برای سهولت اجرای طرح تلاش می کنند.

ساداتی نژاد گفت: سرمایه گذاری در دام در سامانه بازار توزیع می شود و 50 درصد سرمایه گذاری در سامانه توسط بانک کشاورزی تامین می شود و 50 درصد مابقی توسط تولیدکننده و یا از طریق مذاکره با واردکنندگان و کارخانه ها قابل پرداخت است. اعتبار دارد و بازپرداخت آن از 6 تا 9 ماه است.

وی افزود: در کنار کشاورزان و مرغداران هستیم و تا پایان این طرح تمامی نیازهای کشاورزان و مرغداران را برطرف خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نگران تولید مرغ، تخم مرغ و شیر هستم، گفت: ابتدا شرکت پشتیبانی امور دام کشور روزانه هزار تن و گاهی بیش از هزار تن در روز برای خرید مرغ خریداری می کرد. امروز میزان خرید به 700 تن رسیده است که نشان دهنده کاهش مازاد تولید است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید