زنگ خطر برای جمعیت در این استان ها به صدا درآمد – تفکر مدرن

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با کاهش 30 درصدی زاد و ولد در کشور، نرخ زاد و ولد کشور از 2.5 درصد در 15 سال به 0.7 درصد رسیده است. این آمار نشان می دهد که میانگین سنی جمعیت جوان از سال 85 تا کنون 3.2 درصد کاهش یافته و به 32 سال رسیده است و به همین دلیل پیش بینی می شود تا سال 1420 به کشوری سالمند تبدیل شویم و در این میان وضعیت در 7 استان کشور نامطلوب تر است. از بقیه و در 2 استان مازندران و گیلان بحرانی است. در حالی که سیستان و بلوچستان با 3.2 درصد و بوشهر با 4.2 درصد کمترین میزان سالمندی را دارند، گیلان با 13.2 درصد و مازندران با 12.1 درصد پیرترین جمعیت را دارند.

گیلان؛ نگران تغییر جمعیت
جمعیت گیلان 2 میلیون و 530 هزار و 696 نفر است. متوسط ​​رشد سالانه جمعیت گیلان در سال های 90 تا 95 0.4 درصد بوده و گیلان از این نظر در رتبه 25 نسبت به سایر استان ها قرار دارد. گیلان قدیمی ترین استان کشور و املش قدیمی ترین شهر ایران است. شاخص سالمندی کشور 36.8 درصد و شاخص سالمندی گیلان 74.5 درصد است. حدود یک میلیون و 746 هزار نفر از جمعیت 2 میلیون و 530 هزار نفری گیلان که معادل بیش از نیمی از جمعیت استان است بین 15 تا 59 سال سن دارند. میانگین سنی جمعیت گیلان 35 سال است که حدود 20 درصد آن را جوانان تشکیل می دهند، یعنی. 15-29 سال و 9.5 درصد سالخورده هستند، یعنی. 65 و بالاتر. جمعیت مولد 15 تا 64 ساله گیلان حدود 73 درصد است که معادل یک میلیون و 877 هزار نفر است.
مدیرکل ثبت احوال گیلان به همشهری گفت: گیلان کمترین زاد و ولد و پیرترین جمعیت کشور را دارد به همین دلیل استان به چاله جمعیتی افتاده است.
حسن وفایی با بیان اینکه هرم اهل سنت گیلان کوچکتر از کشور است و 5 سال زودتر به سمت پیری پیش می رود، افزود: بحران سالمندی و پیری جمعیت هر چند دهه یکبار اتفاق می افتد و روند طبیعی در جمعیت است اما این روند. در گیلان شدت بیشتری دارد و به همین دلیل باید فکری کرد.
وی با تاکید بر اینکه حدود 10 سال تا بحران پیری جمعیت باقی مانده است، گفت: حدود 10 سال فرصت داریم تا به این موضوع فکر کنیم و از بحران خارج شویم. جمعیت فعال گیلان جمعیت خوبی است و می توان از این جمعیت برای جلوگیری از روند پیری استفاده کرد. وفایی همچنین با بیان اینکه به طور میانگین باید 2.1 فرزند از یک پدر و مادر به دنیا بیاید، می گوید: این عدد در گیلان 1.3 است و این خطر را ایجاد کرد که جمعیت گیلان نتوانند وارث ایجاد کنند.
این مقام مسئول البته تاکید می کند که علاوه بر رشد جمعیت باید به کیفیت جمعیت نیز توجه شود. زیرا رشد جمعیت بدون توجه به کیفیت، تنها می تواند پیامدهای اجتماعی و آسیب هایی را برای جامعه به دنبال داشته باشد.

  بازپرداخت وام به 90 هزار بازنشسته تامین اجتماعی - تفکر مدرن

14 درصد از سالمندان مازندران
مازندران به دلایل مختلف یکی از استان های پر چالش از نظر جمعیتی است. اقامت دائم حدود 3.3 میلیون نفر در استان هجدهمین استان، مازندران را به چهارمین استان پرجمعیت کشور تبدیل کرده است. یکی دیگر از چالش های جمعیت استان، گرایش به سمت سالمندی است. مازندران با حدود 400 هزار سالمند که 14 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد، دومین استان قدیمی کشور پس از گیلان است. از سوی دیگر، جمعیت جوان در سال های اخیر کاهش یافته است. به طوری که 34.1 درصد جمعیت استان در سال 85 به 23.27 درصد جمعیت در سال 95 رسیده است. در این استان میزان زاد و ولد کمتر از میانگین کشوری بوده و پس از گیلان دومین استان کاهش زاد و ولد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه بیش از 14 درصد جمعیت مازندران را سالمندان تشکیل می دهند، می گوید: جمعیت استان 3 میلیون و 384 هزار و 284 نفر و از کل جمعیت 149 هزار و 263 نفر را کودکان زیر 5 سال تشکیل می دهند. سال و 392 هزار و 565 سالمند هستند.
سید عباس موسوی با بیان اینکه ثبت ولادت روند نگران کننده ای است، گفت: میانگین سن ازدواج پسران 24 ساله و دختران 18 ساله در سال 75 به ترتیب به 27 و 23 سال رسیده است. با توجه به افزایش میانگین سن ازدواج، که حدود یک سال در سال به این اعداد اضافه می شود و زمان محدود برای زایمان، مشکلات جامعه رو به افزایش است.
وی با بیان اینکه تعداد ولادت های ثبت شده نیز کاهش یافته است، ادامه می دهد: تعداد ولادت ها از 52 هزار و 520 مورد در سال 57 به 30 هزار و 175 مورد در سال 99 رسیده است.

سیستان و بلوچستان؛ هنوز جوان ترین
آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که علاوه بر گیلان و مازندران، تهران، سمنان و البرز نیز وارد بحران شدید جمعیتی شده اند. از سوی دیگر، سیستان و بلوچستان بر خلاف این استان ها همچنان جوان ترین استان ایران با بیشترین نرخ زاد و ولد شناخته می شود.
بر اساس آخرین آمار سیستان و بلوچستان با 67 درصد جمعیت زیر 30 سال جوان ترین و با 3 درصد جمعیت بالای 65 سال کمترین سهم را در کشور دارد. بر اساس سرشماری نفوس و مسکن، جمعیت این استان با 19 شهرستان به 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر شامل 704 هزار و 888 خانوار می رسد. این استان همچنین در زاد و ولد بیش از 3 فرزند رتبه اول را به خود اختصاص داده و همچنین با 35 تولد در هر هزار جمعیت، بالاترین نرخ کلی زاد و ولد را دارد. بررسی آمارهای جمع آوری شده از سرشماری نشان می دهد که رشد جمعیت در سرشماری 90 تا 95 9.5 درصد افزایش یافته است.

  حمایت نمایندگان مجلس از احمدی نژاد - تفکر مدرن

بر اساس گزارش مرکز مطالعات سلامت سالمندان، درصد افراد سالمند در کشور از 5 به 10 درصد طی پنج دهه گذشته افزایش یافته است و پیش بینی می شود طی 50 سال آینده سه برابر شود و در سال 1450 به حدود 30 درصد برسد.

کشورها از شاخص بین المللی TFR (نرخ باروری کل) برای اندازه گیری وضعیت جمعیت و تغییرات جمعیتی و مطالعه روندهای جمعیتی خود (تکرار) استفاده می کنند.

چاه ها و چاه های مسکونی چیست؟
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت به همشهری توضیح داد: برای جایگزینی جمعیت باید ۲.۱ فرزند متولد شود. این عدد در کشورهای پیشرفته 2، در کشوری مانند ایران 2.1 و در کشورهای کمتر توسعه یافته بیشتر است، زیرا از دوران بارداری تا نوجوانی ممکن است فرد بر اثر بیماری، تصادف و موارد دیگر جان خود را از دست بدهد و به سن جوانی نرسد. حامد برکتی با بیان اینکه علاوه بر شاخص کلی زاد و ولد، دو تعریف دیگر نیز وجود دارد، می گوید: اگر میانگین زاد و ولد در کشوری به زیر 1.5 برسد، در جمعیت به حفره رسیده است، یعنی اگر آن جامعه بخواهد. در حال تعمیر است، کار سختی در پیش است. در تعریف دوم، اگر نرخ کل زاد و ولد به زیر 1.3 برسد، جامعه به خوبی وارد جمعیت شده است که طبیعتاً برای جایگزینی جمعیت کار سخت تری خواهد داشت.

وضعیت استان ها نسبت به میانگین کشوری
مدیرکل جمعیت، خانواده و خدمات مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه ایران در حال حاضر با شاخص باروری 1.7 به مرحله بحران نزدیک می شود، گفت: از بین استان های گیلان با شاخص 1.06، مازندران 1.19، البرز 1.19. ، سمنان 1.22 و تهران 1.27 وارد جمعیت شدند و چاه های مرکزی با 1.33 و اصفهان با 1.49 وارد چاه های جمعیت شدند. شرایط به ویژه در گیلان به حدی بحرانی است که اگر دو نسل دیگر (کمتر از 50 سال) به همین روند ادامه دهند، گیلک ها در این استان خوش آب و هوا و مهاجرپذیر در اقلیت خواهند بود. به گفته برکتی، ایلام، قزوین و کرمانشاه در آستانه شکاف جمعیتی و استان های کردستان، آذربایجان شرقی، فارس، همدان و بوشهر نیز زیر میانگین کشوری 1.71 قرار دارند. وی با بیان اینکه سایر استان ها بالاتر از میانگین کشوری هستند، گفت: هرمزگان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، یزد، خوزستان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان. خوزستان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارای شاخص بالاتر از 2.1 در حالت عادی هستند.

  نرخ ثابت در قیمت خودرو با حذف قرعه کشی - تفکر مدرن

30 سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد؟
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در بخشی دیگر از سخنان خود، موضوع جمعیت را یک معضل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و توسعه ای دانست. آنها تصحیح می کنند که پیری روندی ماندگار خواهد بود. ما شاهد این اتفاق در کشورهای اروپایی هستیم، به عنوان مثال آلمان سالانه بیش از 300000 نفر را به عنوان مهاجر می پذیرد و این مهاجران را از بین جوانان منتخب و تحصیل کرده جهان سوم انتخاب می کند، اما آیا می توانیم در 30 سال آینده افراد تحصیل کرده داشته باشیم؟ مهاجران؟
برکاتی گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، پاکستان حدود 360 میلیون نفر با کمتر از 10 درصد جمعیت و عراق با 94 میلیون نفر با کمتر از 10 درصد سالمندان خواهند بود. این نیز چالش هایی را برای ما در منطقه ایجاد خواهد کرد. وی گفت: اگر سالمندی برای کشورهای اروپایی مانند آلمان چالش نیست، به این دلیل است که ابتدا توسعه یافته، زیرساخت های اقتصادی آنها تقویت شده، تولید ملی افزایش یافته و سپس 100 سال پیرتر شده اند. شرایطی که ما نداریم و سالمندان را رشد می دهیم و تنها در 30 سال آینده از کمتر از 10 درصد به بیش از 30 درصد خواهیم رسید. باراکاتی ادامه می دهد: اگر روند سالمندی به همین منوال پیش برود، تنها در 30 سال باید تمام زیرساخت های لازم برای این جمعیت فراهم شود که با توجه به شرایط کشور اصلا امکان پذیر نیست.

امکان جبران خسارت
در همین زمینه است که مدیرکل اداره سلامت عمومی، خانواده و مدارس وزارت بهداشت تاکید می کند که باید از بحران سالمندی جلوگیری کرد و روند پیری را کند کرد. وی گفت: طی 4 تا 5 سال گذشته، این جمعیت باید معکوس شود و نرخ کلی زاد و ولد باید به میانگین جایگزینی جمعیت بازگردد. این وظیفه دولت است که جمعیت بارور را طوری برنامه ریزی کند که بتوانیم به این میانگین برسیم.» نیمه دوم متولدین دهه 60 هنوز در سنین باروری هستند و این فرصتی است که می توانیم با حمایت، ظرفیت سازی، اعطای تسهیلات و تامین امکانات لازم، جایگزینی جمعیت را جبران کنیم. گزینه غرامت اولیه ما 6-7 سال است.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254257

دیدگاهتان را بنویسید